Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Post »

witam

mam pytanie do znawców

chciałem zapytać na jaką głębokość należy przekopać świeży obornik na glebie przepuszczalnej..czy to może być 10 ..15..czy może głębiej..zależy mi żeby się dobrze rozłożył....

pozdrawiam wszystkich ogrodników :lol: :cry: :cry: :cry: :cry:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja zawsze przekopuję na "sztych" łopaty. :wink: Oczywiście trzeba pamiętać, że jak za głęboko da się nawóz to za szybko się rozłoży, a jak za płytko to będzie się rozkładał zbyt wolno. ;:108 A co na to nasz specjalista Janusz :?:
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Myślę, że w sam raz. Pomidory korzenią się głęboko. Poczekaj na inne wypowiedzi. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

generalnie przekopuje się na głebokośc 10-15 cm. W praktyce leci to na cały szpadel -tak jak mówi Erazm.

Pod pomidory-moim zdaniem-nie jest to jednak wystarczające. Przy sadzeniu( oczywiście mam na myśli już podrośniete krzaczki) trzeba przygotować dla nich głębsze doły z żyzną ziemią wymieszaną z kompostem. Dołki mogą byc płytsze jeśli stosuje się wsadzanie poziome.
Takie jest moje zdanie,a co na to inni?
Dociekliwy

Post »

felo , możesz przekopać na " sztych " ( ale chyba już nie w tym roku ? ) , tyle że jak przekopiesz na wiosnę to nie zdąży się on rozłożyć .
Pomidory proponuję Ci posadzić normalnie , a z posiadanego obornika zrobić wczesną wiosną gnojowicę .

1 Część obornika zalać 2 Częściami wody . Pomidory podlewać tym ( po uprzednim jeszcze rozcienczeniu 1/5 wody) dopiero po ok. 2 tygodniach po ich posadzeniu .
Zasilać pomidory w taki sposób można co ok. 3 tygodnie .
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

pomidory, czy ogórki należy sadzić w drugim roku po nawożeniu obornikiem ale wiem, że z reguły tego się nie przestrzega. W pierwszym roku po nawożeniu obornik jest zbyt ostry i może (i z reguły powoduje) spowodować chorowanie albo zniszczenie rośliny.
Jeśli chcesz mieć w pierwszym roku, to stosuj gnojówkę odpowiednio rozcieńczoną (jest to gdzieś już napisane na tym forum).
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja co roku sadząc pomidory w tunelu wykorzystuję obornik. Po wykopaniu dołka sypię na dno "przerobiony" obornik, na to cienką warstwę ziemi i sadzonkę pomidora. Dołek zasypuję przerobionym kompostem.
Felo, czy obornik już przekopałeś, czy będziesz to robił wiosną? Pomidory będą w tunelu foliowym - szklarni?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

cześć

....z tym przekopywaniem to sie jeszcze zastanawiam..czy warto... wkońcu mamy grudzień.....chodz ziemia jeszcze nie jest u mnie zmarznięta..pomidorki planuje posadzić w tunelu foliowym


pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak masz możliwość to przekopuj ten obornik teraz. Do kwietnia - maja "przerobi" się w ziemi!
Dla pomidorów zaleca się coroczne nawożenie kompostem z udziałem obornika i resztek roślinnych z pomidorów – zalecenia gospodarowania ekologicznego.
Pisałem o tym trochę w temacie "Choroby i szkodniki pomidorów".
Pozdrawiam Andrzej.
trzmiel
100p
100p
Posty: 123
Od: 9 gru 2005, o 21:12
Lokalizacja: Warszawa /a w zasadzie samochód/
Kontakt:

Post »

Nie przykryty obornik po kilku miesiacach jest pozbawiony azotu. Generalnie zasada taka im lżejsza gleba tym głebsze przekopywaniem, na glinie płytko. Dlatego żeby zapewnić rozkład tlenowy anie beztlenowy-gnicie.
Uwaga pomidory po oborniku zwłaszcza świerzym mogą w tunelu słabo rosnąć -AMONIAK!! a dodatkowo zawierać znaczne ilości azotanów szczególnie na poczatku uprawy. Do tuneli lepszy jest obornik przekompostowany jeden sezon.
Pozdrawiam Maciek
Maciek
Awatar użytkownika
borys
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 20 lut 2007, o 21:29
Lokalizacja: podbeskidzie

Ile obornika na metr kwadratowy?

Post »

Stałem się "szczęśliwym" posiadaczem przyczepki obornika.
Obornik ten jest spod krówek , wygląda na jednoroczny.
Mam świeżo w tej wiosny przeryty i odchwaszczony kawałek grządki na którym miałem posiać fasolkę szparagowa , buraki ćwikłowe i trochę brukwi.
Może jednak powyższe warzywa "upchnąłbym" na grządkach gdzie był w tamtym roku przyryty kompost, a obornik przyryłbym na nowym kawałku i posadził bym "kapustne".
Przeznaczył bym go również na powiększenie grządki truskawek.
Interesuje mnie jaką ilość obornika dać licząc na metr kwadratowy a najlepiej byłoby jak grubą jego warstwę licząc w centymetrach.
Trudno ważyć obornik aby posługiwać się kilogramami.
Pozdrawiam
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Ok. 4 kg na metr kwadratowy, czyli jakieś 4 płaskie łopaty. W sumie to znam osoby, które nawożą do 10 kg obornika na metr kw, ale wydaje mi się, że to trochę za dużo.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Wg. Pani Dr Zofii Dobrakowskiej - Kopeckiej obornik rozkładamy jesienią w dawce 5 - 8kg na 1mkw, mieszamy z ziemią na głębokość od 8-12cm (gleby cięższe) do 20cm (gleby lżejsze). jeśli jesienią nie było to możliwe robimy to wiosną i obornik porzekopujemy srednio głęboko.

Oczywiscie nie uprawiamy warzyw, które nie lubią rosnąć w tym roku co został rozłożony obornik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”