Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Obornik

Post »

Widziałem w jakimś mieście za granicą jak sadzili duże drzewa w mieście to dwie plastikowe perforowane rury fi 80 albo 100 na stałe zakładane były pod bryła korzeniową tak że końce wystawały nad powierzchnię gleby. Potem tymi rurami podlewali. One były zatykane gumowymi krążkami normalnie i właściwie nie było ich widać.
Pozdrawiam Piotr
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

To jest praktyczne potwierdzenie mojej koncepcji.
Buncol80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 paź 2016, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik

Post »

Ciekawa koncepcja, która mogłaby rozwiązać problem. Zastanawiam się dlaczego nie jest to powszechnie stosowane w sadownictwie.
Przecież jest masa naturalnych czy półdzikich sadów w których drzewa są porośnięte trawą po sam pień.

Kolejne pytanie czy takie nawożenie nie jest zbyt punktowe. Tzn. czy nie dojdzie do sytuacji do bardzo dużego stężenia substancji odżywczych na
małej powierzchni, podczas gdy pozostałe korzenie nie będą miały kontaktu z nawozem.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Obornik

Post »

Nie ma sie co martwic o korzenie nie zasilane. Ważne że pień drzewa ma co ciągnąć. Poza tym te plastikowe rury perforowane to zapewne rury drenarskie , stosunkowo tanie i do nabycia w większości marketów budowlanych. Widziałem podobne rozwiązanie w strefie miejskiej (silnie zurbanizowanej) gdzie prawie każdy metr pokryty jeśli nie asfaltem , to kostką albo płytami chodnikowymi i tylko skrawki ziemi wokół pni drzew
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Obornik

Post »

Buncol80, a to dlatego ze sady zazwyczaj a towarowe zawsze zakładane są na dobrych glebach. No i faktycznie nie wszędzie stosuje się ugory herbicydowe w rzędach.
Pozdrawiam Piotr
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Obornik

Post »

Mam obornik koński, ale świeży, tzn. wybrany prosto z "boksu" koni, czyli słoma i kupki, słoma miejscami lekko przegnita, ale miejscami jeszcze żółtawa. I teraz pytanie, co mogę zrobić z takim obornikiem? Jest wiosna, wiem, że obornik daje się na jesień, ale mam teraz, pierwszy raz w swoim ogrodzie i się z tego cieszę :)

Czy można przekopać teraz na wiosnę z ziemią pod warzywa (mam VI klasę gleby i się imam wszelkich sposobów na poprawienie marnych zbiorów), czy muszę poczekać na jesień lub poczekać, by się obornik "przekompostował" na pryzmie. Czy dodany taki świeży obornik zaszkodzi roślinom (nawet głęboko przekopany)? Czytałam, że słabo rozłożony kompost zabiera azot z ziemi i bardziej szkodzi niż pomaga, czy z obornikiem jest tak samo?
Czy takim świeżym obornikiem (słoma i bobki) można rozłożyć pod drzewka owocowe lub wyściółkować rabatę z kwiatami i krzewami?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Taki obornik nadaje się tylko do kompostowania.
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Obornik

Post »

Kompletnie świeży można użyć do zaprawiania dołków pod rośliny. Chcąc posadzić np. krzew, kopiesz dołek 3x 70 cm.Na dno i boki tego dołka kładziesz obornik, trzeba go trochę docisnąć...brudna robota :D
następnie podłoże.Jeśli masz dobrą ziemię w ogrodzie to taka wystarczy, ew. mozesz dodac trochę kompostu.jeśli masz słabe to proponuję dodać sporą ilość kompostu, czy dobrej ziemi ( w przypadku kwaśnolubnych roślin, kwaśny torf) + np. granulowany obornik (mączka rogowa, inny długo działający nawóż) + zawsze polecam hydrożel. Hydrożel działa ok 5 lat. Z moich obserwacji wynika, ze to wystarczy aby roślina dobrze się zadomowiła, rozrosła.Po tym czasie nie potrzebuje już podlewania.Tak zaprawiony dołek dobrze udeptujesz i dopiero sadzisz roślinę.

W ten sam sposób mozna załozyć całą rabatę. tylko tutaj nie musisz kopać tak głęboko.Wystarczy ok. 30-40. cm.
Zakładałam w ten sposób bardzo duzy okrąg. Mąż kopał ...Na całe dno tego wykopu rozłozyśmy obornik. następnie naszą ogrodową ziemię pomieszaną z kompostem-pół na pół. Hydrożel sypałam tylko pod rośliny w momencie sadzenia.

Jeśli masz inspekt to możesz wyłożyć go tym obornikiem na takiej zasadzie jak rabatę. Koński wydziela ciepło (tak czytałam) a młodym roślinkom wczesną wiosną to potrzebne.

Wszystkie ww. sposoby stosuję z powodzeniem w moim ogrodzie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik

Post »

Arnika, też dostałam teraz świeży, koński obornik. Pod drzewkami (młodymi- 2 lata) wyplewiłam trawę naokoło 1,5 metra średnicy, rozgrzebałam na boki ziemię- ale nie przy samym pniu i nie głęboko by nie odsłonić korzonków, tylko po obwodzie korony, zrobiłam wkoło wgłębienie i rozłożyłam te gałki obornika, trochę je łopatka pociachałam i przysypałam ziemia. Położyłam na to szara włókninę, przypięłam szpilami. Teraz czekam aż mi syn przywiezie trochę mulczu by tę włókninę przykryć. Pracochłonne to jest, ale będę mieć spokój i nie będę się obawiać, że syn znowu pokaleczy pnie podkaszarka. U młodszego syna w sadku pod drzewka dawałam bydlęcy obornik w ten sam sposób ale jesienia.
Wkopałam też na grzadki, do sadzenia czegokolwiek jeszcze 2 miesiące, mam nadzieję, że się chociaż trochę rozłoży. Reszta obornika w worach leży i niech sobie leży, jeść nie woła.
Pozdrawiam! Gienia.
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Obornik

Post »

No więc zrobiłam tak:
Wkopałam obornik w ogrodek warzywny. Tzn. W dosyć głębokie rowki wrzucony obornik i rowek zakopany ziemią Z kolejnego rowka itd. Nic nie wystaje, w kwietniu wyrównam grabiami i wysieję warzywka. Zanim korzonki dojdą do obornika, ten się trochę już przetrawi. Tak myślę.
Hania_wroc
200p
200p
Posty: 207
Od: 30 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obornik

Post »

Który oborniki granulowany polecacie? Kiedyś spotykałam tylko bydlęcy, teraz znalazłam i kurz i mieszany. Końskiego chyba tylko nie widziałam. Czy granulowany jest lepszy czy gorszy od suszonego?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik

Post »

Wez bydlęcy - ewentualnie mieszany, jeśli masz do wyboru granulowany albo pylisty to doradzam granulat. Rozsiewałam ileś lat temu pylisty i miałam go pełno we włosach i na ubraniu, polowe wiatr rozwiał . Na działce się przebrałam ale głowy już nie było jak umyć. Wracałam na piechotę do domu by z autobusu ludziska nie pouciekali, tak śmierdziałam :roll: :(!
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Obornik

Post »

A ja jestem zwolenniczką suszonego "pylącego". Co prawda przy wietrze trzeba ostrożnie i dość nisko "siać" ale przynajmniej widać, że to obornik. Ja nieco go zwilżam przed zastosowaniem i wtedy nic nie fruwa.
Jak widziałam granulowany, to miałam wrażenie, że obornika w nim jest niewiele. Ale może to moje odczucie- nie ufam granulom :wink:
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”