Skórka banana jako nawóz

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Skórka banana

Post »

Zainspirowany "bananową teorią" w zeszłym roku zrobiłem eksperyment. Posadziłem obok siebie ( w tej samej ziemi ) dwa krzaki pomidora, tego samego gatunku i identycznej wielkości. Bezpośrednio pod korzeń jednego umieściłem skórki od 3 szt. bananów. Niestety ( a może stety ) obydwa krzaki urosły identyczne oraz identycznie owocowały. :roll:
Mój wniosek : kolejna utopijna teoria wymyślona przez człowieka. Banan jako owoc posiada dużo potasu. Sądzę, że dając kilka całych owoców pewnie efekt byłby inny.
Zapraszam do przeprowadzenia podobnego eksperymentu. Chętnie poczytam o efektach.
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Skórka banana

Post »

Ja w zeszłym roku postanowiłam zrobić coś na kształt gnojówki ze skórek. W jednej szklarni podlewałam tą gnojówką a w drugiej nie. Niestety nie zauważyłam szczególnej różnicy między pomidorami z jednej i drugiej szklarni.
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Skórka banana

Post »

Ja też nie przepuszczam żadnym bananowym skórkom. ;:215
Choc na suszenie ich zimową porą nie wpadłam. ;:oj Koniecznie muszę spróbować!
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Skórka banana

Post »

Nigdy nie używałam skórek od bananów do nawożenia roślin. Zawsze miałam wątpliwość, czy taka skórka nie jest czasem pokryta chemią zabezpieczającą od zepsucia w czasie długiego transportu :?: Moja rodzina zjada sporo bananów i wszystko się marnuje.
Czy ktoś się tym interesował :?:
przeja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 cze 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Skórka banana

Post »

Po pierwsze: skórka z banana zawiera sporo minerałów? To zależy do czego porównać, bo ma więcej niż wiele innych domowych odpadów organicznych, ale nadal jest tego niewiele jeśli porównać z dowolnym nawozem.

Po drugie: zwiera sporo chemii? Wszystko wokół nas to chemia, ale domyślam się że chodzi o środki chemiczne zapobiegające psuciu się owoców w trakcie transportu, przyspieszające dojrzewanie (banany pakuje się zielone), hamujące rozwój grzybów i pleśnie, itp. Tak, skórka z banana, podobnie jak z innych cytrusów, jest pryskaną tą chemią i zważywszy na czas jaki mija od jej aplikacji do dotarcia owoców na nasze stoły, całkiem sporo z tego przenika nie tylko do skórki ale do samego owocu. Zakładam, że jednak większość myje banany przed ich jedzeniem i jako nawozu używa mytych skórek, więc nadal mowa o potencjalny nawozie a nie zagrożeniu skażeniem chemicznym (no może trochę przesadzam, ale tylko trochę :wink: ).

Po ostatnie: skórka z banan to świetny nawóz ekologiczny? Znów można by się czepiać znaczenia słowa "ekologiczny", ale oprę się na jego zwyczajowym znaczeniu i odpowiem, że nie bardzo. Przez ilość chemii, którą wchłonęła i dzięki swojej strukturze, słabo się rozkłada. Dostarczenie jej w ilości, która znacząco wpłynie na rozwój roślin, prawdopodobnie równie bardzo im zaszkodzi, bo uwolnią się nie tylko minerały, ale cała wspomniana chemia, która przy okazji wytruje nam mikroorganizmy, które mogłyby przerobić te uwalniane związki na formę przyswajalną dla roślin.

Bardzo chętnie poczytałbym jakieś opracowania na ten temat, bo powyższe to tylko wynik moich skromnych obserwacji i kilku eksperymentów, niestety sam takowych badań jeszcze się nie dokopałem.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Skórka banana

Post »

Moje róże sadzone 5 grudnia 2009 r. każda dostaje w dołek banana
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rosną i rosły zdrowo, część niedobra duszyczka ukradła ale cóz ;:224
a tak obecnie
np.Winchester Cathedral
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Skórka banana

Post »

No, może na zasadzie, że nornica ma banana a nie różę. ;:173 Ale chyba skórki bananowe trzeba by kompostować jak korę. Tak samo mają kupę celulozy, a ta się rozkłada dość słabo.
grodnik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 sty 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skórka banana jako nawóz

Post »

Ja czasem stosuję pod pomidorki i sądzę, że w jakimś stopniu pomaga. Jednak w największym stopniu widać efekty u roślin domowych. Nawet jak są już wizualne "biedne" to podlanie takim nawozem skutecznie je ulecza. Może to przypadek ale zaobserwowany na żywo :) Polecam, ja robię sobie nawóz w taki sposób.


youtu.be/appcWnPOOuA
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skórka banana jako nawóz

Post »

Każda sk?rka z owocu tak naprawdę może być nawozem, bo się rozłoży i ' wróci do ziemi. Pr?bowałam banan?w i są ok ( pr?cz faktu że są wychemiowane )jednak jeśli chodzi o podlewanie roślin w donicach to się zraziłam. Zrobił mi się w donicy straszny syf, ziemia bardziej przypominała slime niż ziemię i zaczęło śmierdzieć. Jedyną doniczką w którą od czasu do czasu daję odpadek to doniczka z begonią , bo tam mieszkają dżdżownice i przerabiają szybko.
Tak to banany wrzucam na kompost i traktuję jak każdy inny odpadek.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skórka banana jako nawóz

Post »

Foxowa pisze:(...)Pr?bowałam banan?w i są ok ( pr?cz faktu że są wychemiowane )
(...) Jedyną doniczką w którą od czasu do czasu daję odpadek to doniczka z bronią (..)
Uprawiasz broń chemiczną :shock: ?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skórka banana jako nawóz

Post »

Hahaha, no tak by wyszło :;230
A serio, dzięki za spostrzeżenie, to mój kreatywny słownik. Już poprawiłam na to co miało być ;)
ezechiel

Re: Skórka banana jako nawóz

Post »

Dlaczego ktoś wierzy w te bzdury z Pinterest, czy innych portali o cudach na patyku? Skórka każdego owocu będzie świetnym nawozem, o ile wcześniej zrobimy z niej kompost. Nie pomoże zakopywanie jajka w ziemi, czy ukorzenianie róż w ziemniaku.
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skórka banana jako nawóz

Post »

Ja okolo 10 skorek z banana rozkrojonych trzymalem w butelce z woda ro. Na poczatku przewodnosc 0.03. Po 2 miesiacach, gdy sie dosc rozlozyly skoczylo do ponad 1600ppm co swiadczy o duzej zawartosci substancji mineralnej. Wiec musi to dzialac. Kwestoa uzycia odpowiednio duzej ilosci skorek. Sama skora zawiera glownie potas, troche azotu i fosforu i sladowe pierwiastki. Uwazam, ze to jeden z lepszych nawozow organicznych dla roslin ktore potrzebuja wiekszej ilosci potasu. Zalecalbym zbieranie np w zimie skorki, suszenie ich a pozniej na wiosne moczenie ich i robienie z nich "kompostu" ale przynajmniej niech 3 tygodnie beda w tej wodzie. I wtedy podlewac rozcienczonym. Ewentualnie na wiosne wymieszac z ziemia pod rosliny ktore beda sadzone np pomidory. Ale w wiekszej ilosci. 5-6 skorek minimum na rosline. Podobnie skorki cytrusow. Choc tutaj bym zalecal zebrac je i zalac wrzatkiem. Na drugi-trzeci dzien wylac te wode i uzywac jak te od bananow.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”