Miedzian

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Miedzian

Post »

gienia1230 pisze:Co chcesz pryskać kilka razy w roku?
Ja używam tylko raz w roku; drzewka , krzewy owocowe, ozdobne na wiosnę gdy rusza wegetacja. I na warzywa, konkretnie na pomidory i ogórki w momencie wysadzania rozsady. Miedzian to preparat zapobiegawczy, raczej do walki z chorobami bakteryjnymi i wirusowymi. Jako środek ochrony roslin nie sprawdza się zanadto .
Zdecydowanie wole miedzian w płynie . Praktyczniejszy w użyciu, nie pyli.
Gieniu głównie pomidory i winorośle. Zastanawiam sie jaki byłby njbardziej opłacalny.
=============
Płeć: Męszczyzna
jagusia111

Re: Miedzian

Post »

Miedź plus 1,5kg - chyba najtańszy w tej chwili dostępny na rynku. Zarejestrowany jako nawóz, ale to jest to samo co Miedzian.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Miedzian

Post »

Rozumiem a powiedz Jagusiu nie używasz miedzianu/miedzi w płynie. Kurcze tak jak Gienia wspomniała mniej się kurzy
=============
Płeć: Męszczyzna
jagusia111

Re: Miedzian

Post »

Ja akurat nie używam, ale to dobra opcja. Tylko trzeba pamiętać o dobrym wymieszaniu przed użyciem.
caps89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 wrz 2017, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Miedzian

Post »

Uprawiam ogórki i arbuzy na czarnej agrowłókninie, niestety mam spory problem z chorobami grzybowymi w obu tych roślinach. Co sądzicie o prewencyjnym "zaprawieniu" takiej agrowłókniny w roztworze z miedzianiu, albo chociaż opryskaniu jej przed zasiewem żeby nasiąkła miedzianem? Wiadomo że grzyb idzie m.in. z podłoża więc to by była pewna bariera.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian

Post »

Grzyb sobie również swobodnie fruwa i to na spore odległości. Miedzian to środek zapobiegawczy, głównie przed wirusami i bakteriami. Z grzybem sobie radzi średnio. Jest na ostatnim miejscu na liście jeśli chodzi o skuteczność w ochronie.
Pozdrawiam! Gienia.
epiepi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 6 maja 2019, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miedzian

Post »

Analizuję sobie środki ochrony roślin. Miedzian jest trudno biodegradowalny w wodzie, jak pokazuje karta charakterystyki jest to ok 5% miesięcznie. Czy ktoś ma informację jak wygląda biodegradowalność Miedzianu w glebie? Dlaczego tej informacji nigdzie nie ma?
Zastanawia mnie to, bo jest toksyczny dla dżdżownic w dawce 1g/1kg gleby jak pokazuje karta charakterystyki, więc przy ręcznym oprysku 5L i 15g miedzianu (gdzie 50% to aktywny związek) to w glebę idzie jakoś 15g miedzianu (w tym 7,5g aktywnej substancji tlenkochloru miedzi). Powiedzmy, że oprysk jeden nie zabije tych zwierzątek, ale jeśli się kumuluje w glebie i nie ulega biodegradacji lub ulega wolniej niż w wodzie, to przez lata lub większą ilość oprysków uzbierać się może już dawka śmiertelna, dobrze myślę?
Wie ktoś jak wpływa na mikrobiologiczny skład gleby? Jedno badanie znajduję, ale niesatysfakcjonujące, bo nie tego dotyczyło.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miedzian

Post »

Miedzian tłucze wszystkie bakterie, wirusy i grzyby - nieważne czy dobre czy złe. To dla mnie wystarczający powód, żeby go nie stosować czyli nie sterylizować ogrodu.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Miedzian

Post »

Nie wszgstko tłucze.
Nie rusza mączniaka prawdziwego na winorośli. Tego rusza za to siarkol i węglan potasu.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian

Post »

Eeeej, miedzian to środek tylko zapobiegawczy, najsłabszy z wszystkich i niczego nie utłucze. Grzybów też nie. :wink: Ale jeśli posmarujemy nierozcieńczonym miedzianem Extra np miejsce ucięcia gałęzi to przypali.
Pozdrawiam! Gienia.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miedzian

Post »

Napisałem, że "tłucze" ale nie że "utłucze".
Co nie zmienia faktu, że nie jest wybiórczym środkiem i działa na wszystko bardziej lub mniej. Ulotkę ktoś czytał?
https://www.gov.pl/documents/912055/913 ... ersion=1.0
Tylko zacytuję
H410 - Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.
I ten środek podobno jest akceptowany w rolnictwie ekologicznym. Od teraz będę inaczej patrzeć na produkty bio.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Miedzian

Post »

Najlepiej, to sprawdzić, jaki jest poziom miedzi w glebie. Miedź jest mikroelementem niezbędnym roślinom. Wiadomo, że co za dużo, to niezdrowo.

Niektóre środki ochrony roślin są konieczne. Kto słyszał o zatruciach sporyszem, ten wie, o czym mówię. Buławinka czerwona jest grzybem powszechnie występującym na trawach, czyli na zbożach też.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miedzian

Post »

Ale mi tu chodziło bardziej o zaburzenie równowagi i zmniejszenie bioróżnorodności, bo podobno bez tego to już tylko zostaje pryskanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”