Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9  
Autor Wiadomość
dziadek22
 Tytuł: Re: Trawnik - jakie nawozy
PostNapisane: 14 gru 2016, o 19:44 
ZBANOWANY

0 szt.
Ja mój trawnik badałem w 2011 roku.
Miał
pH 7,3
fosforu 67
potasu 26
magnezu 5,3.
Nawożenie korekcyjne wykonałem zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno Rolniczej.

asprokol
PostNapisane: 15 gru 2016, o 09:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zbadanie gleby to podstawa - po co nawozić jak nie wiemy czym. To tak samo jak w życiu nic nie pomoże druga para kaloszy jak marzną uszy.
Nadmiar jednego składnika powoduje że inny staje się nieprzyswajalny.
Zresztą preferuję w zasadzie nawozy przeznaczone dla rolnictwa gdzie cena 1 kg wynosi około 6 zł i nie płacę podatku od naiwności w marketach.
Dlatego nikomu nie jestem w stanie cokolwiek doradzić. Moje nawozy stosowane na trawniki o pH 6,6 które wspomaga automatyczne podlewanie mogą w innym miejscu pogorszyć stan trawnika z problemami. Nie rozumiem pomysłów o wapnowaniu trawnika ale patrzę to przez pryzmat moich a nie tego co ktoś napisał w internecie.

Rafal111
 Tytuł: Re: Jaki nawóz do trawnika
PostNapisane: 26 cze 2017, o 16:20 
200p
200p

0 szt.
gemciu mam pytanko
czy naprawdę na 2000m2 wystarczy 12kg polifoski 6?
to jak ja to mam podzielić i wysypać?

gemciu83
PostNapisane: 26 cze 2017, o 17:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Tyle teoria głosi.
Siewnikiem jak ustawisz obsiejesz.
Ręcznie nie ma takiej opcji i spokojnie 15-18kg na 1000m kw pójdzie a i sądzę, że w 22kg się też nie zmieścisz.
Mi jak sypę to 25kg na 1100m kw wychodzi. Rozsypuję ręcznie.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Rafal111
PostNapisane: 26 cze 2017, o 18:34 
200p
200p

0 szt.
jakoś czarno to widzę, to będzie bardzo mało
kuleczka na 10cm

i w upały można sypac?

Rafal111
PostNapisane: 30 cze 2017, o 12:59 
200p
200p

0 szt.
sypnąłem na 100m2 zawartość jednego siewnika. Kilka godzin później była burza.
Do dziś nie widać efektów.
Czy burza mogła to wypłukać czy dałem za mało czy co?

bkroy
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 20:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,
Mam pytanie o nawóz na sezon jesienny. Wiem już, że teraz (od września) nie wolno stosować nawozów z azotem, jedynie co można to nawozy jesienne. Pytanie - czy warto dopłacać i kupować drogie (np. z żelazem), czy ograniczyć się tylko do kilku składników, tj. głównie P, K oraz Mg, Ca, S?

Trawnik był zakładany w kwietniu, jest gęsty, ale niestety jest również zachwaszczony (ok 40% powierzchni, głównie rdest - o czym dowiedziałem się z tego forum, oraz babka).
Chcę wzmocnić trawę na jesień, a na wiosnę zastosuję odchwaszczanie opryskiem. Czy warto poza poza zastosowaniem nawozu zastosować też wapnowanie (np. dolomit) - gleba wg mnie jest kwaśna.

Pozdr.

golytm
 Tytuł: Płynny nawóz do trawy
PostNapisane: 5 lip 2018, o 08:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,

Jeżeli temat był (niestety nie znalazłem) albo piszę nie w tym dziale co powinienem, to proszę o wskazanie wątku/przeniesienie zapytania.

Do rzeczy - czy znacie jakieś kompleksowe nawozy do trawy, które są w płynie albo do rozrobienia z wodą ?
Udało mi się zamontować automatyczne nawadnianie i chcę dołożyć inżektor. Obecnie nawożę trawnik tradycyjnie z siewnika, ale wydaje mi się że oprysk byłby raz że wygodniejszy, dwa że bardziej równomierny.
Stosuję saletrę na początku sezonu (i tu wiem że można ją rozrobić z wodą) i w trakcie sezonu nawozy bardziej kompleksowe.

Pozdawiam
Wojtek

asprokol
PostNapisane: 5 lip 2018, o 10:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Pytanie o nawozy do trawy to pytanie z serii makaron do pomidorowej. Nie wierzysz to zrób sobie tabele i weź z 20 różnych nawozów "dedykowanych do trawnika". Skład jest tak różnorodny jak zawartość damskiej torebki. Dlatego do tego tematu podchodzi się inaczej jest nawóz wiosenny z dużą zawartością azotu i sezonowy kiedy chcemy mieć trawnik na dwa koszenia tygodniowo. Podając wiosenny w sezonie spowodujemy że trawa będzie się "kłaść". Chcesz dozować nawóz w formie płynnej sięgasz po nawozy do fertygacji i nawożenia dolistnego czyli całkowicie rozpuszczalne w wodzie i w sezonie wybierasz ten co ma najmniej azotu. Ja do swoich używam nawozów effect firmy Małecki - znajdziesz za pomocą google.

Obrazek

Tu obowiązuje zasada chcesz szybki wzrost trawy N azot o wysokiej zawartości chcesz ją dobrze ukorzenić to P fosfor powinien być wysoki.
W swoich trawnikach nie stosuję wapna pod żadną postacią bo prawidłowo prowadzony trawnik musi mieć glebę lekko kwaśną około 6,5 i podniesienie tej wartości zawsze powoduje problemy.

golytm
PostNapisane: 5 lip 2018, o 20:31 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Asprokol-dzięki za odpowiedź. Generalnie wiem mniej więcej jak poszczególne składniki nawozów działają na trawnik. W trakcie sezonu raczej unikam dużych ilości azotu (jedynie na start daje saletrę)-moje pytanie skupiało się głównie na sposobie aplikacji. Niestety, zdarza mi się że z siewnika nierówno rozsypie mi granulat,w efekcie czego powstają na trawie pasy o różnym odcieniu.
Pytanie jeszcze o podlewanie z nawozem - czy takie nawożenie przeprowadza się jednorazowo raz na jakiś czas (tak jak granulat) czy np. z każdym podlewaniem przez tydzień?

Pozdrawiam

asprokol
PostNapisane: 5 lip 2018, o 23:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nawożenie dolistne trawnika w moim przypadku to raz w tygodniu a że mam podłączony Dozatron to faktycznie jest 5 minut pracy czyli zdecydowanie mniej niż rozsypywanie nawozu w proszku. Jestem leniwym człowiekiem i jeżeli mogą coś zrobić w kilka minut to zaoszczędzony czas poświęcam na przyjemniejsze zajęcia. Zresztą nie wierzę w kalendarze poradniki wierzę w to co widzą moje oczy, kiedy trawa jest za mało "soczysta" dodaje siarczanu żelaza a kiedy wzrost jest za wolny zwiększam dawkę czyli reguluje Dozatron aby wytworzył większe stężenie.
Nie dyskutuję ze znawcami którzy mają łąkę ani z tymi którzy wyznają teorię że trawnik to mało pracy. Wiem swoje ile trawnik wymaga pracy i jakie są koszty samego podlewania.

mirabella
PostNapisane: 12 gru 2018, o 10:01 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Też zastanawiam się nad nawozami dolistnymi, znalazłam póki co takie: https://www.ekoplon.pl/kategoria/nawozy/38/trawy_i_trawniki.html, myślicie, że to dobry wybór? W tym roku mój trawnik nie wyglądał zachwycająco, więc muszę coś zmienić w sposobie jego pielęgnacji.

asprokol
PostNapisane: 12 gru 2018, o 11:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zakup nawozu w którym producent nie udostępnia składu jest jak zakup kinder niespodzianki coś tam dostajemy i ......... cieszymy się że mogliśmy gorzej trafić. ;:306

chowder753
PostNapisane: 16 lut 2019, o 23:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Cześć, przestudiowałem wiele stron tematów nawozowych, jeśli dobrze rozumiem korzystając z samej przykładowo Polifoski 8 otrzymam dość zadowalający rezultat? Mam pytanie odnośnie dawkowania, na opakowaniu są podane kosmiczne liczby uwzględniające zbiory i jakieś inne tego typu historie w kilogramach/ha, mam małą działkę 400m z czego gdzieś połowa to trawnik, ile nawozu sypać na 100m2 by nie przedobrzyć?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 122 ]  Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości