Potasowe mydło ogrodnicze

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

Ostatnio słyszałam o potasowym mydle ogrodniczym. W programie ogrodniczym na Jedynce, prowadzący podawał przepis na preparat przeciwgrzybiczy, np. na pelargonie, diascje...
Podaję dla zainteresowanych: 1 część wody, 1 część Biochumusu i 2 łyżki mydła potasowego ogrodniczego (przy czym jedna część to była szklanka). Pryskać uszkodzone rośliny co 2-3 dni przez 2 tygodnie (brązowe liście przesuszone wcześniej usunąć).

Znalazłam taki opis tego produktu: BIOCZOSNKOWE OGRODNICZE MYDŁO POTASOWE dla działkowców i gospodarstw ekologicznych. Produkt ma lekki zapach czosnku, który utrzymuje się przez kilka dni, co nie powinno przeszkadzać na balkonach, działkach, ogródkach czy w gospodarstwach ekologicznych. Można je więc z powodzeniem stosować również do mycia narzędzi, szklarni, skrzynek bez obawy, że zaszkodzi roślinom lub środowisku. Opakowanie 500 ml. Koszt ok. 10zł.

Czy znacie może ten preparat? Do czego go jeszcze używacie? Czy jest skuteczny?
Dziękuję za odpowiedź :P
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

Dokładnie to :Biocząstkowe POTASOWE MYDŁO OGRODNICZE

Stosuję do oprysków jako adiuwant,preparat zwilżający i zwiększający przyczepność.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

o właśnie :wink: do jakich oprysków powinno się dolewać adiuwantu i w jakiej ilości???
Pozdrowionka :)))
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Aga 13 witam .Ja kupiłam to mydło w markecie NOMI . Można stosować z wyciągiem ze skrzypu na opryski przeciw robactwu . A,że mydlo ma działanie przeciw grzybiczne można 2-3 łyżki na litr wody letniej zrobić płukankę korzeniom przy wiosennym przesadzaniu kwiatków i nie tylko . Zanurzyć je w tym roztworze na 15 -20 minut
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Więcej info o mydle potasowym;
- prof. Kazimierz Wiech - “Ochrona roślin bez chemii”.
- dr Hanna Legutowska - “Preparaty roślinne w ochronie i nawożeniu roślin”.
- zastosowanie w ochronie roślin http://hostint.com.pl/host/expert.html

kupić można tutaj http://www.e-hortico.pl/
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Wydawało mi się, że widziałam w tamtym roku w Castoramie
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

Czy teraz można dostać mydło potasowe w jakimś markecie? Czy można zastąpić mydłem szarym w płynie albo Ludwikiem do oprysku mieczyków (żeby środek chemiczny nie spływał z liści)?
Tomek
zbyszR
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 sie 2007, o 10:00
Lokalizacja: katowice

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

ostatnio widziałem w Praktikerze.
mydło potasowe stosujemy generalnie jako adiuwant, czyli zwiększa "przyczepność" oprysku do rośliny, więc moim zdaniem czy szare mydło, czy jakiś płyn do naczyń też z powodzeniem może spełnić to zadanie
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

mydlo w dodatku z bioczosem w stez. 1-5%, ma wieksza sile dzialania.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

czy można je zastąpić mydłem sodowym - biały jeleń bo tamtego nigdzie nie mogę dostać? na allegro nie chce na przesyłkę marnować pieniędzy.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

Cyt. " Szare mydło ? mydło potasowe, to mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i innych. W odróżnieniu od mydeł sodowych nie zawiera sztucznych barwników czy substancji zapachowych, co sprawia, że uczulenia spowodowane szarym mydłem są znacznie rzadsze niż przy stosowaniu innych środków higienicznych. Zapach szarego mydła jest prawie nieodczuwalny.
Aktualnie produkowane tzw. szare mydła typu Biały Jeleń lub Biały Wielbłąd nie są mydłami potasowymi lecz sodowymi. Nazywa się je szarymi, ponieważ nie zawierają sztucznych barwników i substancji zapachowych, dlatego są czasem polecane alergikom.

Skład mydła Biały Jeleń: Sodium Tallowate, Sodium Cocoate, Sodium Chloride, Aqua, Glycerin, Tetrasodium Etidronate, Sodium Hydroxide.

Skład mydła Biały Wielbłąd: Sodium Palmate, Sodium Palm Kermelate, Aqua, Glycerin, Palm Acid, Palm Kernel Acid, Sodium Chloride, Titanum Dioxide, Tetrasodium EDTA, Etidronic Acid.

Szare mydło potasowe, w 72% składające się z czystego mydła potasowego, które według tradycyjnej receptury powstaje w wyniku reakcji ogrzanej oliwy z oliwek ze stężonym ługiem potasowym. Pozostałe składniki to: 0,5% gliceryny, 0,4% chlorku sodu i do 0,1% sody..."
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
Igor _ 89
500p
500p
Posty: 893
Od: 17 lip 2011, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

Moja Mama uratowała hiacynty hodowane w szklaczkach kąpiąc je w szarym mydle! byłem w szoku! :)
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Potasowe mydło ogrodnicze

Post »

Witam
Na co pomaga takie mydło?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”