Nawozy - Azot, Fosfor i Potas i in.Wpływ składników pokarmowych na kondycję roslin

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Nawozy - Azot, Fosfor i Potas i in.Wpływ składników pokarmowych na kondycję roslin

Post »

Kupiłem dziś nawóz o takim składzie:
azot (N) ? 15%
fosfor (P2O5) ? 9%
potas (K2O) ? 24%
Bor (B) 0,02 %,
Miedź (Cu)* 0,02 %,
Żelazo (Fe)* 0,14 %,
Mangan (Mn)* 0,04 %,
Molibden (Mo) 0,004 %,
Cynk (Zn)* 0,015 %

Na opakowaniu jest napisane dawkowanie 1g na 1 litr wody, a według twojego zdania powinienem zwielokrotnić dawkę 5 razy. Czy na prawdę producenci aż tak zaniżają proporcje? Robią to ze względu na głupotę ludzi, którzy często wsypują za dużo nawozu?
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawozy - Azot, Fosfor i Potas i in.Wpływ składników pokarmowych na kondycję roslin

Post »

Jeżeli chcesz codziennie dawać nawóz to możesz zastosować się do wskazówek bo w/g mojej opinii producent podał dawkę taką jaką stosuje przy fertygacji czyli podawanie nawozu łącznie z podlewaniem non stop. Jeżeli zastosujesz tą metodę to dawka jest odpowiednia - dostarczasz nawóz codziennie i codziennie podlewasz, sprawdza się przy automatycznym podlewaniu. Oczywiście jest to doskonała metoda ale pod foliami w szklarniach gdzie nie mamy dodatkowych opadów. W warunkach naszych ogrodów raczej nie spotykana bo w zasadzie dość kosztowna.

W ogrodzie większość wody mamy z opadów a wiadomo deszczówka jest pozbawiona soli mineralnych i opady dodatkowo wymywają sole mineralne z podłoża. Podaje się więc nawozy uzupełniające np słynne dwie garście pod krzak.

Podając nawóz przy podlewaniu możemy dobrać dawkę jak przy nawożeniu dolistnym a jest ona 5-10 razy większa niż przy fertygacji. Nawóz podajemy raz w tygodniu i bilansowa wartość jest podobna jak zalecił producent. Dawka dolistna jest bezpieczna w stosowaniu i trudno nią zrobić jakiekolwiek szkody.
Masz nawóz 15-9-24. Podobne składy ma wielu producentów np :
http://eurochemagro.com/uploads/product ... 5_9_24.pdf
http://avontoagricoltura.com/wp-content ... 5-9-24.pdf
a mógłbym jeszcze podać kilka firm ( np chińskich które robią usługowo dla odbiorców w europie)
Skład typowy na pole do upraw tak zwany wiosenny do którego producent dodał mikroelementów "garść na tonę".
Nic nie mogę napisać o tym nawozie więcej bo aby uzyskać skład można użyć różnych soli - jedne są znakomicie przyswajalne inne mniej a skład podawany NPK jest identyczny.
Dlatego polecam zawsze kupić nawozy dla profesjonalistów bo producenci raczej nie próbują oszukać ze składem bo co innego mieć złą opinię głoszoną przez producenta gospodarującego na 100 hektarach który potrafi porównać efekty stosowania od opinii amatora działkowca. Tu są różne skale strat czy ktoś nie kupi kilka ton i na dodatek złą opinię przekaże kolegom po fachu czy ktoś nie kupi torebki a 200 gram.
Dobre nawozy to koszt 8 zł za kilogram więc mając wybór warto wybrać renomowanego producenta niż sugerować się opakowaniem i opiniami z internetu gdzie większość pochlebnych piszą sprzedawcy. Nawóz to nie wszystko bo liczą się też inne parametry np kwasowość podłoża przepuszczalność gleby zawartość kwasów humusowych i dlatego Agatka może wydawać ochy i achy że "trafiła" na super nawóz który u Bożenki "szału nie zrobi".
Stężenie 0,5% czyli 5 gram na litr wody ja stosuję od lat w moim ogrodzie.
andrzej2910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 cze 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy - Azot, Fosfor i Potas i in.Wpływ składników pokarmowych na kondycję roslin

Post »

Mam pytanie czy nawóz w granulacie o takim składzie- azot całkowity ? 12% N (w tym: 5% N-NO3 i 7% N-NH4); fosfor ? 11% P2O5; potas ? 18% K2O; magnez ? 2,7% MgO; siarka ? 20% SO3; bor ? 0,015% B; żelazo ? 0,20% Fe; mangan ? 0,02% Mn; cynk 0,02% Zn, mogę stosować do roślin doniczkowych?(głównie stosował bym go na bananowce w doniczkach i inne rosliny zielone) niepokoi mnie wysoka zawartość siarki. Pozdrawiam
Edit; jeszcze pytanie: w sklepach jest wiele nawozow np do zielonych, do palm juk i dracen. Której firmy polecacie, czy to raczej nie ma znaczenia firma a skład?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nawozy - Azot, Fosfor i Potas i in.Wpływ składników pokarmowych na kondycję roslin

Post »

Masz obszerne wypowiedzi Asprokola.

Żeby nawozić roślinę, trzeba wiedzieć czego ona potrzebuje, jakie są jej wymagania i wtedy będzie wiadomo,
czy nawóz jest dobry czy nie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”