Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Obornik

Post »

Ja w zeszłym roku musiałam sadzić pomidory w miejscu gdzie przez 25 lat był ugór.
Nazbierałam placków krowich, takich jeszcze nie do końca wyschniętych :D , bo sąsiadka akurat zaprowadza krowy na wypas idąc nie daleko naszego domu :heja Wrzuciłam je do dużej beczki, zalałam wodą i mniej więcej po dwóch tygodniach wykopałam głębsze dołki pod pomidory ( dwa tygodni przed wysadzeniem) i co drugi, co trzeci dzień wlewałam te gnojówkę do dołków, przed posadzeniem przysypałam dołki ziemią i wsadziłam krzaczki. Pomidory rosły ładnie, plony były obfite. Oczywiście dokarmiałam je gnojówką z pokrzywy ale myślę, że obornik też dużo pomógł.
Awatar użytkownika
x_M-l
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 142
Od: 5 lip 2010, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Obornik

Post »

piotrek1111 pisze:Zastanawiam sie właśnie nad użyciem obornika bydlęcego.
Uprosiłem u sąsiada trochę obornika bydlęcego , wrzuciłem do 25litrowego pojemnika tak 1/3 objętości i zalałem wodą.
Mam pytanie :
ile powinien odstać żeby można go było użyć i w jakich proporcjach stosować
- jedni stosują mieszankę 1/10 twierdząc że mocny i może spalić roślinę , pytałem pana w sklepie ogrodniczym , twierdzi że 1/3 spokojnie wystarczy bo jednak nie jest on tak mocny jak np. ptasi.
Zamierzam podlewać nim porzeczki, agrest , róże i nie wiem czy borówki też można?
Napiszcie proszę w jakich odstepach czasu trzeba stosować takie podlewanie i w zasadzie jakie rośliny?
Mam thuje, conicę, młodeświerki srebrne, kilka rok temu posadzonych jabłonek , gruszke ,śliwkę , porzeczki agrest, migdałki, róże, borówkę , orzechy laskowe, czy wszystkie ww. mogę spokojnie podlewać i w jakim odstępach czasu , jakimi proporcjami i ilościami?

:wit
Witam

Obornik musi być zalany wodą i postać tak długo aż przefermentuje. Zwykle trwa to ok 3 dni gdy tylko jest nieco cieplej.

Zasady używania gnojówki:
1. Podlewanie gnojówką w stężeniach 1:3 lub 1:4 dla krzewów/drzew i mniejszych stężeniach dla warzyw.
2. Podlewamy gnojówką TYLKO rosliny w pełnej fazie wegetacji i nie przesuszone. Stosowanie gnojówki na rośliny niewyrośnięte skutkuję popularnie zwanym "spaleniem" ich. To samo gdy jest susza, wtedy dawki gnojówki muszą być mniejsze/bardziej rozcienczone. Najlepiej podlewać przed deszczem lub w trakcie na mokrą ziemię.
3. Czyli reasumując, pod krzewy zaczynamy lać w czerwcu, pod warzywa w drugiej połowie czerwca i w lipcu.
4. Gnojówkę nie stosujemy już po lipcu pod drzewa i krzewy. Niektóre warzywa podlewamy do sierpnia, takie jak: dynie, pomidory, marchew i pietruszkę a takze kapustę i te na zbiór późnojesienny.
5. Borówki nie podlewamy gnojówką gdyż ta ma czasem odczyn silnie zasadowy i nam odkwasza glebę.
6. Gnojówka im dłużej lezy w beczce i im bardziej śmierdzi tym jest lepsza dla roślin.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Obornik

Post »

Super ściągawka! Jasno i konkretnie ;:138 Dziękuje w imieniu swoim i wszystkich laików ogrodowych ;:138 ;:138
Mmsik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2012, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

Jaki nawóz proponujecie pod ogórki i pomidory: krowiak czy kurzak?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

Ten, który jest starszy, odleżany. Z kurzakiem ostrożnie.
Waleria
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

Waleria pisze:Z kurzakiem ostrożnie.
A niby czemu ?
Ja używam właśnie taki nawóz
Obrazek
i to dawany rzędowo http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0&start=98

i nie narzekam ja ani moje rośliny. Skuteczny i tani.

Pozdrawiam
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

Co sądzicie o środku pylicol,kupiłam opakowanie 10 ml.za 6,90zł.Zastanawiam się czy to w zastępstwie betoksonu.Mam z ubiegłych lat betokson i nie wiem czy stosować oba,czy też zdecydować się na jeden z nich.Przeczytałam skład i jest różny.Zastosować oba,nie będzie tego za dużo ?Pomidory i papryka zaczynają kwitnąć.
majka100
100p
100p
Posty: 102
Od: 13 lut 2012, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

Doskonały a wprost idealny pod każde warzywa jest obornik gołębi. Niestety nie wszędzie dostępny :? . Trzeba iść do gospodarza, który hoduje gołębie i poprosić o surowiec.
Pozdrawiam
Maja
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

Witam. Mam dostep do nawozu golebiego, czy moge go jakos wykorzystac podczas sadzenia pomidorow? Czy moze nastawic gnojowke i wykorzystywac w razie potrzeb?

Pozdrawiam...
majka100
100p
100p
Posty: 102
Od: 13 lut 2012, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

Mozesz zrobić tak:
Pomieszaj pół na pół ziemi i obornika gołębiego. Kiedy będziesz sadził/a pomidory to w wykopany dołek nasypiezs troche tej mieszanki.
Albo rozmąć go z wodą i pod zasadzeniu podlewaj pomidory.
Pozdrawiam
Maja
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

majka100 pisze:Albo rozmąć go z wodą i pod zasadzeniu podlewaj pomidory.
By użyć go jako gnojówkę do nawożenia pogłównego musi być sfermentowany.

zenmach a zapoznałeś Ty się z tym ?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0&start=98
Chyba nie skoro zadajesz takie pytania
zenmach pisze:Mam dostep do nawozu golebiego, czy moge go jakos wykorzystac podczas sadzenia pomidorow?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

majka100 pisze:Mozesz zrobić tak:
Pomieszaj pół na pół ziemi i obornika gołębiego. Kiedy będziesz sadził/a pomidory to w wykopany dołek nasypiezs troche tej mieszanki.
Albo rozmąć go z wodą i pod zasadzeniu podlewaj pomidory.
jeśli mozna wiedziec w jakich ilosciach sypac do dolka?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz pod ogórki i pomidory?

Post »

Musisz zrozumieć zenmach, że składniki mineralne zawarte w takim nawozie jak kurzeniec bądź pomiot z gołębi by rośliny z nich mogły korzystać musi ulec mineralizacji. Do tego przede wszystkim potrzeba wody i czasu. Zmieszanie z ziemią nawet wilgotną to za mało wody. Jeżeli nie masz innej ,możliwości nawożenia nastaw teraz z nawozu gnojówkę. Suchy nawóz pół na pół z wodą pozostawić do zakiszenia 7-14 dni. Następnie bierzesz 1 l takiej brei na wiadro 10 l i dopełniasz wodą. Po rozmieszaniu zalewasz tym dołki i zasypujesz ziemią. Po paru dniach możesz w to sadzić pomidory.


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”