Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

maxmar123 pisze:Witam , Mam pytanie czy można stosować świeży nawóz krowi, po prostu wymieszać go z glebą. to nie spali roślin?
Sprecyzuj pytanie.
Czas i pod co.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Obornik

Post »

Marzec,... chodzi mi o świeże odchody przekopane z ziemią. Ziemia piaszczysta(bielicowa) wybitnie nieurodzajna .Chciałbym poprawić jej nieco strukturę. Nigdy niebyła nawożona... przestrzeń ok. 5m na 5m. Jak najlepiej się za to zabrać? ;:131
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Ma to perz ? i co tam będzie rosło ?

Jak jest perz to wypleć lub opryskać i można przekopywać po okresie karencji.Rowek kopiesz i kładziesz/ja wolę przepalony trochę,ale jak niem a to może być świeży.
Daje próchnicę i odkwasza ziemię jednocześnie a poza tym zmienia jej chłonność czyli same plusy i bomba pierwiastkowa.
Tylko potem musi być wilgotno co by się rozkładał w ziemi.I nie za dużo jego z sensem i umiarem.Lepiej to robić na jesień lub nawet na zimę.I Hyc czekać na śnieg
Tylko zależy co Ty tam będziesz sadził ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Obornik

Post »

Ma perz. A posadzić chciałbym kukurydze cukrową.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

No to musisz tego perzu się pozbyć ,bo tylko go rozhulasz a potem obornik .Jak masz dostęp do niego już teraz to składuj na gromadę i niech się przepala.
Nie znam się na cukrowej,ale sądząc po kukurydzach mają duże wymagania .Jeżeli chodzi o żyzność gleby .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Obornik

Post »

maxmar123 zapytaj forumowicz w tym wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=210
i poczytaj o nawożeniu rzędowym http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... rt=0&hilit
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

maxmar123 pisze:czy można stosować świeży nawóz krowi, po prostu wymieszać go z glebą. to nie spali roślin?
maxmar123 pisze:chodzi mi o świeże odchody przekopane z ziemią. Ziemia piaszczysta(bielicowa) wybitnie nieurodzajna .Chciałbym poprawić jej nieco strukturę. Nigdy niebyła nawożona... przestrzeń ok. 5m na 5m.
maxmar123 pisze:Ma perz. A posadzić chciałbym kukurydze cukrową.
świeży obornik" prosto spod krowy " można w ostateczności stosować na jesień. Ale najpierw zacząłbym od oznaczenia kwasowości tym bardziej, że gleby o szkielecie piaskowym są z reguły kwaśne a kukurydza jest wrażliwa na zakwaszenie. Na wiosnę będzie za późno na wapnowanie zwłaszcza, że wypadałoby coś organicznego dać do tej gleby. Prawdę powiedziawszy to o wszystkim pomyślałeś za późno. No, ale jest, jak jest. Nie piszesz czy skopałeś to poletko na jesień czy nie.
Na marginesie mam apel do forumowiczów. :
Jeśli potrzebujecie jakiejś rady co do uprawy i nawożenia gleby, to pytajcie przed wykonaniem czegokolwiek ,a nie po, i w takim czasie, by można było wykonać niezbędne prace w terminach na nie przewidzianych.


Ale wróćmy do tematu. Krótko i konkretnie. Rozsypiesz po całości na wiosnę 0,5 kg superfosfatu wzbogaconego i 0,5 kg siarczanu potasu i płytko przekopiesz Po przekopaniu, gdzieś po 1 tygodniu rozsypiesz po calości 1,2 kg saletry wapniowej i zagrabisz. Dasz rzędowo obornik taki, jaki masz ,na głębokość 20 cm bez wyredlania. To wszystko musisz zrobić jak najwcześniej na wiosnę. Drugą dawkę saletry wapniowej ok 1 kg rozsypiesz po całości jak już kukurydza będzie miała ok 20 cm wysokości. Jeśli masz perz to przekopuj glebę widłami amerykańskimi a nie sztychówką.

Posłuchaj rady Moniki i poczytaj o nawożeniu rzędowym. Tam jest moja instrukcja z ilustracjami jak to praktycznie zrobić.
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Obornik

Post »

Dzięki, twoje rady na pewno się przydadzą.
Awatar użytkownika
Aarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 cze 2013, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obornik

Post »

kupuję granulowany obornik bydlęcy i przekopuje go z ziemią przed wysadzaniem roślin, na opakowaniu jest napisane, ze można go też stosować do dokarmiania roślin kwitnących, tylko niestety nie ma ani słowa o tym jak to robić? Myślałam o rozcieńczeniu go w wodzie i podlewaniu takim roztworem. Może ktoś mi podpowie jakich proporcji użyć i na jak długo odstawić taką mieszankę przed podlewaniem?
Awatar użytkownika
retikulum
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 mar 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wwa

Re: Obornik

Post »

AArion, na moim granulowanym oborniku jest napisane, żeby nasypać podsypać rośliny doniczkowe odrobiną granulek, po czym przykryć je ziemią i podlewać jak zawsze.
Awatar użytkownika
ekoman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lut 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Witam serdecznie!

Powoli zaczyna się robić ciepło i tym samym pomyślałem o "oborniku". Słyszałem, że najlepsze rezultaty daje obornik bydlęcy.

1. Kiedy najlepiej zacząć wiosenne nawożenie ?
2. Jakie ilości obornika są najlepsze w przeliczeniu na 1 m2 ? (mam typowy ogródek warzywny + kilka drzew owocowych)
3. Na jaką głębokość przekopać obornik ?

pozdrawiam!
;:3
Wycięty las szumi już tylko w nas
Awatar użytkownika
ekoman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lut 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Widzę, że nikt nie odpowiada, ale odnalazłem już informacje w wątku + google.

Znalazłem na Allegro dwa rodzaje obornika:

1. Obornik ekologiczny, mokry (ecosimental)

2. Obornik granulowany, suchy (doktor ogrodnik)

Proszę o pomoc co lepiej wybrać ?

§ 4.8 Zabrania się zamieszczania linków do podstron i ogłoszeń z allegrooo, e-Bay i innych platform handlowych (ze względu na ich b.szybką dezaktualizację). Dotyczy to również linków "zamaskowanych"
marcinpruszcz
Wycięty las szumi już tylko w nas
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Obornik

Post »

Witajcie,

Mam około 60litrów świeżego obornika (miesięczny kupiony na ALL).
Niestety nie mam możliwości zbudowania normalnego kompostownika, bo za dużo miejsca zabiera.
Czy mogę ten obornik wsadzić do beczki plastikowej i zasypać ziemią (no i może wrzucić kilka dżdżownic) ??

W beczce pewnie przydadzą się otwory.

Myślę o takim czymś, bo co 2-3tyg, będę podbierał troszkę obornika.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”