Odkażanie gleby?Czym?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Odkażanie gleby?Czym?

Post »

Przeczytałam kiedyś, że stosowanie gorczycy jako poplonu, oprócz wiadomych zalet jego stosowania odkaża również glebę. Czy może "Ktoś" posiada szerszą wiedzę na temat. Z góry dziękuję.
cx

Post »

Witam.
To prawda gorczyca ma pewne właściwości odkażające glebę,oczywiście bez przesady,ale ma.
Stosuje się ją np w sadach towarowych przed replantacją,właśnie z tego względu.Gorczyca zawiera w sobie pewne związki chemiczne toksyczne dla niektórych organizmów,w tym szkodliwych ,np nicieni.Aby jej działanie było skuteczne należy po jej skoszeniu,lub nie jeśli nie czekamy aż mocno wyrośnie,od razu ją przekopać=przykryć warstwą gleby.Wtedy te związki chemiczne uwalniają się i przechodząc do roztworu glebowego,działają najskuteczniej.
Hej.
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Podobne działanie maja aksamitki vel turki :D
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

Należy pożyczyć od żony foremkę do pieczenia,przysięgając,że wróci nieuszkodzona.
Foremkę wyłożyć folią aluminiową. Nasypać ziemi.Przykryć folią.Postawić na tej folii i ziemi
żelazko do prasowania. Włączyć,poczekać aż się ziemia rozgrzeje mocno.Po ostygnięciu,
wysypać ziemię, wyczyścić foremkę i oddać właścicielce.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

Aby odkażenie termiczne ziemi było prawidłowe, to należy utrzymać temperaturę ziemi odkażanej przez kilkadziesiąt minut w temperaturze nie przekraczającej 100 oC, a więc takie metody prażenia daje więcej szkody niż pożytku . Można by się pokusić na parowanie w parowniku lub inaczej doprowadzając parę do oddzielnego pojemnika gdzie jest ziemia.
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

Ja odkażałem stawiając na koksowniku miskę z mieszanką ziemi, trochę wody, do kosownika wkłada się drewno, podpala, stawia się miskę i gotowe. ;:224 Trzeba tylko dokładać drewna, bo się szybko spala.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

ekopom pisze:Aby odkażenie termiczne ziemi było prawidłowe, to należy utrzymać temperaturę ziemi odkażanej przez kilkadziesiąt minut w temperaturze nie przekraczającej 100 oC, a więc takie metody prażenia daje więcej szkody niż pożytku . Można by się pokusić na parowanie w parowniku lub inaczej doprowadzając parę do oddzielnego pojemnika gdzie jest ziemia.
Jaka może byś szkoda? Większą ilość,ok 20 litrów odkażałem na grilu,stygło kilkanaście godzin.
Do paru litrów ziemi parownik kupować?Ta operacja ma zająć 5 minut i stygnięcie godzinę.
Parowniki można stosować do przyczepy ziemi,nie do paru garści.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

Chociażby zwiększenie przyswajalnego manganu do granic toksycznych. I jeśli już ktoś to opracował, to po co eksperymentować,aby sobie pogorszyć. Ja stosuję ochronę z grzybów pożytecznych w postaci środka trianum, a chwasty można wyrwać. Dla garści ziemi, jako parownika można zastosować czajnik do wytworzenia pary i jakimś wężem podać parę do ziemi.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

Pewnie,że można zrobić jakiś agregat,można nawet podłączyć do aparatu do bimbru.
Jeśli tego manganu nie było,to skąd się weźmie?
To,co proponowałem,dotyczy małej ilości,wymiar amatorski.Czy działkowiec ma rozrobić opakowanie środka do jednej skrzynki, czy odważyć taką ilość na którą waga elektroniczna
nie zareaguje?
Po co eksperymentować? A po to,że jak ktoś wymyślił młot pneumatyczny,a ja potrzebuje wbić gwoździk przy szybie,to abym nie musiał się męczyć,wezmę mały młoteczek.
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

Ja wsadzałam do mikrofali torf, siałam potem azalie, wzeszły i nic nie gniło, mech się pokazywał z czasem.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

mirzam ,Zmiany zachodzące w parowanej glebie:

wzrost wilgotności odkażanego podłoża w wyniku kondensacji pary wodnej (okresowy wpływ na strukturę gleby).
wzrost do poziomów toksycznych manganu, azotynów i związków amonowych. Szczególnie wrażliwe w tym przypadku są: sałata, róże, goździki, ogórki oraz melony
zmiany w składzie mikroflory, która jednak szybko zasiedla środowisko ustalając korzystne relacje z punktu widzenia warunków wzrostu roślin.

Zmiany zachodzące w glebie w wyniku parowania nakładają obowiązek odpowiedniego planowania nasadzeń po zabiegu termicznej dezynfekcji gleby.
Terminy nasadzeń to:

bezpośrednio po ostygnięciu podłoża do 3 dni po zabiegu
miesiąc po zabiegu gdy ustąpią niekorzystne dla roślin zmiany fizyczno-chemiczne w podłożu.
wdg.http://www.solfum.com.pl/dzial_rolniczy ... 57004238f9
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

Bezpośrednio po ostygnięciu podłoża do 3 dni po zabiegu
miesiąc po zabiegu gdy ustąpią niekorzystne dla roślin zmiany fizyczno-chemiczne w podłożu.

I to jest wystarczająca informacja.Jak ktoś sobie ziemię praży,czy żelazkiem,czy w piekarniku,
czy innym urządzeniem,to dlatego,że mu jest potrzebna bardzo szybko,nie za miesiąc.
Jeśli nie obsieje się skrzynki od razu,następuje szybki rozwój bakterii azotowych,które mogą
uszkodzić nasiona. Wysiane szybko,przyzwyczają się,wysiane po miesiącu,już nie są narażone.
Skąd ten mangan ma się wziąć? Był mikroelementem,i nikt go nie dosypał w czasie prażenia.
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Odkażanie ziemi błyskawiczne.

Post »

Może mangan był w związkach nieszkodliwy, a podgrzewanie uwalnia go. Ta strona solfum trochę jest zbyt skrótowa, żeby jakieś szersze zastosowania znaleźć. Różne gatunki gleby zachowują się inaczej, ale dokładnie jak?- nie wiadomo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”