Szlam z oczyszczalni ścieków jako nawóz?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Szlam z oczyszczalni ścieków jako nawóz?

Post »

Czołem, wczoraj przypadkiem na spacerze po poligonowym lesie w okolicach Rembertowa znalazłem hałdę (jak stwierdził przypadkowy współspacerowicz) szlamu z oczyszczalni ścieków. Jest to bardzo czarne, w dotyku dość pulchne, rozciera się w palcach w wałeczki jak tłusta gleba dobrej klasy. Czy zastosowanie czegoś takiego jest bezpieczne? Raczej nie przypuszczam, żeby w oczyszczalni udzielili mi jakichkolwiek informacji o składzie.
Traktowałbym to raczej jako źródło materii organicznej do poprawy zawartości tejże w ziemi a nie nawóz jako taki.

Czy ktoś o tym może coś wie?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szlam z oczyszczalni ścieków jako nawóz?

Post »

Sprawdź,czy mocno śmierdzi.Kupowałem kiedyś w oczyszczalni przekompostowane osady,
ale nie byłem zadowolony.Smród proszków do prania utrzymywał się bardzo długo.
Poza tym była tam jakaś substancja hamująca wzrost,ale skład chemiczny był prawidłowy,
atest załączono.
wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Re: szlam z oczyszczalni ścieków jako nawóz?

Post »

Raczej nie śmierdzi, sprawia ogólnie dosyć naturalne wrażenie. Ale poczekam do pełnej wiosny czy lata i popatrzę czy ta hałda porośnie.
Wieslaw123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2020, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Torf z odpadami

Post »

Dzień dobry. Chciałbym zapytać czy posadzenie warzyw na torfie zmieszanym z odpadami z oczyszczalni ścieków może być szkodliwe? Czy w tej mieszance mogą być jakieś szkodliwe chemikalia i toksyny? Pozdrawiam
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Torf z odpadami

Post »

Osady z oczyszczalni ścieków rozsiewa się na pola, ale są one dokładnie badanie i mają certyfikaty.

Ale warzywa dla siebie ?! Daj Pan spokój.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”