Kompost i robaki

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
kosstka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 mar 2008, o 19:42
Lokalizacja: OTWOCK

Re: Kompost i robaki

Post »

A ja do kompostownika wpuściłam około 100 dżdżownic kalifornijskich.Kupiłam na allegro. Mój kompost dojrzewa w pól roku. Te robaczki przerabiają szybko i ekologicznie. Nie stosuję żadnych przyspieszaczy. Dżdżownice szybko się rozmnażają - obdzieliłam już dwie osoby małą gromadką .Jak nie miałam kompostownika mieliśmy dwa kosze śmieci w miesiącu do odbioru, a teraz zmieniliśmy umowę na odbiór śmieci raz w miesiącu. Polecam wszystkim kompostowanie. I te robaczki też.
Jak nie pływam- to sadzę.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Kompost i robaki

Post »

kosstka pisze:A ja do kompostownika wpuściłam około 100 dżdżownic kalifornijskich.Kupiłam na allegrooo. Mój kompost dojrzewa w pól roku. Te robaczki przerabiają szybko i ekologicznie. Nie stosuję żadnych przyspieszaczy. Dżdżownice szybko się rozmnażają - obdzieliłam już dwie osoby małą gromadką .Jak nie miałam kompostownika mieliśmy dwa kosze śmieci w miesiącu do odbioru, a teraz zmieniliśmy umowę na odbiór śmieci raz w miesiącu. Polecam wszystkim kompostowanie. I te robaczki też.
Jak zabezpieczyłaś kalifornijki przed zimą? Moje poprzednią zimę przeżyły świetnie, a w tym roku obawiam się,że może być gorzej, chociaż... przy tej ilości śniegu...
Waleria
Awatar użytkownika
kosstka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 mar 2008, o 19:42
Lokalizacja: OTWOCK

Re: Kompost i robaki

Post »

W ogóle nie zabezpieczyłam. W środku w kompoście jest temperatura na plusie. Kalifornijki zakopują się na spodzie. Jak przerzucałam kompost z jednej pryzmy na drugą to widziałam ,że są. Dodam , ze mam termokompostowniki po 350 litrów.
Jak nie pływam- to sadzę.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Kompost i robaki

Post »

No to mam nadzieję że i ten rok przetrwają moje najlepsze działkowe przyjaciółki ;:136
Waleria
Meciaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 mar 2010, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz, łódzkie

Re: Kompost i robaki

Post »

Hey!Mam podobny problem z tymi robalami. Tylko u mnie występują one w tym oborniku te drutowce. Kurcze nie chce ich sadzic razem z obornikem bo to mija się z celem. Czytałam,że należy zastosować preparat doglebowy zawierający chloropiryfos lub diazinon. Wiecie coś na ten temat? :(
Roślina Cię nie uderzy..
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompost i robaki

Post »

Ale po co ci w takim razie obornik skoro chcesz stosować chemię ?
Równie dobrze możesz zastosować nawozy sztuczne, one nie mają robaczków :P

Ja jednak zaryzykuję i spróbuję swój kompost z drutowcami rozrzucić po ogrodzie i przekopać ( oczywiście skorzystam z rady i "posadzę" też połówki ziemniaków ).
Ale siedzi we mnie nadzieja że..... zniknęły i ich nie ma :P
Meciaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 mar 2010, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz, łódzkie

Re: Kompost i robaki

Post »

Hmmm... :roll: kurcze nio już sama nie wiem. Może zrobię tak jak niektórzy i postaram się je wybrać?Coś tam zawsze wybiorę,ale już na samą myśl robi mi się niedobrze. Te ziemniaki też zastosuje,może a rusz coś pomoże. Albo zmienię obornik na bardziej przetrawiony i tam ich tyle nie będzie?
Roślina Cię nie uderzy..
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Kompost i robaki

Post »

Ewentualnie : pożyczyć od kogoś kurkę, rozgarnąć ten kompost, postawić na niego kurkę, i patrzyć jak łupie te robaczki ;))
agathas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 cze 2008, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łuków, lubelskie

Re: Kompost i robaki

Post »

Witajcie!
Podpinam się pod temat. Mam taki sam problem. W moim kompoście co roku oglądam setki tłustych pędraków :evil: Niedobrze mi się robi jak przesiewamy to z mężem. Ostatnio mąż poinformował mnie, że zastrajkuje, bo nawet on nie może znieść widoku tak wielkich, tłustych i obrzydliwych robali. Czy są jakieś sposoby pozbycia się ich, czy to, że tam są świadczy, że kompost jest jeszcze niedojrzały? Jeśli ktoś zna odpowiedź - proszę o dobrą radę :D
Asia3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 cze 2010, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost i robaki

Post »

Witam
mam taki sam problem z pędrakami w kompoście, czy są jakies sprawdzone sposoby na te robale?
agathas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 cze 2008, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łuków, lubelskie

Re: Kompost i robaki

Post »

Witajcie :D !

Może odświeżymy temat, bo odpowiedzi żadnej odnośnie pędraków i innych tych bardziej "złych robaków" w kompoście.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompost i robaki

Post »

No bo cóż tu odpowiedzieć. W kompoście jest ciepło i rózne robactwo do niego ciągnie. Sporadycznie zdarzają mi sie tłuste pędraki, które rozgniatam i pozostawiam do dalszego przerobu, lub pozostaja zmiażdzone na dróżce, jak jest ich więcej czasem spłuczę i tyle. Czasem mrówki próbują coś zbudować, ale przerzucanie kompostu dość skutecznie im w tym przeszkadza.
Dorota
Meciaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 mar 2010, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz, łódzkie

Re: Kompost i robaki

Post »

Witajcie!U mnie również zawitały pędraki ale jak na razie spotkałam się z trzema naprawdę dobrze odżywionymi;) mam nadzieję, że wiele ich nie mam w swoim królestwie.Męczy mnie jednak inny problem. Pełno w ogrodzie i również w warzywniaku szarych jakby spiralnych, bardzo twardych ok 2-3 cm robali. Wie ktoś może jak się one nazywają i jak je zwalczyć?Pozdrawiam!
Roślina Cię nie uderzy..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”