Karencja po stosowaniu ŚOR

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: karencja swoje a zdrowie swoje

Post »

ekopom pisze:Przecież jest dużo środków nieszkodliwych o zerowej karencji, takich jak: Polyversun, Trianum i wiele innych na bazie wyciągów roślinnych. Właśnie przed chwilą zakończyłem oprysk polyvesum, bo pogoda sprzyjająca do takiego zabiegu. Już obecnie zrywam pomidory, a nie widać chorób grzybowych, chociaż nie wykonałem ani jednego zabiegu chemicznego, można nawet bez mycia zerwać pomidora i zjeść.
Są one jednak bardzo drogie a ja wolał bym opryskiwać warzywa tym, czym opryskuję sad owocowy, który hodujemy. Jeśli jednak coś jest wybitnie toksyczne, wolał bym tego uniknąć.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: karencja swoje a zdrowie swoje

Post »

Większość środków stosowanych w sadzie nie jest zarejestrowana dla warzyw. Dlatego też unikam sadzenia kwiatów razem z warzywami, aby w kwiatach nie namnażały się szkodniki, a potem szybciutko przeniosły się na warzywa. Tak samo z sadu mogą przenikać na pobliskie, jeśli są, warzywa.
czy Polyversun o Trianum jest tylko przeciwko chorobom grzybowym? Czy owe środki mogą zastąpić miedzian?

Miedzian dość skuteczny jest na bakteriozy, ale jeśli zastosujemy polyvesum, to roślina o lepszej kondycji szybciej się obroni przed chorobami. Na razie u mnie nie widzę niepokojących objawów i być może w ogóle nie zastosuję żadnej chemii, bo pewnie i tak by nie byłaby skuteczna, gdyż pomidory rosną już przeszło 20 lat w tym samym miejscu.
paawel21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 10 mar 2011, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: karencja swoje a zdrowie swoje

Post »

Alembik stosując się wg zaleceń i pryskając warzywa (pod osłonami - bo takie uprawiam) tylko tym co jest dozwolone to trudno znaleźć środek bardzo toksyczny. Wszystkie mocne środki ochrony roślin są systematycznie wycofywane z produkcji albo ich zastosowanie jest ograniczone jedynie do wąskich grup roślin i na pewno nie do warzyw. To co zostało na rynku to środki z pogranicza ekologicznych, na palcach jednej dłoni mogę Ci wyliczyć środki ochrony których okres karencji jest dłuższy niż 3 dni. Ale Polacy i tak narzekają na to ile chemii jest w polskich warzywach, a co najciekawsze przez całą zimę i wiosnę zjadamy warzywa pochodzące z zachodu, ze starej unii gdzie obowiązują 2-3 krotnie wyższe dopuszczalne normy substancji szkodliwych w warzywach.
Trochę to jest chore bo dwa tygodnie temu chcąc zlikwidować szkodnika wziąłem do ręki program ochrony warzyw z 2012 roku i ku wielkiemu zaskoczeniu przeczytałem, że żaden środek chemiczny nie jest przewidziany na tą roślinę i tego szkodnika. Czyli co? Polski ogrodnik ma zlikwidować plantację a niemiecki albo holenderski rolnik dostarczy nam swój towar?
Nie dajmy się zwariować, obecne więcej substancji szkodliwych wdycha się na ulicy niż zjada z warzywami...
antek5
50p
50p
Posty: 77
Od: 26 gru 2012, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska(charsznica)

Re: karencja swoje a zdrowie swoje

Post »

Do Alembik
nie wiem czy jeszcze przeglądasz ten wątek, polecam przejrzyj temat efektywne mikroorganizmy EM http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=18&t=5546
Jest to środek biologiczny o zerowej karencji, dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, pozwalający ograniczyć a nawet wykluczyć stosowanie chemii.
O tym iż EM-y są dobre świadczy również fakt iż można je pić ( w domu wszyscy je pijemy)
Awatar użytkownika
dorcia1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 maja 2014, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Karencja dla poziomek po Decisie

Post »

Witam wszystkich :wit

Mam pytanko. Jakieś małe gąsienice dobrały mi się do liści poziomek. Zżerają je szybko. To samo się stało z różami.
Kupię jakiś środek antyrobaczany typu decis i opryskam, jednak czy będziemy mogli wtedy jeść poziomki z tych krzaków?
Pierwsze owocki już będą za jakiś tydzień i synek bardzo ich pilnuje :)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2014, o 14:25 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zmiana tytułu na przystępniejszy dla wyszukiwarek

Pozdrawiam,
Dorota
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Poziomki po Decisie

Post »

Jeśli poziomki już za tydzień będą do jedzenia i to w dodatku przez małe dziecko to nie pryskaj żadnym decisem czy tym podobnym.Piszesz,że zjadają liście.Chyba nie masz dużo tych krzaczków.Możesz je przeglądnąć i pozbierać.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Poziomki po Decisie

Post »

dorcia1311 poszukaj jakiegoś naturalnego oprysku bez okresu karencji. Są takie preparaty np na mszyce, więc może i na inne robale będą.
Jeśli sobie z ręcznym zbieraniem nie poradzisz, a naturalnego środka nie znajdziesz, to musisz kupić coś co ma maksymalnie 1-2 dni karencji. Potem go wydłużyć i dokładnie je myć przed jedzeniem (ale oprysk to ostateczność).
Awatar użytkownika
dorcia1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 maja 2014, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karencja dla poziomek po Decisie

Post »

Dzięki Wam za odpowiedzi :)
Może rzeczywiście na początek spróbuję zbierania robaczków ręcznie. Mam tych krzaczków tylko 4 - jednak w zeszłym roku, jak się robale zabrały za jedzenie to nawet jeden listek nie został. Niestety krzaczki rosną pod taką żółtą śliwką, z której chyba te gąsienice spadają :roll:

Pozdrawiam,
Dorota
Pantelej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 sty 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodliwość SOR dla ludzi

Post »

Witam
Opryskałem ziemniaki apacz+acrobat i obawiam się, że trochę zdmuchnęło mi na truskawki, może ktoś z Państwa orientuje się przez jaki czas bezpieczniej nie brać z nich owocu?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Szkodliwość SOR dla ludzi

Post »

Minimum 7 dni, a w pełni na niektóre owoce to jest 21 dni. Jeśli za dużo nie powiało, to te 10 dni powinny owoce być już bezpieczne do spożycia.
Pantelej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 sty 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodliwość SOR dla ludzi

Post »

Dzięki, myślę, że powiało mało ale nie mogę wykluczyć. Z drugiej strony w mojej okolicy często pola truskawek pomieszane są z ziemniaczyskami, chodzą teraz aparaty, zawsze coś nawieje a truskawka na drugi dzień idzie na giełdę czyli pewnie też do konsumenta.
Kasialach28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 cze 2019, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karencja po stosowaniu ŚOR

Post »

Dwa tygodnie temu opryskałam Mospilanem 20SP warzywa roztworem 0,1% (2 g w 2 litrach wody), ogólnie czas karencji 2 tygodnie, czy przy takiej podwojonej dawce wydłuża się czas karencji czy nie, w starej ulotce znalazłam, że ogórki, papryka, pomidory 3 dni, w nowej jest tylko napisane 14 dni. W instrukcji wpisane było, że rozpuścić 2 g w 2-7,5 l. wody. Jestem początkującym ogrodnikiem ;) stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karencja po stosowaniu ŚOR

Post »

Karencja pozostaje ta sama.

Pozdrawiam klakier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”