Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3
Autor Wiadomość
Grzegorz43
 Tytuł: Re: Zasilanie iglaków zaraz po posadzeniu
PostNapisane: 14 maja 2017, o 10:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam wszystkich forumowiczów. Posiadam w swoim ogrodzie trochę tui i trochę świerków pospolitych. Świerki rosną na skarpie, mają ok. 1,5m wysokości, tuje podobnie. Niestety trawa skutecznie zagłusza ich wzrost, a koszenie między świerkami, na bardzo pochyłym wzniesieniu jest trudne. Myślę sobie-zastosuję nawóz i świerki pójdą jak oszalałe!! Poszedłem do centrali ogrodniczej i mówię; potrzebuję coś na szybki wzrost. Pan zaproponował Mocznik. Zrobiłem niewielki rowek pod każdym drzewkiem i wsypałem ok. 1 szklanki nawozu. Czy przesadziłem? Niektóre tuje bardzo zbrązowiały i zczerniały. Czy już po nich? Można je jeszcze jakoś uratować?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ekopom
PostNapisane: 14 maja 2017, o 10:25 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Najlepiej mieć zasadę, żeby jednorazowo nie przekraczać 50 g na 1 m2 wszystkich łączne nawozów. Oczywiście na tą powierzchnię, a przelicz, ile Ty dałeś w przeliczeniu na powierzchnię 1 m2.

Grzegorz43
PostNapisane: 15 maja 2017, o 08:19 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
No tak. Trochę dużo. Wezmą się jeszcze, czy już do wykopania?

Ogrodnik88
 Tytuł: Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie
PostNapisane: 29 wrz 2019, o 16:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Sadząc tuje odmiany brabant mogę dać na dno dołka garść nawozu o takim składzie?

AZOT 5%, FOSFOR 5%, POTAS 15%, WAPŃ 2%, MAGNEZ 5%, SIARKA 27%

Tuje są z gołym korzeniem.

ekopom
 Tytuł: Re: Zasilanie iglaków
PostNapisane: 29 wrz 2019, o 18:47 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Masz odpowiedź dwa posty powyżej. Czy tak trudno zrozumieć, że garść, to powyżej 50 g i powinno ten nawóz zmieszać z glebą powyżej 1 m2. A jeśli takie duże stężenie jakie proponujesz i do tego na gołe korzenie istnieje prawdopodobieństwo spalenia korzeni przybyszowych, które to roślina musi wytworzyć przy ukorzenianiu.

kuba435
 Tytuł: Nawożenie iglaków jaki nawóz polecacie?
PostNapisane: 22 mar 2020, o 12:08 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Jaki nawóz polećcie do nawożenia iglaków typu tuje szmaragd, sosny serbskie

Zenon D
 Tytuł: Re: Nawożenie /zasilanie iglaków
PostNapisane: 18 cze 2020, o 19:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Ja jako działkowiec amator dodam od siebie:

Cztery lata temu na mojej posesji postanowiłem stworzyć żywopłot z iglaków. Chciałem tanio, więc kupiłem w Lidlu sadzonki tui szmaragd, maleńkie. Po roku zdechły wszystkie.

W kolejnym roku podszedłem do sprawy bardziej racjonalnie. W pewnym markecie budowlanym kupiłem szmaragdy o wysokości 30cm, a zanim je posadziłem, za radą kolegi z roboty prewencyjnie zakwasiłem glebę siarczanem amonu, wziętym z tejże roboty. W kolejnych latach drzewa nawoziłem Azofoską a na jesień tzw. nawozem jesiennym. Nawożenie zgodnie z instrukcją na opakowaniach, nawozy odważałem wagą, choć z Azofoską pofolgowałem sobie. Stan na dzisiaj wygląda tak (z dwunastu posadzonych drzew):

- trzy sztuki około 1,7m wysokie, książkowe stożki, z piękną barwą; posadzone na dawnym stanowisku usuniętych krzaków pod nazwą pigwowiec
- jedna sztuka wysokość około 50 cm, czyli przyrosty nikłe; rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie modrzewia
- dwa zdechły, nie wiem dlaczego, podejrzewam zasięg korzeni chorej wiśni lub nieodpowiednie pH lub jedno i drugie; uzupełniłem nowymi
- reszta to średniaki

Dzisiaj na sprawę patrzę inaczej i gdybym miał sadzić to jeszcze raz, zrobiłbym tak:

- zbadał pH gleby osobno dla każdego punktu sadzenia i w przypadku konieczności podregulował; na rok przed sadzeniem
- zastanowił się nad wpływem roślin sąsiadujących; te niekorzystne usunąłbym, albo pogodził się z ich niekorzystnym wpływem
- nie nawoziłbym w pierwszym roku po posadzeniu
- podlewał, podlewał i jeszcze raz podlewał

Obecnie zignorowałem sprawę nawożenia moich tui, jedyne co robię, to usuwam regularnie chwasty spod nich i intensywnie podlewam – w bezdeszczowe dni każde drzewko dostaje dwunastolitrowe wiadro wody co dwa dni.

wiridiana
PostNapisane: 18 cze 2020, o 23:08 
200p
200p

0 szt.
Zenon D napisał(a):
- jedna sztuka wysokość około 50 cm, czyli przyrosty nikłe; rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie modrzewia
.

Wydaje mi się, że modrzew wyciąga sporo wody ze swojej okolicy.

Zenon D
PostNapisane: 19 cze 2020, o 20:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
wiridiana napisał(a):
Zenon D napisał(a):
.

Wydaje mi się, że modrzew wyciąga sporo wody ze swojej okolicy.

Pewnie masz rację, tylko że metr od tego modrzewia, ale w drugą stronę, już u sąsiada, rośnie tuja czterometrowa. Fakt, że była sadzona, kiedy modrzew był mniejszy.

W ogóle, i na marginesie, uważam, że wyprowadzenie iglaków to jest wielka sztuka. U mojego sąsiada rosną tuje 3-4m, ale to są chaszcze - żadnej regularnej formy nie mają za to mają przebarwienia - zieleń, seledyn i brąz. Dziesięć metrów dalej, w pobliskim domu działkowca, rosną tuje 6-8m. Ogromne, piękne, smukłe, regularne stożki; zielone a na górze seledynowe. I na obu tych posesjach posadzone w tym samym czasie.

Odmiana, gleba, nazwożenie, podlewanie, cięcie?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 51 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości