Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
WAKWAK
 Tytuł: Trawa - nawożenie doglebowe vs dolistne
PostNapisane: 9 cze 2017, o 06:13 
100p
100p

1 szt.
Jak w temacie. Kto ma doświadczenie w nawożeniu dolistnym trawy? Lepsze dla rośliny? Tańsze? Bardziej czy mniej pracochłonne? No i jakimi nawozami?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

asprokol
 Tytuł: Re: Nawożenie trawnika
PostNapisane: 9 cze 2017, o 22:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zabawa w dolistne nawożenie trawników to w moim przypadku automatyczne podlewanie oraz Dosatron.
Nie wiem czy jest taniej bo ja nie mam kalendarzyka i trawę nie nawożę systematycznie. Wszystko zależy od wielu czynników ale przeważnie co 10-14 dni.
Moja sezonowa dawka nawozu to 50 kg na 1000 m2
Napełniam zbiornik 20 litrowy nawozem (5 kg) zalewam wodą i zasilanie puszczam przez Dosatron. Na zegarze wybieram tryb 2 gdzie mam 9 sekcji tylko trawa. Tak 10 razy w sezonie.
Można przyjąć że pracy po łokcie ;:215
Mam pewność że nawóz zostanie rozprowadzony idealnie. Zresztą ja nie kupuję nawozu dedykowanego ale sam go komponuje reagując na wygląd trawy.

WAKWAK
PostNapisane: 11 cze 2017, o 07:00 
100p
100p

1 szt.
Odpuszczę nawożenie dolistne - w zasadzie nie mam do tego sprzętu - bo Marolexem 12 l do oprysków moje 450 m2 trawnika łatwo chyba nie pójdzie ;-).

Wracając do nawożenia doglebowego: znajomy ogrodnik polecił mi na początek "hydrocompleks" jako nawóz, który nie wypali trawnika, gdybym coś zrobił nie tak. Poszukałem i znalazłem Yara Mila Complex Hydrocomplex. Ale tej samej firmy znalazłem też Yara Mila Pro-Complex Nawóz Do Trawy - bardziej dedykowany trawnikom niż ten pierwszy, który jest mocno uniwersalny. Który wybrać? Czy ten drugi jest znacznie lepszy? Znajomy odradzał mi na początek "izofoskę" lub coś podobnego, jako łatwo wypalający trawę w przypadku złej aplikacji ;-).

Zamierzam nawóz rozprowadzać siewnikiem Gardena 500, czyli zwykłym dwukołowym z szerokością siania 53 cm - wydaje mi się to łatwiejsze do kontrolowania niż sianie z rozrzucaniem...

asprokol
PostNapisane: 11 cze 2017, o 08:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Który wybrać
Yara Mila Complex Hydrocomplex o składzie 12-11-18 powoduje że trawa ma lepiej rozbudowany system korzeniowy lepiej zniesie suszę wolniejszy wzrost trawy.
Yara Mila Pro-Complex Nawóz Do Trawy 20+6+9,5+2 powoduje szybki wzrost z uwagi na dużo azotu zawiera mniej fosforu i potasu czyli pędzi my źdźbło a nie resztę. Trawnik gorzej się regeneruje po zimie.

Gdybym musiał wybierać wybrałbym ten Hydrocomplex bo skład tego "do trawy" ;:306 to taki zestaw dla kompletnych laików. Dział marketingu potrzebował mieć nawóz w ofercie dla tych co nie mają wiedzy ale mają trawnik. Po podaniu nawozu aż miło trawka skoczyła tylko że źdźbła trawy są wydłużone i mają tendencje się pokładać. Pewnie idealny dla tych co jak po obiedzie nie mają co robić to koszą trawę z butelką piwa w ręce.
Wybór zależy od tego czego się chce , od tego z jakiej mieszanki traw zrobiliśmy zrobiliśmy sobie trawniczek.
Zależy od zachwaszczenia bo jak je mamy w naszym trawniku to fajnie podać azot i biegiem po kosiarkę ;:138

Zawsze będziesz miał dylemat z wyborem nawozu bo nie czytasz składu tylko przesłanie dziełu marketingu który kombinuje jak drogo sprzedać coś taniego w produkcji.

WAKWAK
PostNapisane: 11 cze 2017, o 09:25 
100p
100p

1 szt.
Dzięki, bardzo konstruktywna odpowiedź. Podejrzewam, że wskazanie Hydrocomplexu przez Znajomego Ogrodnika (niniejszym wprowadzam Znajomego Ogrodnika jako osobną postać w moich wątkach ;-)) był również podyktowany znajomością tematu i potrzeb mojego trawnika. Tylko szczegółów mi nie podał. Będę od teraz brał pod uwagę aspekt marketingowy i w tej dziedzinie (w innych już biorę... ;-) i to, że szybko i ładnie dla trawy nie zawsze znaczy dobrze ;-). Oczywiście kwestia wzmocnienia korzeni i nienapędzania wzrostu brzmi rozsądniej. Rozumiem, że koloru nabierze również - bo trochę blada jest teraz... Dzięki, asprokol ;-)

asprokol
PostNapisane: 11 cze 2017, o 10:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Kolor trawnika to znów rodzaj mieszanki i zastosowanie siarczanu żelaza.
Kupując za 38 zł 25 kg masz coś co reklamują jako antymech.
Oczywiście możesz sobie kupić "gotowca" z siarczanem żelaza płacąc podatek od naiwności bo dodadzą go za 3 zł a cenę podniosą o 30 zł.
Moim zdaniem to obowiązkowy dodatek do nawózu dla każdego kto bawi się w trawniki.
Nie czytaj o wapnowaniu bo to opowieści ludzi którzy mają mikroskopijne pojęcie o trawnikach. Poczytaj o siarczanie żelaza dawkach i zrób sobie trawę ciemnozieloną.

WAKWAK
PostNapisane: 11 cze 2017, o 11:15 
100p
100p

1 szt.
Hmmmm.... Nie mam mchu na trawniku. Obawiam się więc trochę zaczynać operacje z antymchem, bo mogę naruszyć obecne pH, które chyba nie jest złe... Jeśli chodzi o samą formę nawozu - jestem chyba za płaceniem tego "podatku" 30 zł. W zamian za to dostaję siarczan żelaza z wypełniaczami, ale i z łatwiejszą aplikacją. Tańszy, ale w formie skoncentrowanej, byłby chyba kłopotliwy w zastosowaniu. Mógłbym go zastosować w oprysku - a z tego zrezygnowałem - albo sypany. I przy tym drugim sposobie pewnie pojawiłby się problem, jak go równomiernie rozsypać na 450 m2 trawnika. Nie dodam go raczej do innych nawozów, bo zazwyczaj są one w formie granulatu - nie zagra to z sypkim (drobnoziarnistym prawdopodobnie) siarczanem żelaza. To tak na szybko...
Podejrzewam więc, że zacznę od Hydrokomplexu i zobaczę, co się stanie... Dopiero potem - jak nie będzie poprawy i zostanę przekonany ;-) - może zacznę te eksperymenty z siarczanem żelaza, ale na razie podchodzę do tego z obawą...

asprokol
PostNapisane: 11 cze 2017, o 12:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Oczywiście - należy zawsze zaczynać od podstaw i aby odbyć daleką podróż podstawą jest nauczyć się chodzić.

Piotr_Krk
PostNapisane: 12 kwi 2018, o 16:12 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
W sobotę nawiozłem siarczanem amonowym trawnik w dawce 2 kg / 100 m2.
Dzisiaj zauważyłem, że na pudełku jest napisana dawka 3 - 6 kg / 100 m2. Zdecydowanie dałem za mało.
Czy mogę w sobotę sypnąć dodatkowo 2 kg / 100 m2 nawozu Yara Mila Complex ?"

asprokol
PostNapisane: 13 kwi 2018, o 09:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W Twoim przypadku dosypanie dodatkowo po tygodniu drugiej części dawki jest lepsze niż podanie od razu. Warto dzielić dawki aby nie podawać od razu zalecanej maksymalnej.

Piotr_Krk
PostNapisane: 13 kwi 2018, o 14:21 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Siarczanu amonu kupiłem tylko 2 kg. Teraz mam tylko Yara Mila Complex.
Siarczan amonu miał 21% azotu, Yara Mila ma 12%.

Sypać w tą sobotę czy czekać jeszcze lepiej tydzień ? :)

asprokol
PostNapisane: 13 kwi 2018, o 15:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Sypanie nawozu to nie matematyka - używa się go stosując możliwie najmniejszą ilość. Nigdy nie stosować pełnej dawki bo na początku nadmiar szkodzi a na końcu to jest go za mało. Poczekasz nawet miesiąc i ..... problemu nie będzie.

Piotr_Krk
PostNapisane: 13 kwi 2018, o 19:02 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
W takim razie czekam.

paras
PostNapisane: 25 kwi 2018, o 20:44 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Cześć.
Walczę w sadzie z mchem i chcę zastosować nawóz do trawników z mchem. Kupiłem jeden z tańszych nawozów. Pytanie, czy ilość żelaza w takim nawozie (nie mam dostępnego przy sobie składu, ale podejrzewam, ze w każdym jest podobna zawartość żelaza) nie zaszkodzi drzewom owocowym? Pozostałe składniki, chyba jedynie pomogą, bo chociażby azot drzewom też się przyda na wiosnę, jedynie mogę się obawiać o za dużą ilość żelaza. Chociaż w zeszłym roku robiłem już jakieś próby, co prawda nawozem innej firmy, ale drzewa, jak i trawnik na pewno na tym nie ucierpiały. Tylko, że wtedy sypałem na małym kawałku, a teraz chcę posypać po całej powierzchni. Myślicie, że śmiało mogę sypać?

sztolu
 Tytuł: trawa siana początkiem kwietnia
PostNapisane: 31 maja 2018, o 19:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam. zasiałem początkiem kwietnia trawę, jednakże kiedpsko rośnie, a na dodatek wyszło sporo chwastów z ziemi, która była nawieziona w zeszłym roku.. (nie odchwaściłem przed posianiem).
mam pytanie co najpierw, herbicyt dwuliścienny a potem nawóz (jeśli tak to po ilu dniach), czy odwrotnie?

Dareku
 Tytuł: Re: Nawożenie trawnika a herbicyd
PostNapisane: 1 cze 2018, o 06:25 
200p
200p

1 szt.
Trawa kiepsko rośnie bo jest gorąco i sucho. Najlepszy termin siania trawy dla większości Polski to Wrzesień i Październik.

To są dwa niezależne od siebie środki i nie ma problemu żeby stosować je razem. Są nawet nawozy które zawierają w sobie herbicydy. Ja bym jednak uważał zwłaszcza w takie upały na herbicydy przy tak młodej trawie.

Z punktu widzenia rozwoju roślin, dobrze by było jednak podpędzić chwasty nawozem - wtedy te młode przyrosty są słabe i bardziej podatne na herbicyd.

sztolu
 Tytuł: Re: Nawożenie trawnika a herbicyd
PostNapisane: 5 cze 2018, o 11:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Nie cytuj posta, na który bezpośrednio odpowiadasz.Adm.K
ok. a jaki nawóz polecasz na młodą trawę, aby lepiej rosła i szybciej się ukorzeniła?
czy herbicyt starane 250 można używać na młodą trawę skoszoną 5 razy, czy lepiej słabszy chwastox?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 74 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości