Dolomit

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: dolomit

Post »

Ziemia, której pH chciałabym zwiększyć to zwykła kupna marketu, np. Athena. Nie potrafię się niestety wypowiedzieć, czy jest zwięzła, czy nie, taka przeciętna chyba. :P
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dolomit

Post »

Dawkowanie wapna niestety określa się na hektar gruntu a nie kilogram ziemi... A odczyn nie tyle od objętości czy wagi ziemi zalezy ale i od ilości wody - to jest stężenie w roztworze glebowym. O takie dane jak potrzebujesz trudno będzie.

To co kupujesz w sklepie to praktycznie kompost, lub torf odkwaszony już przy produkcji. Trzeba by robić próby, bo nie określisz ile utrzyma wody, jego zdolności buforowej etc. I najlepiej tak własnie postąpić - weź kilogram do doniczki, dodaj wapno czy dolomit - ale bardzo drobny, pylisty i podlej. Po jakimś czasie, raczej dłuższym (musi się rozpuścić) mozna sprawdzić pH.
A najlepiej kupić dolomit gruby, taki zwirek, ewentualnie żwirek wapienny czy kredowy, dodać trochę na oko. Będzie się rozpuszczał w zależności od potrzeb (- zobojętniał kwasy o tyle o ile ich będzie), dając glebę około obojetnej. Taki gruby dolomit kupowałem, więc powinno się dostać. To działa latami, jeśli chodzi o ziemie do doniczek to trochę pylistego też powinno w tym być żeby efekt był szybki.
Jeśli zaś potrzebna jest ziemia kwaśna o określonym odczynie to lepiej kupić od razu taką jak ma być, producent powinien podawać pH.
:wit
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: dolomit

Post »

WItam, na jesień nie sypnąłem dolomitem stąd moje pytanie - czy w lutym mogę to jeszcze zrobić?
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dolomit

Post »

Jeżeli sądzisz, że jest taka potrzeba to syp śmiało. Dolomitem raczej nie przedobrzysz, bo praktycznie przestanie się rozpuszczać, gdy gleba osiągnie pH 7 ;:173.
tuli_pan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 lut 2013, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: dolomit

Post »

Elżunia 1187 pisze:Dzisiaj rozdawali u nas na działkach po taczce dolomitu na jeden ogródek.
Tak zupełnie za darmo?
Stefan pozdrawia wszystkich, szczególnie ogrodniczki. ...
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: dolomit

Post »

jagna971 pisze:Jeżeli sądzisz, że jest taka potrzeba to syp śmiało. Dolomitem raczej nie przedobrzysz, bo praktycznie przestanie się rozpuszczać, gdy gleba osiągnie pH 7 ;:173.
Wczoraj posypałem, w tym też trochę pod miejsce, gdzie mam sporo słabo rosnącego lubczyku. Podobno azofoska lepiej wchodzi w rośliny po dolomicie, ale zobaczę na wiosnę co dalej.
tuli_pan pisze:
Elżunia 1187 pisze:Dzisiaj rozdawali u nas na działkach po taczce dolomitu na jeden ogródek.
Tak zupełnie za darmo?
U nas niestety nie można na to liczyć, ale niedawno kupiłem na Allegro 30 kg za 10 zł. Z wysyłką około 25 zł mnie to kosztowało.
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: dolomit

Post »

Trzeba też powiedzieć że dolomit rozkłada się nawet do 5lat. Jeżeli ktoś chce mieć szybki efekt proponuje wapno granulowane które działa zdecydowanie szybciej :)
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
Awatar użytkownika
DoktorPio
100p
100p
Posty: 121
Od: 6 lut 2013, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: dolomit

Post »

piotrq pisze:
U nas niestety nie można na to liczyć, ale niedawno kupiłem na allegrooo 30 kg za 10 zł. Z wysyłką około 25 zł mnie to kosztowało.
Też miałem zamiar kupić dolomit na Allegro ale ceny przesyłek są zbyt duże. Jesienią pojechałem na najbliższy skład gdzie można kupić nawozy dla rolników ,węgiel, cement i inne dobrodziejstwa :) i tam kupiłem 6 worków dolomitu pakowanego po 25kg w cenie 7,50 za worek !
Warto poszukać :wink:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dolomit

Post »

jagna971 pisze: Dolomitem raczej nie przedobrzysz, bo praktycznie przestanie się rozpuszczać, gdy gleba osiągnie pH 7 ;:173.
Może uściślę. Nie przestaje sie rozpuszczać w wodzie o odczynie obojętnym. Rozpuszczalność węglanu wapnia wynosi 37 mg/ litr a węglanu magnezu/ składniki dolomitu/ 84 mg/litr. Jest to mało ale zależy jak sie na to patrzy. W przypadku np takiego pomidora wymagany skład podłoża jest taki :
Optymalna zawartość (w mg/dm3) przyswajalnych form składników mineralnych w glebie, oznaczonych metodą uniwersalną, dla pomidora wynosi: 90-120 N (NH4 +NO3), 60-80 P, 200-250 K, 55-75 Mg i 1000-1500 Ca.

Zatem jak widać w przypadku magnezu ta niska rozpuszczalność węglanu magnezu w wodzie wystarcza na pokrycie potrzeb w zakresie tego pierwiastka. a w 1/30 pokrywa zapotrzebowanie na wapń.
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dolomit

Post »

forumowicz pisze: Zatem jak widać w przypadku magnezu ta niska rozpuszczalność węglanu magnezu w wodzie wystarcza na pokrycie potrzeb w zakresie tego pierwiastka. a w 1/30 pokrywa zapotrzebowanie na wapń.
Dzięki forumowicz za fachowy mini wykład. Widać jak mało skutecznym środkiem jest dolomit stosowany wyłącznie w celu odkwaszenia gleby. Stanowczo przereklamowany, niestety :?. Czy nie lepiej byłoby zastosować w tym celu kredę? W niej przynajmniej zawartość węglanu wapnia jest dużo większa?
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: dolomit

Post »

Czy dolomit to prawie to samo co wapno budowlane? Potrzebuję trochę worków i myślę że wapno wyszłoby taniej.
duduś
monika100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 maja 2021, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dolomit - ile czasu przed przesadzeniem sadzonek

Post »

Dzien dobry.

Chcialabym sie dowiedziec ile czasu przed wysadzeniem sadzonek nalezy dodac dolomitu?

Czy mozna dodac dolomitu bezposrednio przed sadzeniem?


pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: dolomit - ile czasu przed przesadzeniem sadzonek

Post »

Dolomit zawiera wapń i magnez, Najlepiej dobrze go zmieszać z glebą, powoli staje się przyswajalny dla roślin i można w zasadzie go użyć w każdym okresie, jeśli akurat są braki Ca i Mg w ziemi. Jest tu dużo napisane na ten temat. Warto skorzystać z wyszukiwarki https://forumogrodnicze.info/search.php ... mit=Szukaj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”