Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  
Autor Wiadomość
dziadek22
 Tytuł: Re: Trawnik - jakie nawozy
PostNapisane: 14 lis 2016, o 20:13 
ZBANOWANY

0 szt.
Ja mam nieduży trawnik "użytkowy". Kiedyś dla dzieci. Teraz dla wnuczek. Koszę go ręczną kosiarką, a brzegi wykańczam nożycami. Nie nawożę go w ogóle bo jak trawa za duża urośnie to blokuje ręczną kosiarkę. Jak w miejscach zacienionych pojawia się mech to go wygrabiam grabiami. Mechnizacja i chemia nie ma miejsca na mojej działce.

ariss
PostNapisane: 14 gru 2016, o 16:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
U nas w kraju gleby często są zasadowe albo zakwaszone. Ideane warunki dla rozwoju to przedział pH pomiędzy 5,5 a 6,5. A więc maksymalnie zrównoważone. Gdy pH jest zbyt niskie lub zbyt wysokie to roślina ma spore problemy z efektywnym rozwojem. Przykładem niech będą zakwaszone lasy, a właściwie kikuty drzew lub koralowce w Wielkiej Rafie Koralowej, które też umerają przez zakwaszenie oceanów. Podobnie jest w przypadku trawy. Warto więc kupić miernik terenowy w papierka lakmusowego. Koszt nie jest duży. Gdy wyjdzie poza wspomniany wyżej przedział, to ależy zastosować nawozy korygujące pH np Vyrer od Green Eco Poland. Jest efektywny. Nie dopuszcza do hydrolizy zasadowej substancji aktywnej, polepsza zdolności do mieszania się różnych preparatów.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

dziadek22
PostNapisane: 14 gru 2016, o 20:44 
ZBANOWANY

0 szt.
Ja mój trawnik badałem w 2011 roku.
Miał
pH 7,3
fosforu 67
potasu 26
magnezu 5,3.
Nawożenie korekcyjne wykonałem zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno Rolniczej.

asprokol
PostNapisane: 15 gru 2016, o 10:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zbadanie gleby to podstawa - po co nawozić jak nie wiemy czym. To tak samo jak w życiu nic nie pomoże druga para kaloszy jak marzną uszy.
Nadmiar jednego składnika powoduje że inny staje się nieprzyswajalny.
Zresztą preferuję w zasadzie nawozy przeznaczone dla rolnictwa gdzie cena 1 kg wynosi około 6 zł i nie płacę podatku od naiwności w marketach.
Dlatego nikomu nie jestem w stanie cokolwiek doradzić. Moje nawozy stosowane na trawniki o pH 6,6 które wspomaga automatyczne podlewanie mogą w innym miejscu pogorszyć stan trawnika z problemami. Nie rozumiem pomysłów o wapnowaniu trawnika ale patrzę to przez pryzmat moich a nie tego co ktoś napisał w internecie.

Rafal111
 Tytuł: Re: Jaki nawóz do trawnika
PostNapisane: 26 cze 2017, o 17:20 
200p
200p

0 szt.
gemciu mam pytanko
czy naprawdę na 2000m2 wystarczy 12kg polifoski 6?
to jak ja to mam podzielić i wysypać?

gemciu83
PostNapisane: 26 cze 2017, o 18:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Tyle teoria głosi.
Siewnikiem jak ustawisz obsiejesz.
Ręcznie nie ma takiej opcji i spokojnie 15-18kg na 1000m kw pójdzie a i sądzę, że w 22kg się też nie zmieścisz.
Mi jak sypę to 25kg na 1100m kw wychodzi. Rozsypuję ręcznie.

Rafal111
PostNapisane: 26 cze 2017, o 19:34 
200p
200p

0 szt.
jakoś czarno to widzę, to będzie bardzo mało
kuleczka na 10cm

i w upały można sypac?

Rafal111
PostNapisane: 30 cze 2017, o 13:59 
200p
200p

0 szt.
sypnąłem na 100m2 zawartość jednego siewnika. Kilka godzin później była burza.
Do dziś nie widać efektów.
Czy burza mogła to wypłukać czy dałem za mało czy co?

bkroy
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 21:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,
Mam pytanie o nawóz na sezon jesienny. Wiem już, że teraz (od września) nie wolno stosować nawozów z azotem, jedynie co można to nawozy jesienne. Pytanie - czy warto dopłacać i kupować drogie (np. z żelazem), czy ograniczyć się tylko do kilku składników, tj. głównie P, K oraz Mg, Ca, S?

Trawnik był zakładany w kwietniu, jest gęsty, ale niestety jest również zachwaszczony (ok 40% powierzchni, głównie rdest - o czym dowiedziałem się z tego forum, oraz babka).
Chcę wzmocnić trawę na jesień, a na wiosnę zastosuję odchwaszczanie opryskiem. Czy warto poza poza zastosowaniem nawozu zastosować też wapnowanie (np. dolomit) - gleba wg mnie jest kwaśna.

Pozdr.

golytm
 Tytuł: Płynny nawóz do trawy
PostNapisane: 5 lip 2018, o 09:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,

Jeżeli temat był (niestety nie znalazłem) albo piszę nie w tym dziale co powinienem, to proszę o wskazanie wątku/przeniesienie zapytania.

Do rzeczy - czy znacie jakieś kompleksowe nawozy do trawy, które są w płynie albo do rozrobienia z wodą ?
Udało mi się zamontować automatyczne nawadnianie i chcę dołożyć inżektor. Obecnie nawożę trawnik tradycyjnie z siewnika, ale wydaje mi się że oprysk byłby raz że wygodniejszy, dwa że bardziej równomierny.
Stosuję saletrę na początku sezonu (i tu wiem że można ją rozrobić z wodą) i w trakcie sezonu nawozy bardziej kompleksowe.

Pozdawiam
Wojtek

asprokol
PostNapisane: 5 lip 2018, o 11:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Pytanie o nawozy do trawy to pytanie z serii makaron do pomidorowej. Nie wierzysz to zrób sobie tabele i weź z 20 różnych nawozów "dedykowanych do trawnika". Skład jest tak różnorodny jak zawartość damskiej torebki. Dlatego do tego tematu podchodzi się inaczej jest nawóz wiosenny z dużą zawartością azotu i sezonowy kiedy chcemy mieć trawnik na dwa koszenia tygodniowo. Podając wiosenny w sezonie spowodujemy że trawa będzie się "kłaść". Chcesz dozować nawóz w formie płynnej sięgasz po nawozy do fertygacji i nawożenia dolistnego czyli całkowicie rozpuszczalne w wodzie i w sezonie wybierasz ten co ma najmniej azotu. Ja do swoich używam nawozów effect firmy Małecki - znajdziesz za pomocą google.

Obrazek

Tu obowiązuje zasada chcesz szybki wzrost trawy N azot o wysokiej zawartości chcesz ją dobrze ukorzenić to P fosfor powinien być wysoki.
W swoich trawnikach nie stosuję wapna pod żadną postacią bo prawidłowo prowadzony trawnik musi mieć glebę lekko kwaśną około 6,5 i podniesienie tej wartości zawsze powoduje problemy.

golytm
PostNapisane: 5 lip 2018, o 21:31 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Asprokol-dzięki za odpowiedź. Generalnie wiem mniej więcej jak poszczególne składniki nawozów działają na trawnik. W trakcie sezonu raczej unikam dużych ilości azotu (jedynie na start daje saletrę)-moje pytanie skupiało się głównie na sposobie aplikacji. Niestety, zdarza mi się że z siewnika nierówno rozsypie mi granulat,w efekcie czego powstają na trawie pasy o różnym odcieniu.
Pytanie jeszcze o podlewanie z nawozem - czy takie nawożenie przeprowadza się jednorazowo raz na jakiś czas (tak jak granulat) czy np. z każdym podlewaniem przez tydzień?

Pozdrawiam

asprokol
PostNapisane: 6 lip 2018, o 00:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nawożenie dolistne trawnika w moim przypadku to raz w tygodniu a że mam podłączony Dozatron to faktycznie jest 5 minut pracy czyli zdecydowanie mniej niż rozsypywanie nawozu w proszku. Jestem leniwym człowiekiem i jeżeli mogą coś zrobić w kilka minut to zaoszczędzony czas poświęcam na przyjemniejsze zajęcia. Zresztą nie wierzę w kalendarze poradniki wierzę w to co widzą moje oczy, kiedy trawa jest za mało "soczysta" dodaje siarczanu żelaza a kiedy wzrost jest za wolny zwiększam dawkę czyli reguluje Dozatron aby wytworzył większe stężenie.
Nie dyskutuję ze znawcami którzy mają łąkę ani z tymi którzy wyznają teorię że trawnik to mało pracy. Wiem swoje ile trawnik wymaga pracy i jakie są koszty samego podlewania.

mirabella
PostNapisane: 12 gru 2018, o 11:01 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Też zastanawiam się nad nawozami dolistnymi, znalazłam póki co takie: https://www.ekoplon.pl/kategoria/nawozy/38/trawy_i_trawniki.html, myślicie, że to dobry wybór? W tym roku mój trawnik nie wyglądał zachwycająco, więc muszę coś zmienić w sposobie jego pielęgnacji.

asprokol
PostNapisane: 12 gru 2018, o 12:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zakup nawozu w którym producent nie udostępnia składu jest jak zakup kinder niespodzianki coś tam dostajemy i ......... cieszymy się że mogliśmy gorzej trafić. ;:306

chowder753
PostNapisane: 17 lut 2019, o 00:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Cześć, przestudiowałem wiele stron tematów nawozowych, jeśli dobrze rozumiem korzystając z samej przykładowo Polifoski 8 otrzymam dość zadowalający rezultat? Mam pytanie odnośnie dawkowania, na opakowaniu są podane kosmiczne liczby uwzględniające zbiory i jakieś inne tego typu historie w kilogramach/ha, mam małą działkę 400m z czego gdzieś połowa to trawnik, ile nawozu sypać na 100m2 by nie przedobrzyć?

asprokol
PostNapisane: 17 lut 2019, o 15:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Moim zdaniem 30 gram / m2 co trzy tygodnie. Jeżeli zależy Tobie na szybkim wzroście trawy to jakiś nawóz "wiosenny" a jeżeli na tym aby trawa spokojnie się rozrastała to lepszy jest "jesienny" czyli z mniejszą zawartością azotu a z większą potasu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 130 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości