Humus Active

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Humus Active

Post »

Jeśli ktoś ma czas i ochotę to może poczytać sobie wnioski z projektu EkoTechProdukt: http://www.inhort.pl/files/ekotechprodu ... w_2012.pdf. Niestety publikacji naukowych w ramach tego projektu było raptem 5 (pięć) i raczej stanowią wstęp do kolejnych badań niż dostarczają praktycznych wniosków, niemniej było w ramach tego projektu trochę o Humus Active, opublikowane zostały wnioski ogólne, bardzo brakuje danych ilościowych i jakościowych. Ja mam mieszane uczucia po lekturze tych wyników, bo gdybym miał podsumować to w jednym zdaniu, to chyba musiałbym napisać, że HA trochę działa (cokolwiek owo trochę oznacza), ale nadal nie wiadomo jak, więc właściwie to nadal nic nie wiadomo.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Humus Active

Post »

Z braku obornika krążyłam kiedyś koło jakiegoś skoncentrowanego humusu. Na szczęście go nie kupiłam, bo zamiast tego używam borowiny. To zmielony, specyficzny rodzaj torfu pełen kwasów humusowych i minerałów. W wielu miejscach, gdzie wykonuje się zabiegi fizykoterapeutyczne używa się borowiny. Jej skład i pH różnią się w zależności od miejsca pochodzenia, ale generalnie ma ona wygląd i strukturę jeszcze bardziej skoncentrowanego humusu.
Zainspirowana dyskusją dorzuciłam do wiaderek z borowiną zalaną wodą trochę astvitu, który ma jakieś pożyteczne mikroorganizmy. To powinno pozytywnie wpłynąć na działanie roztworu. Po tym sezonie być może będę mogła coś więcej powiedzieć nt działania tej metody. Póki co widać, że podlewanie dobrze wpływa na wygląd gleby - pojawia się torfowa warstwa wierzchnia, którą trzeba zruszyć, woda trochę lepiej się wchłania, a rośliny dostały kopa, czyli składniki zawarte w borowinie są przez nie przyswajane.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Humus Active

Post »

U mnie są straszne piachy, tj. może i jest coś "czarnego" między ziarenkami - materia organiczna - ale jest jej niewiele, gleba bardzo szybko wysycha, a materia organiczna jest nietrwała. Już i do worków po korze (których się trochę nazbierało) ściółkę od królików ładuję, przerabia się to ładnie i szybko, ale gleby nie zmieni trwale na lepszą. Trzeba pchać znacznie, znacznie więcej - dlatego co roku po zbiorach wysiewam łubin i rzepak (rzepik) a przed zimą przeorywam. Ładuję kompost przy każdej okazji. No i kwasy humusowe. Tam gdzie przesadziłem z kwasami gleba stała się bardziej zbita, dalej piach, ale "cięższy". Zdenerwowałem się i zasadziłem kapusty na rozluźnienie struktury. Oj długa droga jeszcze przed nami zanim będzie konkretna agrotechnika gleb zapewniająca szybkie i długotrwałe efekty.
pajacykburatino
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 9 mar 2014, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Humus Active

Post »

a czy ktoś stosował Humus Active na słomę? Znaczy pod krzaki czy rośliny wyściółkowane, opcjonalnie do przyspieszenia rozkładu obornika ze słomą?
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Humus Active

Post »

A czy mogę zrobić tak:ziemie uprawić,nawieźć rzędowo,posiać ogórki i zaraz po posianiu podlać humusem active,przykryć agrowłókniną?Mam okazje kupić 2l humusa active za 21 zł.Opłaca się?Czy pomoże to w plonowaniu ogórkai innych warzyw(ich nie będę nawoził rzędowo)?Czy nasiona się nie spalą od humusa-na 10 litrową konewkę szklanka humusu i szklanka cukru?Byłbym wdzięczny za odpowiedź na wszystkie pytania.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Humus Active

Post »

Z tego co wiem humus active to głównie mieszanka pozytywnych mikroorganizmów i pożywki dla nich, a nie nawóz sam w sobie. Nie powinno być problemu ze "spaleniem" nasion - oczywiście przy stosowaniu zgodnie z instrukcją. Ogórki lubią gleby przewiewne, ciepłe, próchnicze więc powinien efekt być, natomiast warto pamiętać, że te pozytywne mikroorganizmy nie dostarczają same w sobie NPK, ale pomagają rozkładać resztki organiczne i budują florę mikroorganizmów glebowych wspomagających asymilację wody i minerałów. Więc najlepiej gdy na jesień i zimę był jakiś poplon wysiany, po przeoraniu i zastosowaniu humusu powinny te resztki się pięknie rozkładać stanowiąc pożywkę dla ogórków.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Humus Active

Post »

No właśnie na jesień dałem sporo przerobionego obornika.To chyba jednak dam ten humus active.
shanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 cze 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Humus Active

Post »

Witam,
jak w temacie chodzi o Humus active do trawników. Mam trawnik ok 5 tygodniowy, jeszcze przed pierwszym koszeniem i nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy mogę zastosować ten preparat właśnie na młodziutki trawnik?
Kupiłam taki co podłącza się do węża. Może ktoś podpowie?
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Humus Active

Post »

Ja bym najpierw ścięła trawę, pozwoliła się jej trochę rozrosnąć i krzaczyć, a dopiero później nawoziła.
ogrodowo
Zapraszam :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”