Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3
Autor Wiadomość
paawel21
 Tytuł: Re: karencja swoje a zdrowie swoje
PostNapisane: 3 cze 2012, o 11:43 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Alembik stosując się wg zaleceń i pryskając warzywa (pod osłonami - bo takie uprawiam) tylko tym co jest dozwolone to trudno znaleźć środek bardzo toksyczny. Wszystkie mocne środki ochrony roślin są systematycznie wycofywane z produkcji albo ich zastosowanie jest ograniczone jedynie do wąskich grup roślin i na pewno nie do warzyw. To co zostało na rynku to środki z pogranicza ekologicznych, na palcach jednej dłoni mogę Ci wyliczyć środki ochrony których okres karencji jest dłuższy niż 3 dni. Ale Polacy i tak narzekają na to ile chemii jest w polskich warzywach, a co najciekawsze przez całą zimę i wiosnę zjadamy warzywa pochodzące z zachodu, ze starej unii gdzie obowiązują 2-3 krotnie wyższe dopuszczalne normy substancji szkodliwych w warzywach.
Trochę to jest chore bo dwa tygodnie temu chcąc zlikwidować szkodnika wziąłem do ręki program ochrony warzyw z 2012 roku i ku wielkiemu zaskoczeniu przeczytałem, że żaden środek chemiczny nie jest przewidziany na tą roślinę i tego szkodnika. Czyli co? Polski ogrodnik ma zlikwidować plantację a niemiecki albo holenderski rolnik dostarczy nam swój towar?
Nie dajmy się zwariować, obecne więcej substancji szkodliwych wdycha się na ulicy niż zjada z warzywami...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

antek5
PostNapisane: 15 sty 2013, o 20:25 
50p
50p

0 szt.
Do Alembik
nie wiem czy jeszcze przeglądasz ten wątek, polecam przejrzyj temat efektywne mikroorganizmy EM viewtopic.php?f=18&t=5546
Jest to środek biologiczny o zerowej karencji, dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, pozwalający ograniczyć a nawet wykluczyć stosowanie chemii.
O tym iż EM-y są dobre świadczy również fakt iż można je pić ( w domu wszyscy je pijemy)

Alembik
PostNapisane: 17 lut 2013, o 21:17 
500p
500p

1 szt.
Wiem o emach i stosuję ;)

dorcia1311
 Tytuł: Karencja dla poziomek po Decisie
PostNapisane: 20 maja 2014, o 09:50 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Witam wszystkich :wit

Mam pytanko. Jakieś małe gąsienice dobrały mi się do liści poziomek. Zżerają je szybko. To samo się stało z różami.
Kupię jakiś środek antyrobaczany typu decis i opryskam, jednak czy będziemy mogli wtedy jeść poziomki z tych krzaków?
Pierwsze owocki już będą za jakiś tydzień i synek bardzo ich pilnuje :)

Pozdrawiam,
Dorota

Ostatnio edytowano 20 maja 2014, o 13:25 przez ERNRUD, łącznie edytowano 1 raz
Zmiana tytułu na przystępniejszy dla wyszukiwarek

Maraga
 Tytuł: Re: Poziomki po Decisie
PostNapisane: 20 maja 2014, o 12:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jeśli poziomki już za tydzień będą do jedzenia i to w dodatku przez małe dziecko to nie pryskaj żadnym decisem czy tym podobnym.Piszesz,że zjadają liście.Chyba nie masz dużo tych krzaczków.Możesz je przeglądnąć i pozbierać.

Alyaa
 Tytuł: Re: Poziomki po Decisie
PostNapisane: 20 maja 2014, o 12:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
dorcia1311 poszukaj jakiegoś naturalnego oprysku bez okresu karencji. Są takie preparaty np na mszyce, więc może i na inne robale będą.
Jeśli sobie z ręcznym zbieraniem nie poradzisz, a naturalnego środka nie znajdziesz, to musisz kupić coś co ma maksymalnie 1-2 dni karencji. Potem go wydłużyć i dokładnie je myć przed jedzeniem (ale oprysk to ostateczność).

dorcia1311
 Tytuł: Re: Karencja dla poziomek po Decisie
PostNapisane: 22 maja 2014, o 11:23 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Dzięki Wam za odpowiedzi :)
Może rzeczywiście na początek spróbuję zbierania robaczków ręcznie. Mam tych krzaczków tylko 4 - jednak w zeszłym roku, jak się robale zabrały za jedzenie to nawet jeden listek nie został. Niestety krzaczki rosną pod taką żółtą śliwką, z której chyba te gąsienice spadają :roll:

Pozdrawiam,
Dorota

Pantelej
 Tytuł: Szkodliwość SOR dla ludzi
PostNapisane: 12 cze 2017, o 15:43 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Witam
Opryskałem ziemniaki apacz+acrobat i obawiam się, że trochę zdmuchnęło mi na truskawki, może ktoś z Państwa orientuje się przez jaki czas bezpieczniej nie brać z nich owocu?

ekopom
 Tytuł: Re: Szkodliwość SOR dla ludzi
PostNapisane: 12 cze 2017, o 18:23 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Minimum 7 dni, a w pełni na niektóre owoce to jest 21 dni. Jeśli za dużo nie powiało, to te 10 dni powinny owoce być już bezpieczne do spożycia.

Pantelej
 Tytuł: Re: Szkodliwość SOR dla ludzi
PostNapisane: 12 cze 2017, o 18:42 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Dzięki, myślę, że powiało mało ale nie mogę wykluczyć. Z drugiej strony w mojej okolicy często pola truskawek pomieszane są z ziemniaczyskami, chodzą teraz aparaty, zawsze coś nawieje a truskawka na drugi dzień idzie na giełdę czyli pewnie też do konsumenta.

Kasialach28
 Tytuł: Re: Karencja po stosowaniu ŚOR
PostNapisane: 23 cze 2019, o 07:58 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dwa tygodnie temu opryskałam Mospilanem 20SP warzywa roztworem 0,1% (2 g w 2 litrach wody), ogólnie czas karencji 2 tygodnie, czy przy takiej podwojonej dawce wydłuża się czas karencji czy nie, w starej ulotce znalazłam, że ogórki, papryka, pomidory 3 dni, w nowej jest tylko napisane 14 dni. W instrukcji wpisane było, że rozpuścić 2 g w 2-7,5 l. wody. Jestem początkującym ogrodnikiem ;) stąd moje pytanie.

klakier7
 Tytuł: Re: Karencja po stosowaniu ŚOR
PostNapisane: 29 cze 2019, o 12:11 
200p
200p

1 szt.
Karencja pozostaje ta sama.

Pozdrawiam klakier.

b_g_pl
 Tytuł: TOPSIN a bezpieczeństwo zwierząt domowych
PostNapisane: 20 paź 2019, o 09:19 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam. Jestem totalnym nowicjuszem. Niedawno dostałam Monsterę, która okazała się zagrzybiona. Polecono mi środek TOPSIN. Pytanie dotyczy bezpieczeństwa. Ile czasu od oprysku muszę izolować koty i psy od rośliny? Zwierzaki oczywiście tego nie pożerają, ale zdarza im się otrzeć, zwłaszcza że to nowy element w mieszkaniu. Może ktoś ma jakieś pojęcie?

ekopom
 Tytuł: Re: TOPSIN a bezpieczeństwo zwierząt domowych
PostNapisane: 20 paź 2019, o 09:45 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Wystarczy kilka godzin, aby roślina obeschła po oprysku, ewentualne przewietrzenie pomieszczenia i przebywanie w nim staje się bezpieczne. Nie jest to jakiś bardzo niebezpieczny środek, żeby mógł zaszkodzić, bo go używa się w uprawach warzywnych i owocowych z kilkudniową karencją.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 42 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości