Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
xandrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 wrz 2018, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Ok. Tak zrobię. O siarczanie magnezu nie słyszałem. Muszę poczytać o tym trochę. Dużo się tu można nauczyć widzę :)

No to ostatnie pytanie odnośnie dawkowania.
Normalny nawóz ogrodowy do konewki. Mam rozumieć że jedna pełna konewka na jedno drzewko?
A jak wygląda dawkowanie tego siarczanu magnezu?

Jutro jadę do sklepu i to wszystko kupię to może mi się rozjaśni jak przeczytam instrukcje z tyłu opakowania. Wątpię że coś będzie napisane odnośnie soli.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie korą

Post »

W sklepie zgłupiejesz ;:306 zobaczysz tam kilkadziesiąt różnych nawozów w pięknych opakowaniach z cudownymi fotkami.
Żeby zrozumieć o czym piszę wyobraź sobie że idziesz po ziemniaki a tam oferta szeroka kilkadziesiąt opakowań - odpowiednie dla nastolatek, cudowne dla blondynek, zalecane dla uprawiających sport, dla kobiet w ciąży, dla białych inaczej, dla wegan, itd.
Tak jest z nawozami kilkudziesięciu producentów i każdy oferuje inny skład a na opakowaniu ten sam "kfiotek".
W nawozach liczy się tylko NPK azot fosfor potas i nie jest ważne co wymyślił dział marketingu. Dodaj te składniki i jak nie będzie poniżej 50 to odłóż na półkę.
Dlaczego proponuję bez podania nazwy nawozu 1 łyżkę na konewkę bo to wynika z bezpieczeństwa, dawka o,15 % którą otrzymujesz jest bezpieczna i nawet jak zastosujesz 5 konewek pod krzew to krzywdy mu nie zrobisz. Liczy się stężenie a nie ilość.
Możesz kupić NPK plus ( przeważnie Mg) ale moim zdaniem nawet plus 4 jest za małą dawką.
Sól Epson (siarczan magnezu, sól gorzka) ja stosuję w ilości 20 gram na metr kwadratowy dwa razy do roku - dla mnie liczą się metry "cienia" czyli ile zielone obejmuje gleby. Krzew kilkuletni mający średnicę 4 metrów dostanie 240 gram a mały dopiero sadzony łyżeczkę. W ogrodzie przyjmuje się najprostsze systemy miar 1 łyżeczka (czubata) 5 gram, łyżka 15 gram.
Problemem jest słowo garść ale to inny temat więc ja nie będę używał pojęcia garść pod krzew.
Dlaczego magnez przy iglakach jest ważny - zapobiega brązowieniu igieł.
W ogrodzie liczy się ekonomia efekt czyli dasz za dużo, to pogorszysz sytuację i będzie gorzej oraz drożej.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
xandrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 wrz 2018, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

asprokol

Dziękuję za obszerną odpowiedź. No ale mam kilka pytań ;)
1. Dlaczego suma NPK powinna być poniżej 50?
2. Patrzę na nawozy z Mg. Jest tam tylko wzmianka, że zawiera siarkę i magnez. To taki jest dobry, czy powinienem szukać innego objaśnienia?
3. Nawozić NPK razem z solą Epson czy to jest jedno do wyboru?
4. Piszesz dawkowanie 20 gram na metr kwadratowy a w przykładzie drzewa o 4 M2 piszesz że dawkujesz 240g... Nie powinno być 4x20=80g na takie drzewo?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Kiedy krzew ma średnicę cienia 4 metry ma więc promień 2 metry wzór na pole powierzchni, ewentualnie średnica razy 3. (3,14 x 2 do kwadratu lub 4 x 3.14 )
Dlaczego nawozy powinny mieć więcej niż 50 ? Dlatego że w nawozie można użyć wielu składników jednych lepszych drugich gorszych. My potrzebujemy NPK a nie jakiś wypełniaczy które zasolą glebę wnosząc nieprzyswajalne i niepotrzebne składniki.
Sól Epson to zupełnie inna bajka tak zawiera tylko magnez i siarkę ale to jest bardzo potrzebne dla iglaków.
Nawozy NPK są konieczne i nie zastąpisz je niczym czyli Epson dodatkowo.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
xandrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 wrz 2018, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Ok. Jeszcze wrócę do wcześniejszego posta. 1 łyżka nawozu NPK na konewkę. A ta konewka to 10l, 5l, 2 litry ? ;)

Obleciałem dzisiaj sklep z nawozami NPK i wszystkie są poniżej 50....
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Tu się przyjmuje konewka 10 litrów - łyżka to 15 gram
W marketach nawozy są dla tych co po fotce na opakowaniu kupują - ja używam 16-16-18 i 5-20-30 oczywiście rozpuszczalne w wodzie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
xandrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 wrz 2018, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

1. Jeśli chodzi o nawóz NPK to mam tutaj w sklepie granulat (12-4-18) + S, Mg. Nie wiem właśnie czy jest rozpuszczalny w wodzie. Muszę się dowiedzieć ewentualnie poszukać innego rozpuszczalnego w takim razie.
Widzę, że używasz kompletnie inny stosunek NPK. W tym moim to prawie nie ma fosforu w stosunku do azotu.

2. Sól Epson to chyba sobie darować w nowoposadzonych tujach, co? Zacząć od nowego roku na wiosnę?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Nawozy nie rozpuszczalne w wodzie musimy dać w ziemię czyli przekopać. Część soli jest rozpuszczalna a część nie. Te rozpuszczalne pod wpływem deszczu się wymyją i pozostaną tylko te które z uwagi na brak innych tylko zwiększają zasolenie. Wyobraź sobie fabrykę samochodów w której mamy potężne magazyny z milionami części a niestety kierownica jest tylko jedna - zbudujemy 1 samochód pomimo że mamy tysiące silników. Z nawozami tak jest że brak jednego powoduje że inne i tak nie będą wykorzystane.
Z iglakami jest tak że nie stosujemy nawozów zawierających chlorki. Dlatego skład nawozu jest ważny bo z etykiety wynika że nawóz jest OK a z ogrodu wypływają zupełnie inne wnioski.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
xandrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 wrz 2018, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Ok. Tak się zastanawiam.... Te wszystkie nawozy są rozpuszczalne w wodzie. To jest granulat, który się rozpuszcza pod wpływem deszczu.

W takim razie jak rozpoznać nawóz, który z powodzeniem można rozpuścić w konewce z wodą? Głupieję... ;)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Szukaj - Nawozy do fertygacji a następnie patrz na skład
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie korą

Post »

Azot wiadomo jest w powietrzu i żeby przedostać się do bakterii i innych mikroorganizmów, które potrafią go z tego powietrza pobrać, musi przejść przez warstwę kory, która go wchłania jak gąbka, podobnie jak mikroorganizmy żyjące na tej korze i w niej samej.
Ze względu na ochronę przed chwastami zaleca się grubą warstwę kory minimum 10 cm, która skutecznie zmniejsza ilość azotu dostającego się do gleby. Kora podczas rozkładu rozpada się na mniejsze kawałki, więc z upływem czasu przepływ azotu się jeszcze bardziej zmniejsza, a powierzchnia łączna kory drobnej jest o wiele większa niż tej grubej, co daje większą powierzchnię asymilacji azotu.
Oczywiście kora jest też uzupełniana i problem narasta. Do tego dochodzą różne choroby, które można sobie w ogrodzie zaszczepić razem ze ściółką z kory.

Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać od uruchomienia wyobraźni i wyssania tego z palca. Ale pamiętajmy, że w każdej bajce jest ziarnko prawdy :!:
A tak poważnie to polecam w zamian pielenie i ściółkowanie tym co wyrwiemy.
majkelz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2020, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Działka, pytania odnośnie nawozów

Post »

Witam Państwa serdecznie, jesteśmy początkującymi działkowcami. Chcemy jak najlepiej zadbać o nasze rośliny już od samego początku.

Mam pytanie odnośnie nawożenia roślin, trawy, warzyw, ziół i owoców.

Przede wszystkim, na połowie działki musimy posiać trawę, ponieważ kiedyś były tam grządki z kwiatami/warzywami, a chcemy zachować tylko część z tej przestrzeni.
Szukałem nawozu do trawy, przeglądałem kilka stron z poradnikami, czy taki nawóz jak Nawóz wieloskładnikowy Siarkopol granulat "ogród 2001", będzie odpowiednim wyborem?
Zależy mi, aby ten nawóz posłużył zarówno do trawy którą już mamy jak i do tej, którą dopiero posadzimy.

Kolejne pytanie, chciałbym jakiś nawóz do kwiatów/warzyw czy owoców. Wyczytałem, że powinno korzystać się z nawozu z zawartością azotu, tutaj konkretnie były wskazania na nawóz o nazwie Azofoska.

Jednak, natrafiłem również na coś takiego jak Mączka Bazaltowa, która podobno ma również dobre właściwości dla roślin i gleby.

Nie wiem jednak, czy te dwa nawozy (oprócz tego pierwszego w pytaniu o trawę), stosuje się jednocześnie? Np. Tę mączkę bazaltową dodając do gleby a później podpsypując rośliny Azofoską, czy te dwa nawozy się jakoś wykluczają?

Być może zupełnie nie trafiłem w to, co powinienem użyć.

Bardzo proszę Państwa o podpowiedź, jakie produkty będą dobre, jaki do trawy, a jakie do kwiatów/krzewów/owoców czy warzyw. Być może te produkty, które ja wymieniłem nie będą odpowiednie, lub są lepsze rozwiązania.

Z góry dziękuję za odpowiedź oraz serdecznie pozdrawiam.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

To taka mała działka jak w ogródkach działkowych :?:
Nawozów sztucznych nie używam, tylko kompost. Wapnowanie :?: - skorupki z jajek.
Co do trawy, to raczej bez nawozów sztucznych się nie obędzie, chyba że jakieś gnojówki.
Ale pamiętaj, że nie ma obowiązku posiadania trawy. :D Możesz zerknąć np. tutaj Zamiast trawnika - zanim zaczniesz z trawnikiem lub gdy już będziesz mieć go dość.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”