Popiół ze spalania drewna

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
szu1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 wrz 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Siberia pisze:A wracając do popiołu... Popiół popiołowi nierówny.

Krótko mówiąc popiół ze spalanego drewna jako nawóz mineralny - TAK, popiół z pieca, gdzie pali się wszystko, także węgiel kamienny i jakieś odpady - STANOWCZO NIE.

Dla środowiska, w tym i naszego ogrodu, mniej szkodliwe jest spalanie drewna w zamkniętych piecach z uwagi na wyższe temperatury tam panujące. Dymy i popioły z palenia w kominkach i na ognisku zawierają więcej wspomnianych wcześniej dioksyn.
;:138 ;:138 ;:138
kiedys cos napisałem o popiole i moj post zgnoił tz zapomialem o tym forum ale z zyczeniami dostalem login i nowe hasło
ale tu ktos przeciwnik popiołu ;:134 ;:134
i tablica Mendelejewa i takie hasła dosc medialne ale mało rzeczowe
mam znajomych w stacji chemiczno rolniczej i wyniki badan gleby sa takie ze w każdej próbce mozna znalesc cała tablice mendelejawa bez wzgledu czym sie nawozilo jak ktoś mi nie wierzy mozemy sie załozyc damy probe na zbadania np na obecnosc ołowiu
i na pewno bedzie
jeden z nich robi tam juz 30 lat jeszcze nie mial proby by nie bylo ołowiu
wiec co szkodzi Ci popiół z wegla ja taki od dawna stosuje i jakoś rosliny rosna wiec uwazam ze to lepsza metoda niz skadowanie na składowiskach pzdr i zycze wesołych swiat
a co do metod konserwacji i czy zdrowe czy dobre to zapewniam Ciebie ze wędzenie Ciebie przeżyje
a azotan sodu jest zdrowy ? a w Polsce sie stosuje :lol:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Ciekawa filozofia :shock:

Skoro w glebie jest przykładowo 5 mg / litr ołowiu to nie zaszkodzi jeszcze dodać ekstra 50 mg/litr .

Kogo ciekawi ten temat podam, że Komitet Ekspertów FAO/WHO ustalił tygodniowe pobranie przez człowieka ołowiu na poziomie 0,05 mg/kg wagi ciała. Oznacza to, że dla osoby o wadze np 60 kg szkodliwe jest pobranie tygodniowo ponad 3 mg ołowiu.
szu1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 wrz 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

zwracam szacunek bo ostani post jest
mialem Ciebie za bardziej stronniczego
Wcale bym sie nie zdziwił jak by ktos kiedyś udowodnił naukowo ze pewna ilosc ołowiu w jedzeniu jest wręcz potrzebna

to ja tez sie podziele wynikami badan znajomych z stacji chemiczno rolniczej po nawozeniu osadami sciekowymi i daniu pełnej dawki w przeliczeniu na ołów po 5 latach gdzie teoretycznie powinło być graniczna dawka ołowiu dopuszczalna okazuje sie ze ołowiu jest na poziomie okolo 50% dopuszczalnej dawki

a tak swoja droga nie ma idelanych rozwiazan ale składowanie odpadów jakie by to nie byly lub wykorzystanie ich na inne cele to chyba ponowne wykorzystanie jest lepsze rozwiazanie

a Wracajac do piopiołu to inna znajoma twiedzi iz taki popioł z drewna lub innej bio masy powinien byc przed uzyciem podany procesowi kompostowania nidgy nie uzasadniła dlaczego ale tak twiedzi
w koncu z wykształcenia jest ogrodnikiem
co ja doczytałem to moze chodzić o unieszkodliwienie drobych pyłów ale pewnie jest wiecej przyczyn

Ale proszę mnie zle nie zrozumieć ja nie jestem działkowcem i wcale nikomu nie zalecam stosowania Osadów ściekowych czy popiołu z węgla ;:215
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

szu1 pisze:
to ja tez sie podziele wynikami badan znajomych z stacji chemiczno rolniczej po nawozeniu osadami sciekowymi i daniu pełnej dawki w przeliczeniu na ołów po 5 latach gdzie teoretycznie powinło być graniczna dawka ołowiu dopuszczalna okazuje sie ze ołowiu jest na poziomie okolo 50% dopuszczalnej dawki
O ile mi wiadomo, to rośliny pobierają ołów uważając go za potas, gdy się zorientują, otorbiają go i dopiero spożycie tych roślin będzie szkodliwe. Może dlatego wprowadzając ołów do gleby, nie ma go dużo, bo rośliny pobierają. Taką podobną sytuację spotkałem w Lidlu, sprzedawano marchew w promocji z Holandii, gdzie służyła do oczyszczenia pola z azotanów. Także usunięto normy azotanowe w warzywach, gdy weszliśmy do Unii, bo by było zero z importem.
Awatar użytkownika
vehicula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lip 2012, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Wczoraj dodałem do ziemi obornik granulowany. Czy jednocześnie mogę zastosować popiół żeby skorygować pH gleby w ogródku warzywnym?

pozdrawiam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Już tu był niedawno jeden z forumowiczów i chwalił się analizą gleby po aplikacji popiołu drzewnego .

Zdegradowana gleba na lata. :!: :!: :!:

Ponieważ nic tak skutecznie nie leczy z głupich pomysłów jak ich skutki ,postanowiłem wręcz namawiać do stosowania popiołu drzewnego. Jest ekologicznym, tanim i wspaniałym nawozem ;:138
Awatar użytkownika
vehicula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lip 2012, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Czy możesz dać link do postu o zdegradowanej ziemi przez używanie popiołu?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

NAWOŻENIE POPIOŁAMI Z TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA
BIOMASY ŹRÓDŁEM PIERWIASTKÓW ŚLADOWYCH DLA GLEB

http://www.ios.edu.pl/pol/pliki/nr49/nr49_23.pdf


ROLNICZE WYKORZYSTANIE POPIOŁÓW ZE SPALANIA BIOMASY
http://scc.com.pl/konferencje/prezentac ... wowicz.pdf

Popiół jako nawóz
Po spaleniu drewna czy resztek roślinnych pozostaje popiół. Często zastanawiamy się co z nim zrobić.
To doskonały nawóz mineralny.
Popiół drzewny jest uważany za organiczny nawóz mineralny. Najbardziej wartościowy powstaje ze spalania drewna pochodzącego z drzew liściastych lub iglastych.
Zawartość składników mineralnych w popiele zależy od rodzaju spalanego materiału, a także od gatunku drzewa i wynosi średnio do 35% Ca, 10% K i 4% P, 3% Mg.
Dzięki swojej drobnej strukturze, jest szybko mineralizowany w glebie, poprawia jej gruzełkowatą strukturę, a zawarte w nim składniki łatwo są dostępne dla roślin.

Popiół doskonale odkwasza glebę.
Jego odczyn waha się w granicach pH 10-12 i jest dobrym sprzymierzeńcem w walce z mchem na trawnikach, a dodatkowo wzbogaca trawę w składniki odżywcze.
Bardzo często dodawany jest też do kompostu albo bezpośrednio podsypywany pod rośliny na zagonach.
Należy jednak pamiętać, że nadmierne jego stosowanie pod rośliny może wpływać na zasolenie i silnie podnosić pH gleby.
Pod względem wrażliwości na zasolenie rośliny dzielimy na trzy grupy:
Czytaj dalej:
http://www.wodr.poznan.pl/index.php?opt ... Itemid=166
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Trzeba podkreślać ( bo nie wszyscy na to zwracaja uwagę ) , że popiół ODKWASZA glebę
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Dlaczego uważasz, że nie zwracaja na to uwagę- właśnie w większości przypadków popiół poleca się na odkwaszanie.
Mi osobiście to niepotrzebne bo wolę mech na trawniku, ale inne jego zastosowanie chociażby potas zawarty w popiele przyśpiesza drewnienie pędów przed zimą.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

11krzych pisze:
Siberia pisze:Ale pomyśl, jak w produkcie skądinąd naturalnym jakim jest drewno i jego popiół mogą być sztuczne nawozy :-)
Może są to po prostu nawozy mineralne :-) Sztuczne robi się w fabrykach.
Taki żart z mojej strony. Bo to są te same związki chemiczne. Mocznik z krasuli czy z Azotów w Puławach, to jest to samo.
Siberia pisze: W swoim ogrodzie używam kompostu i gnojówek, ale ciągle nie mam ich tyle, żeby wzbogacić glebę w całym ogrodzie.
Ja sadzę żyto na jesieni ( pod kosiarkę na wiosnę) lub gorczycę wczesną jesienią (pod kosiarkę w listopadzie) i przekopuję to z wierzchnią warstwą ziemi. To mi uzupełnia niedobór kompostu, no i poprawia strukturę gleby. Mam nieprzepuszczalne iły. Nie nadają się pod warzywa, ale z tym nawozem zielonym jakoś dają radę. Spróbuj tej metody.

To rzeczywiście ciekawe co piszesz... dlaczego w takim razie są nawozy wapniowe, które można stosować w ekologicznych produkcjach a są takie, których nie można? Ten sam pierwiastek? Czy magnez w tabletce to to samo co magnez w orzechach? Witaminy w zieleninie - to samo co te w pigułce? Proponuję poczytać więcej na ten temat a jak nie zmienisz zdania to... po co sadzić rośliny? W aptekach mamy dużo wygodnych zamienników.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

To rzeczywiście ciekawe co piszesz... dlaczego w takim razie są nawozy wapniowe, które można stosować w ekologicznych produkcjach a są takie, których nie można?
Może koleżanka rozwinąć temat?
Ten sam pierwiastek? Czy magnez w tabletce to to samo co magnez w orzechach?
Tu koleżanka się trochę przejechała. Magnez w tabletce jest lepiej przyswajalny (czy jako cytrynian, octan, chlorek, chelat magnezu) niż magnez w roślinach (najczęściej składnik enzymów i barwników, także pektyn) - dodatkowo fasolowe mają go z popularnych roślin najwięcej, a jeśli chodzi o nasiona (w tym orzechy) to akurat dominują pestki dyni. Nie, wcale nie chodzi mi o to, żeby wszyscy nagle przerzucili się na piguły, kwestia tego, że nie wszystko co otrzymane w laboratorium jest koniecznie gorsze niż naturalne. Akurat magnez to taki ciekawy przykład gdzie przeliczając na gram "chemia" wygrywa bezsprzecznie :)
Ale wracając do tematu - z wyjątkiem saletrzaku czy saletry amonowej nie ma nawozów typowo wapniowych (nie wieloskładnikowych) które przeczyłyby uprawom ekologicznym. Nawet otrzymywane SZTUCZNIE wapna tlenkowe! Czemu podkreśliłem sztucznie? Bo nie ma pokładów mineralnych w formie tlenkowej, są węglanowe (wapienie) i siarczanowe (gipsy). Obie formy mineralne w glebie przemieszczają się powoli, są mało aktywne. W przeciwieństwie do Ca(OH)2 z formy tlenkowej i Ca(NO3)2 z saletry wapniowej. Dlatego też interwencyjnie stosuje się właśnie te formy wapnia gdy dolomity i kredy są idealne do dostarczenia długo uwalniającego się wapnia, jednak efekty po natychmiastowym zastosowaniu są stosunkowo ubogie (W przeliczeniu na wykorzystaną ilość nawozu).

Osobiście spalam wycięte gałęzie, grube słoneczniki etc. Zostaje z tego trochę popiołu i węgla drzewnego. Piękna sprawa. Mieszanka trafia w stanie rozdrobnionym na pryzmę z obornikiem króliczym (bobki+przesikana ściółka). Uzupełnia to składniki mineralne, których temu nawozowi będzie brakować, a jednocześnie węgiel drzewny zwiększy pojemność sorpcyjną (terra preta anyone?). Dojrzewanie pozwoli na namnażanie się mikroorganizmów glebowych oraz tzw. "ładowanie biowęgla" (charging biochar) związkami mineralnymi. Jest to dla mnie pierwszy sezon tego typu działań, wcześniej rozsypywałem taki popiół z węglem na grządki - szczególnie wokół cebuli (ponoć przeciw śmietce dobre). Czy się sprawdzi? Trudno powiedzieć, spróbować nie zaszkodzi.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różnica między torfem a kompostem

Post »

Kompostowanie drewna jest korzystniejsze niż jego spalanie.
Chwasty, resztki pożniwne, zielone - niezdrewniałe gałązki, opadłe liście, obierki, zmiotki z mieszkania rozkładają się w kompostowniku w ciągu roku.
Zdrewniałe gałązki o grubości do 5 mm rozkładają się w kompostowniku w ciągu 2 lat.
Grubsze gałązki pocięte na 5 cm odcinki rozkładają się w kompostowniku w ciągu 3 lat.
Grube gałęzie i konary pocięte na 5 cm odcinki rozkładają się w kompostowniku w ciągu 5 i więcej lat.
Preparaty bakteryjne dostępne w sklepach ogrodniczych (np. PRIZMATIX) skracają ten czas do połowy.
Ten sam efekt daje dawanie do kompostownika co 20 cm centymetrowej warstwy ziemi z ogrodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”