Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Obornik koński

Post »

nie miała baba kłopotu..
Od wczoraj stałam się posiadaczką wieeeelkiej pryzmy świeżego obornika końskiego (ściółka ze stadniny - słoma z całym dobrem :wink: )
Pryzma z 1,5m wysoka, 1,5m szeroka i ze 4m długa. Tak z niej bije ciepłem i amoniakiem, że czuć i widać z daleka :D
Doradźcie, czy zabezpieczyć to jakoś teraz? na zimę?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński

Post »

Łomatko, ale Ci zazdroszczę!! Zabezpieczyć musisz, bo zwietrzeje, ładnie wyrównaj łopatą, poobklepuj ze wszystkich stron i przykryj, niech się kompostuje. Lata temu też miałam taką pryzmę, tyle że bydlęcego, koński jest raczej suchy. Wierzchołek przykrywałam folią i kamieniami, by nie rozmywał deszcz a boki gdzie folia nie sięgała obsypywałam ziemią. U podnóża pryzmy rosła cukinia- pięęęęękna była.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Obornik koński

Post »

monika powinnaś dobrze przelać wodą i nawet możesz ugnieść ,a także przykryć ziemią. Bo taki luźny to do wiosny wypali się.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Obornik koński

Post »

:wit monika
Może tu znajdziesz jakieś ciekaw informacje
http://www.eioba.pl/a/1lwf/ekoogrodnictwo-kompostowanie .
brak polskich znaków
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Obornik koński

Post »

Dziękuję Wam za odzew. Wyrównana jest porządnie i jest przelana wodą warstwami, chłopaki trochę po niej chodzili, ale nie pozwalałam specjalnie ubijać - trzeba? Mi się wydaje, że on szybko się 'przepala', bo jak pogrzebałam trochę w środku to już się robi brązowo-czarny - czy to od temperatury? Ziemią nie ma szans obsypać ale mam grubą czarną folię, mogę ją tym przykryć?

gienia1230 ze dwa metry od pryzmy rośnie stara jabłoń, jak tak dalej pójdzie pąki będą pękać w grudniu :D
...
majs rozminęłam się z Tobą, już czytam...i tą stronę znam :wit
marcin-ko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Obornik koński czy do wszystkiego

Post »

Witam
Nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie, więc pytam:)

Mam obornik koński przywieziony w lecie zeszłego roku. Konie żywią się trocinami czy jakoś tak powiedział mi człowiek. Ta kupa końska nie wygląda jak u teścia gdzie są widoczne źdźbła słomy.

Pytanie:
czy przed posadzeniem np. nasturcji, wilca itp przy ogrodzeniu warto przekopać płytko ziemię z tym obornikiem?
U mnie na działce ziemia jest dosyć jałowa, wszystko średnio szybko rośnie, ale się przyjmują. Ziemia jest piaszczysta przepuszczalna.
Np. taki wilec pospolity lubi ziemię wapienną czy ja podrzucając nawóź koński nie zakwaszę i nie zaszkodzę tym roślinom jednorocznym?

Poproszę o wskazówki jak nawozić. Najlepiej tanio:)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński czy do wszystkiego

Post »

Marcin, konie nie żywią się trocinami, trociny są stosowane zapewne jako sciółka. Takim obornikiem z trocinami (a mam go za darmo) podsypuję jesienią rododendrony, hortensje i azalie, o i jeszcze poziomki. Jest wg mnie za suchy, trudno się rozkłada.
Pozdrawiam! Gienia.
marcin-ko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik koński czy do wszystkiego

Post »

A tak masz rację z tymi trocinami.
A jaka odpowiedź na moje pytanie jeśli mogę prosić.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Obornik koński czy do wszystkiego

Post »

marcinkornacki nie za bardzo. taki obornik powinien poleżeć trochę, żeby się przekompostował. Trociny bardzo wolno się rozkładają i potrzebują sporo azotu, żeby się rozłożyć. Chyba, że trochę już poleżał, wtedy najlepiej nawieźć rzędowo (warto sprawdzić pH takiego obornika) http://www.gapphotos.com/featuredetails ... ureref=325
a tu opisane w wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=51630
LocusArt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 lut 2012, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik koński

Post »

A ja mam świeży nawóz koński na balkonie :-) Będąc u rodziców nazbierałem nawozu w 5 litrowe worki dla znajomych a tu się okazuje, że Poznańscy działkowcy nie stosują końskiego. Jeden Pan nawet mi powiedział, że koński się nie nadaje na działkę i nie wierzył, że stosuję go u rodziców. Może ktoś jest chętny na taki woreczek?
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Obornik koński

Post »

Mam do Was pytanie. Jakiego typu odpadem jest obornik koński? Pewna Pani posaida jednego konia i sąsiedzi żalą się na nieprzyjemny zapach. Pojawia sie wiec problem co z nim zrobić. Oczywiście my ogrodnicy potrafilibyśmy je wykorzystać, ale Pani mieszkająca w mieście ma z tym problem. Drugie pytanie czy 1 koń to już hodowla?
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Obornik koński czy do wszystkiego

Post »

żeby nie zakładać nowych wątków podepnę się..

Obornik koński (koniki pasły się na łące, kupki zostały na łące) - jak mogę go wykorzystać, bo obok mnie mam łąkę i myślę, że dogadam się z właścicielką jeśli chodzi o jego "zbiory"? ;:204
Myślałam o wrzuceniu do pryzmy kompostowej (tam kompostuję odpadki domowe, trawę itp.), podrzuceniu pod rośliny ale to chyba dopiero na jesień? lub o przekopaniu z ziemią pod byliny. Czy przekopanie z ziemią takiego obornika prosto z łąki nie sparzy posadzonych tam roślin? Chociaż to rozwiązanie podoba mi się najbardziej, bo będę sadzić na wiosnę trochę zielska..

Z góry dziękuję za pomysły
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Obornik koński czy do wszystkiego

Post »

Nikt nie pomoże ? :( :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”