Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2
Autor Wiadomość
andrzej 125
 Tytuł: Re: Gorczyca - odkażanie gleby?
PostNapisane: 16 cze 2013, o 09:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Może zadaje głupie pytanie ale nie wiem i nie mogę znaleźć. Przed posadzeniem truskawek posadziłem gorczyce i nie wiem kiedy ją przyorać. Czy przed kwitnieniem czy po zakwitnięciu .Sąsiad wmawia mi że jak się pojawią pierwsze kwiatki bo potem kwiatki wyciągają azot z ziemi ;:202 ??? Proszę o szybką odpowiedz albo wskazanie tematu do przeczytania bo gorczyca zaczyna zakwitać i nie wiem czy ją orać czy czekać aż zakwitnie na całego ;:223 .

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-xm-a
PostNapisane: 16 cze 2013, o 15:35 
Konto usunięte na prośbę.
andrzej 125 zanim zakwitnie. I dać azotu przed przyoraniem. Na to będziesz sadzić truskawki, tak?

andrzej 125
PostNapisane: 16 cze 2013, o 16:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Tak truskawki ale na jesień. Będę musiał jeszcze raz posiać gorczyce bo teraz słabo urosła z powodu długo trwałych deszczy tym razem mogę posiać gorczyce z facelią czy to dobry pomysł?. Czyli sąsiad miał racje że jak zakwitnie to wyciąga składniki z ziemi???

x-xm-a
PostNapisane: 16 cze 2013, o 17:17 
Konto usunięte na prośbę.
Jeśli w tym roku chcesz sadzić truskawki to nie dopuść do kwitnienie, sąsiad ma rację. Tak z 20cm wysokości i azot koniecznie, bo jak przykopiesz, to zielsko, które się rozkłada podbiera azot z gleby.
Spokojnie możesz dać gorczycę z facelią.

andrzej 125
PostNapisane: 18 cze 2013, o 22:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Gorczyca została przekopana teraz dam oborniku aby urosła tak jak powinna a sadzonką truskawek nie będzie podpalało korzeni i trochę podsypie mocznikiem. Okazało się że nie mam facelii tylko samą gorczyce.Ale to nie problem bo mogę kupić . I mam pytanie bo jak mam kupować to co będzie korzystniej posiać czy gorczyce z facelią pomyślałem jeszcze o gryce a może coś innego??? Doradźcie bo sam nie wiem co lepiej posiać?

Kupiłem facelie błękitną i wysieje razem z gorczycą. Powinien być to dobry przedplon na truskawki ale jeśli by chciał ktoś jeszcze podpowiedzieć co mogę posiać to chętnie bym dokupił jakieś nasiona.Mam z 2 dni czasu do siewu.

NastyMosquito
 Tytuł: Odkażenie gleby po odchodach ludzkich
PostNapisane: 15 lip 2019, o 17:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam wszystkich.
Jeśli zadaje pytanie w nieodpowiednim dziale to proszę o przeniesienie...;)

Nie mogąc znaleźć konkretów bardzo proszę o rozwiązanie moich wątpliwości...Dość nietypowe pytanie, zapewne..
Zakupiłem działkę z drzewami owocowymi ale od kilku lat owa działka użytkowana była przez alkofanów jako toaleta.Deszczcze rozmyły już większość ale zapach nadal jest dość nieprzyjemny...Czy po usunięciu skażonego gruntu i nawiezieniu kilku ton "świeżej" ziemi będzie można spożywać owoce z drzew...?
Nie chcę ich wycinać w pień ale jak nie ma innej rady to będę musiał tak postąpić.Przecież chodzi tu o bezpieczeństwo dla zdrowia...
Z góry dziękuję za porady,
Pozdrawiam ;)

rolnik90
 Tytuł: Odkażanie gleby
PostNapisane: 20 lip 2019, o 15:30 
500p
500p

1 szt.
Rok temu musiałem usunąć kilka sztuk winorośli ze względu na raka bakteryjnego. W miejsce usuniętych krzewów nic nie sadziłem. Chciałbym na jesień posadzi nowe krzewy. Nie mam miejsca aby zmienić ich lokalizacje, więc zostaje posadzenie w miejscu usuniętych krzewów. Jakim środkiem mogę skutecznie odkazić glebę?

Karo
 Tytuł: Re: Odkażanie gleby
PostNapisane: 20 lip 2019, o 20:04 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Tutaj jest ciekawy artykuł na ten temat i nawet podane są środki chemiczne.
Odkażanie podłoży i substratów

❤ KaRolinki

PATRYK
 Tytuł: Re: Odkażenie gleby po odchodach ludzkich
PostNapisane: 21 lip 2019, o 17:37 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Nie jestem ekspertem ale odchody nie powinny wpłynąć na jakość owoców. Przecież to też jest ' nawóz'

NastyMosquito
PostNapisane: 25 lip 2019, o 23:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Ludzkie odchody mogą zawierać mnóstwo pasożytów, co w przypadku ludzi prowadzących taki tryb żywota jest wręcz pewne.Stąd nie powinno nawozić gleby pod uprawy ludzkimi odchodami...Wiem, pewnie owoce są " bezpieczne" ale zależy mi na opinii osoby która w 100 % potwierdzi lub zaprzeczy...Czekamy dalej ;)

massur
PostNapisane: 27 lip 2019, o 10:12 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Nie wolno mylić pojęć gdzie dane odchody trafiaja bezpośrednio na owoce a tylko mają kontakt z systemem korzeniowym. W drugim przypadku rośliny przecież nie przetransportują pasożytów na owoce.

ekopom
PostNapisane: 27 lip 2019, o 13:04 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Nie zagłębiając się w szkodliwość takich warzyw i owoców, chciejmy je sprzedać na rynku z taką oto informacją, że pochodzą z takiego źródła. Na pewno nawet za darmo nikt nie będzie chciał skonsumować, łącznie ze mną.

massur
PostNapisane: 28 lip 2019, o 19:25 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Czynnik psychologiczny nie będzie tu bez znaczenia.

NastyMosquito
PostNapisane: 11 sie 2019, o 14:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dziękuję za zabranie głosu ;)
Czyli konar drzewa jest w tym wypadku filtrem, który w 100% zatrzyma wszelakie badziewie, które znajduje się w glebie...?
Zrozumiałe, że np. warzywa korzeniowe typu marchew itp. nie mogą być nawożone w ten sposób ale jak ma się sprawa do ogórków, pomidorków itd?Czy również badziewie zostanie skutecznie zablokowane przez system korzeni?
Pozdrawiam

Prokton
PostNapisane: 23 wrz 2019, o 21:10 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1 szt.
HuwaSan był by dobrym rozwiazaniem

konryd
 Tytuł: Gleba po ataku grzybów
PostNapisane: 12 sty 2020, o 22:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam, jestem początkującym ogrodnikiem balkonowym. To będzie mój pierwszy post na forum.

W zeszły roku uprawiałem na balkonie pomidory koktajlowe w 4 skrzyniach. Udało się zebrać plon, ale krzaczki zostały zaatakowane przez grzyba (liście odbarwiały się na czarno i żółto i wysychały; po spryskaniu miedzianem i usunięciu chorych liści sytuacja trochę się poprawiła, ale tylko na kilka tygodni). Pod koniec sezonu usunąłem krzaczki, ale ziemię zostawiłem w skrzyniach, gdzie nadal zimuje.

Czy ta ziemia jest bezpieczna do użycia, czy raczej powinienem ją usunąć, umyć dokładnie skrzynie i użyć nowej ziemi w kolejnym sezonie?

Krzysztof81
 Tytuł: Re: Gleba po ataku grzybów
PostNapisane: 10 lut 2020, o 01:21 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
konryd napisał(a):
Witam, jestem początkującym ogrodnikiem balkonowym. To będzie mój pierwszy post na forum.

W zeszły roku uprawiałem na balkonie pomidory koktajlowe w 4 skrzyniach. Udało się zebrać plon, ale krzaczki zostały zaatakowane przez grzyba (liście odbarwiały się na czarno i żółto i wysychały; po spryskaniu miedzianem i usunięciu chorych liści sytuacja trochę się poprawiła, ale tylko na kilka tygodni). Pod koniec sezonu usunąłem krzaczki, ale ziemię zostawiłem w skrzyniach, gdzie nadal zimuje.

Czy ta ziemia jest bezpieczna do użycia, czy raczej powinienem ją usunąć, umyć dokładnie skrzynie i użyć nowej ziemi w kolejnym sezonie?

Jeśli to była zaraza ziemniaczana to interwencyjnie miedzian jest środkiem mało skutecznym i ma długi okres karencji. Jak dobrze pamiętam 7 dni. Można nim zapobiegawczo opryskać kiedy jeszcze nie ma dojrzewających pomidorków. Jeśli to wielkie skrzynie to wybierz ok 20-30 cm podłoża i nasyp świeżego. Jeśli masz kompostownik, w którym jest już ziemia możesz ją wymieszać z ziemią do warzyw. Jeśli skrzynie są małe to je umyj i wymień podłoże. Koszty nie powinny być zbyt duże.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 34 ]  Idź do strony nr...        1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości