Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3
Autor Wiadomość
konryd
 Tytuł: Gleba po ataku grzybów
PostNapisane: 12 sty 2020, o 22:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam, jestem początkującym ogrodnikiem balkonowym. To będzie mój pierwszy post na forum.

W zeszły roku uprawiałem na balkonie pomidory koktajlowe w 4 skrzyniach. Udało się zebrać plon, ale krzaczki zostały zaatakowane przez grzyba (liście odbarwiały się na czarno i żółto i wysychały; po spryskaniu miedzianem i usunięciu chorych liści sytuacja trochę się poprawiła, ale tylko na kilka tygodni). Pod koniec sezonu usunąłem krzaczki, ale ziemię zostawiłem w skrzyniach, gdzie nadal zimuje.

Czy ta ziemia jest bezpieczna do użycia, czy raczej powinienem ją usunąć, umyć dokładnie skrzynie i użyć nowej ziemi w kolejnym sezonie?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Krzysztof81
 Tytuł: Re: Gleba po ataku grzybów
PostNapisane: 10 lut 2020, o 01:21 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
konryd napisał(a):
Witam, jestem początkującym ogrodnikiem balkonowym. To będzie mój pierwszy post na forum.

W zeszły roku uprawiałem na balkonie pomidory koktajlowe w 4 skrzyniach. Udało się zebrać plon, ale krzaczki zostały zaatakowane przez grzyba (liście odbarwiały się na czarno i żółto i wysychały; po spryskaniu miedzianem i usunięciu chorych liści sytuacja trochę się poprawiła, ale tylko na kilka tygodni). Pod koniec sezonu usunąłem krzaczki, ale ziemię zostawiłem w skrzyniach, gdzie nadal zimuje.

Czy ta ziemia jest bezpieczna do użycia, czy raczej powinienem ją usunąć, umyć dokładnie skrzynie i użyć nowej ziemi w kolejnym sezonie?

Jeśli to była zaraza ziemniaczana to interwencyjnie miedzian jest środkiem mało skutecznym i ma długi okres karencji. Jak dobrze pamiętam 7 dni. Można nim zapobiegawczo opryskać kiedy jeszcze nie ma dojrzewających pomidorków. Jeśli to wielkie skrzynie to wybierz ok 20-30 cm podłoża i nasyp świeżego. Jeśli masz kompostownik, w którym jest już ziemia możesz ją wymieszać z ziemią do warzyw. Jeśli skrzynie są małe to je umyj i wymień podłoże. Koszty nie powinny być zbyt duże.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 34 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Mirek1975 i 50 gości