Miedzian

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
palat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 24 cze 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Odnośnie stosowania miedzianu w uprawach sadowniczo-ogrodniczych wszystko też zależy od tego, z jakiej przyczyny chcemy/musimy go zastosować. Zapobiegawczo bym raczej odradzał - są lepsze środki na tą porę roku. Ale interwencyjnie, w razie zauważenia oznak chorobowych patogenem wrażliwym - to wręcz wymóg. Kilka dni temu w kwaterze z gruszami zauważyłem drzewko z konarem porażonym przez zarazę ogniową. Oprócz wycięcia chorych pędów popryskałem drzewko miedzianem. Nie miałem wyboru niestety...
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Ja miałem na Klapsie zarazę ogniową mimo tego, że na wiosnę dwa razy poszedł oprysk miedzianem drugi raz tuż przed kwitnieniem. Nic nie wycinałem zrobiłem tylko oprysk z wywaru cebuli i LAPACHO (to taka kora drzewa) wywar śmierdział (przez cebulę) czy to coś dało czy samo przeszło nie wiem, ale zaraza się nie rozwija i jakoś nic nie usycha, liście nie czarnieją i nie wiszą na drzewie.
marmor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Miedzian zimą ?

Post »

Witam. W opisie stosowania Miedzianu na kędzierzawość brzoskwini pisze, aby stosować go po opadnięciu wszystkich liści - do początku listopada. Czy są jakieś przeciwskazania aby opryskać nim drzewo zimą, gdy temperatura na to pozwala ? W grudniu ma byč kilka dni z temperaturą ponad +10 stopni...
Pozdrawiam
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian zimą ?

Post »

Chodzi o to, że choroby grzybowe łatwo wchodzą w miejsca po odpadnięciu liścia i dlatego należy je pryskać jesienią. Czym później tym oprysk mniej skuteczny ale wstrzelić się w termin zaraz po opadnięciu liści z dobrą pogodą graniczy z cudem. Nie ma przeciwwskazań aby w Grudniu je opryskać.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Na oprysk róż miedzianem jest już za późno czy jeszcze można?
Awatar użytkownika
Mimula
50p
50p
Posty: 89
Od: 19 lut 2019, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie, okolice Bielska-Białej

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Witam.

W tym roku po raz pierwszy w życiu stosowałam Miedzian. Niestety było to konieczne - szara pleśń rozhulała się w bylinach i cebulowych. I tu pojawia się pytanie - czy powtórzenie oprysku pod koniec kwietnia będzie bezpieczne? Na forum pojawiło się kilkukrotnie ostrzeżenie o fitotoksyczności Miedzianu przy wysokich temperaturach, z kolei koniec kwietnia to termin jaki wychodzi z odczekania 2-3 tygodni po wykonaniu pierwszego oprysku. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam :)
Parafrazując klasyka: Ogródek jest dobry na wszystko...
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Mimula

Jaki przedział temperaturowy masz na myśli ?
Awatar użytkownika
Mimula
50p
50p
Posty: 89
Od: 19 lut 2019, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie, okolice Bielska-Białej

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Kacper90 no właśnie nie mam pojęcia jaki przedział temperaturowy forumowicze mieli na myśli - pojawiły się jedynie stwierdzenia o "fitotoksyczności Miedzianu przy wysokich temperaturach" :( Nie mam pojęcia co to może oznaczać, a patrząc jakie ostatnio piękne lato w kwietniu mieliśmy, boję się zaszkodzić roślinom. Może ktoś z forumowiczów doprecyzuje powyższe określenie i poradzi, czy początek maja to nie jest zbyt późna pora na ponowny oprysk miedzianem, z uwagi na wyższą temperaturę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam :)
Parafrazując klasyka: Ogródek jest dobry na wszystko...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Mimula miedzian jest środkiem zapobiegawczym a nie interwencyjnym. Jeśli pleśń już zaatakowała, miedzian nie pomoże. Musisz szukać środka interwencyjnego. Ja nie stosuję miedzianu jak już cokolwiek kwitnie, bo ten środek jest bardzo szkodliwy dla pszczół i podobno może poparzyć kwiaty.W etykiecie rejestracyjnej jest informacja o przechowywaniu - od 0 - 30 stopni C. Przypuszczam, że uwaga dot. szkodliwości miedzianu odnosi się do upalnych dni, moim zdaniem o temp. powyżej 30 stopni. Ale to jest moje zdanie. :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Informacje o temperaturach optymalnych dla poszczególnych ŚOR są dostępne ale trzeba mieć chociaż "zielone" pojecie co się stosuje i na co . Przykładowa strona, tylko czytać i wybierać. https://www.google.com/search?q=%C5%9Br ... e&ie=UTF-8
Miedzian 50 WP stosujemy w momencie zauważenia i zidentyfikowania choroby na roślinie. Opryski możemy wykonywać od marca do października. W terminie od marca do maja zabiegi wykonujemy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 6°C. Wykonujemy je na roślinach zarażonych patogenem chorobotwórczym. Możemy również stosować preparat profilaktycznie.
Oprysk Miedzianem wykonujemy w dni pochmurne, bezwietrzne. Unikamy opryskiwania roślin w pełnym słońcu, podczas deszczu lub przy temperaturze poniżej 0°C.
http://www.zaciszekrosno.pl/?page_id=729

Gieniu, miedzian jest b. szkodliwy dla pszczół przy dawkach ponad 5kg/ha , max dawki to 1,5-3,0 kg/ha.
Rak bakteryjny pestkowych wymaga 3 oprysków właśnie w czasie kwitnienia. Fitotoksyczność zależy od stężenia i nie tyle temperatury co od bezpośredniej operacji słonecznej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Oczywiście, masz rację. Jak byłam u syna w Stanach to właśnie opryskiwałam miedzianem kwitnące jabłonie p-ko zarazie ogniowej, niestety nie było wyjścia. Ale jak się ma tutaj dwie wiśnie na krzyż i dwie młode czereśnie to sobie to tańcowanie z opryskiwaczem wokół drzewek odpuszczam i ograniczam tylko do niezbędnych. Muszę dopilnować tylko oprysku na brunatną zgniliznę i nasionnicę bo najwięcej szkód robią. Być może poleci jeszcze score na parcha na koksie i Generale Leclerc. Robali w śliwach w ub. roku nie było więc oprysku nie będzie, a jeśli nawet znajdzie się parę robaczywych to świat się nie zawali.. Nie zazdroszczę sadownikom, którzy nie mogą sobie poluzować tak jak amatorzy. :D
Pozdrawiam! Gienia.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

W takim razie miedzian można bezpiecznie stosować poniżej 30 stopni, w dawce 1,5-3 kg/ha, najlepiej w dni pochmurne aby uniknąć bezpośredniego promieniowania słonecznego na opryskane rośliny oraz przed fazą kwitnienia ?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne

Post »

Nie tylko przed fazą kwitnienia, po kwitnieniu też można zrobić oprysk miedzianem, pszczoły roznoszą różne choroby, nie tylko zapylają. Miedzianem w sadach czereśniowych robi się oprysk po zbiorach aby zabezpieczyć rany po zrywanych owocach. Miedzianem robi się także oprysk w fazie opadania liści późną jesienią. Środek ten ma szerokie zastosowanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”