Nasiona, cebule - zaprawianie i terminy siewu i sadzenia

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Ja z cebulowych mam do wsadzenia tylko żonkile i czosnki - czy je też powinnam zaprawiać?
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja wszystko (cebule, bulwy, kłącza) kąpię w Kaptanie (a i tak mi mieczyki pokręciło :?), ale też zaczynam się zastanawiać, czy czasem nie powinnam sporządzić jakiejś listy z nazwami tych roślin, których cebule źle znoszą takie "kąpiele" - np. po zaprawianiu nie wzeszła mi ani jedna frezja :( ktoś gdzieś wspominał, że podobny los spotkał jego szachownicę cesarską... Mam nadzieję, że chociaż kostkowanej to się nie tyczy, bo też już została u mnie "wykąpana" :(

Ja wysadziłam dotychczas tylko te cebulki, które nie są chronione łuską, tj. cebulice i śnieżyce. Ale to tak... z lenistwa :oops:
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Każdy ma swoje terminy i metody oto moje
Ja mam bardzo łagodny i ciepły klimat dlatego sadzę cebule bardzo późno. W 2007 roku sadziłem tulipany, narcyzy i hiacynty w trzeciej dekadzie listopada i to był strzał w dziesiątke bo nie miałem w tym roku problemów z szarą pleśnią.

Optymalny czas na sdzenie:
narcyzy 10. wrzesień - 10. listopad
hiacynty 20. wrzesień - 31. październik
tulipany 10. październik - 30. listopad (im odmiana wcześniejsza tym później należy sadzić)
zimowit druga dekada sierpnia koniecznie :!: :!: :!:
szachownice, krokusy kwitnące wiosną i czosnki 20. sierpień - 20. wrzesień
korokusy kwitnące jesienią przełom lipca i sierpnia koniecznie :!: :!:
irysy cebulowe "kwiaciarniane" 10. wrzesień - 20. październik
irysy cebulowe botaniczne np.: juno 10. listopad - 10. grudzień

Kiedyś na AR Szczecin sadziliśmy tulipany w styczniu i były super.

zaprawianie
Topsin lub Kaptan moczenie w roztworze 20-30 minut
dodatkowo po posadzeniu podlewam po 7 dniach zagon roztworem Dithane.

Takie rodzaje jak szachownica, zimowit i czosnek nie wymagają zaprawiania, chyba, że noszą wyraźne ślady uszkodzeń mechanicznych.

W przypadku stosowania chemii może dojść do uszkodzenia pąków kwiatowych (patrz Rovral Flo zaprawianie na mokro zbyt długi czas ekspozycji).

P.S. wszelkie świeże rany na cebulach czy bulwach warto po zaprawieniu (ja zaprawiam cebule też po wykopaniu i w przechowalni mam spokój :idea: ) zasypać sproszkowanym węglem drzewnym :idea: .
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ślicznie Wam wszystkim dziękuje za cenne wskazówki trochę mi się rozjaśniło w główce. ;:113 ;:108
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

xipe świetna ta instrukcja.
Wydrukowałam sobie by móc korzystać na bieżąco
Pozdrawia cynia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Nie chciałem się wtrącać, bo nie ze wszystkim się z Wami zgadzam ale jedno należy podkreślić.
Stężenie środka musi być odpowiednie a i czas moczenia musi być przestrzegany.
Do zaprawiania większości cebul i bulw zalecane są: Spartak Alpha 380EC (0,2-0,4%) -moczenie przez 15 minut lub mieszanka Topsin M500SC (0,7%)+Kaptan zawiesinowy 50WP (1,0%) również przez 15 minut. Spartak może uszkadzać cebule lilii jeżeli zaprawiamy cebule, które nie są w fazie spoczynku.
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Czy nowo kupione cebule też trzeba zaprawiać?
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Podobno dobrzy sprzedawcy zaprawiają cebule przed sprzedażą. Ale jakoś wątpię... Więc - strzeżonego Pan Bóg strzeże :)
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Xipe - kurcze, spotkałam się z opinią, że czosnki powinno się wsadzać pod koniec października, a nawet w listopadzie, by nie wyszły przed zimą... No to jestem w kropce... Sadzić już?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Aska pisze:Xipe - kurcze, spotkałam się z opinią, że czosnki powinno się wsadzać pod koniec października, a nawet w listopadzie, by nie wyszły przed zimą... No to jestem w kropce... Sadzić już?
Weź pod uwagę, że cebulki czosnku na powietrzu dość szybko wysychają, jeżeli chcesz je posadzić później to przechowaj je w suchym torfie nakrytym z wierzchu gazetami. Moje czosnki siedzą w ziemi cały rok i mają się dobrze :wink: .
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Niestety moje mieczyki, kupione wiosną w Obi miały brzytkie pomarszczone kwiaty. W czym je namoczyć, aby historia się nie powtórzyła? A może darować sobie, mam 6 mieczyków, i na wiosnę kupić nowe?
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

xipe pisze:
Aska pisze: Weź pod uwagę, że cebulki czosnku na powietrzu dość szybko wysychają, jeżeli chcesz je posadzić później to przechowaj je w suchym torfie nakrytym z wierzchu gazetami. Moje czosnki siedzą w ziemi cały rok i mają się dobrze :wink: .
Dzięki, wkładam do torfu. Nie pomyślałam, rzeczywiście mogą wyschnąć...
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

aleksandra2323 pisze:Niestety moje mieczyki, kupione wiosną w Obi miały brzytkie pomarszczone kwiaty. W czym je namoczyć, aby historia się nie powtórzyła? A może darować sobie, mam 6 mieczyków, i na wiosnę kupić nowe?
Jak odmiana jest brzydka to lepiej są darować i kupić inną wiosną. Bulwy mieczyków też warto zaprawiać przed sadzeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”