Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
sowkam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 gru 2009, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

serdecznie dziękuję jokaer, ema i tadeuszu za przemiłe słowa i rady.. Rzeczywiście przygotowałam podłoże do założenia trawnika, ale tylko pod względem oprysku na chwasty :( "Starane", było to chyba... hmmm... w sierpniu albo na początku września. Miesiąc później wysiałam trawę. Nie zdążyłam nawieźć dlatego tak się dopytuje, bo wiem że to jedna rzecz jakiej nie zrobiłam i mam wyrzuta :). Po wysianiu, do dziś nie nawoziłam bo bałam się popalenia i nie wiedziałam czy jest to konieczne. Jeśli chodzi o czesanie, to miałam na myśli wygrabienie śniegowej pleśni z trawy. A napowietrzanie (wiem że nadgorliwie :)) zrobiłam podkładkami na buty. I nic mu już więcej nie robiłam :lol:
Wytłumaczę Wam dlaczego tak bardzo starałam się nie pominąć niczego. Otóż to jest trzecie podejście do trawnika na tym terenie :? . 2 razy się nie powiodło i teraz bardzo chcę zrobić wszystko, żeby się udało.
Wszystkim, by było taniej, zajęłam się sama i z ugoru powstało coś, co nie jest moim ideałem, ale jest namiastką moich marzeń w pigułce 50m2. :) Prace przy założeniu trawnika trwały miesiąc. Przekopałam i usunęłam starą trawę, opryskałam przeciw chwastom i zrobiłam ścieżkę... Potem pojawiła się możliwość zdobycia za darmo czarnej ziemi, więc ją przywiozłam, rozłożyłam, zwałowałam i obsiałam również zdobyczną trawą. :)
Tadeuszu, odwiedziłam Twój ogród no i chylę czoła kilometry pracy, a wszystko pięknie wypielęgnowane. Ja mam maleńki ogródeczek, nie to co Twoje włości postaram się jutro załączyć zdjęcia choć szczerze mówiąc się teraz troszku wstydzę po odwiedzinach na rancho
:lol: szczególnie tych ubytków. Druga sprawa to to, że w moim ogródku jak i w mieszkaniu panuje minimalizm i wyciągnięcie jak najwięcej przestrzeni z niewielkich powierzchni.
Dziękuję za wyczerpujące informacje
Ema dziękuję za serdeczne powitanie! Może masz rację, może je w końcu zaakceptuję. Ale zanim to zrobię jeszcze powalczę z nimi zanim się poddam. Twoja trawa wygląda super na zdjęciach i pewnie będzie tak samo wyglądać w tym roku. Nie jestem zła na selli i mam nadzieję, że selli na mnie też nie.
Joaker dziękuję za radę, wiem, wiem handel, interesy, a ja mimo że stara to jeszcze naiwna jestem i bardzo chcę wierzyć, że nie wszystko kręci się wokół pieniędzy i że jest jeszcze coś takiego jak bezinteresowna życzliwość.. I wierzę, że tak jest bo ciężko by było żyć bez takiej wiary..
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie
Do napisania
postaram się załączyć kilka zdjęć z tamtego roku kiedy wszysko powstawało Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Jaki nawóz do trawnika

Post »

Witam,
jestem osobą zajmującą się boiskiem piłkarskim w mojej miejscowości. Trawa była siana ok. 3 lata temu siewnikiem. Na początku bardzo widoczne były pasy po sianiu maszyną, lecz z roku na rok jest coraz lepiej. Trawa jest gęsta, lecz jeszcze widać odstępy między kolejnymi pasami trawy po sianiu siewnikiem. Chciałbym trawie pomóc się zagęścić i wsiać nawóz. Jaki powinienem zastosować. Chodzi mi też, aby nawóz nie był za drogi (najlepiej worki po 50kg). Znajomi rolnicy polecili mi polifoskę o dużej ilości potasu i fosforu. Czy ten nawóz byłby dobry na zagęszczenie korzeni trawnika?
Czy przed wsianiem nawozu trawa powinna być skoszona z koszem czy bez?
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Sprawdź pH gleby - to ważne. Może trzeba skorygować ( trawnik lubi 6,5 ).

Nie przesadzaj z azotem - będzie masę roboty z koszeniem, bo trawa będzie rosła jak wściekła.

Koś zawsze z koszem - mulczowanie ( jeżeli kosiarka ma taką opcję) jest skuteczne przy bardzo częstym koszeniu - jak trawa będzie zbyt wysoka to nie zostanie właściwie rozdrobniona, bardzo długo będzie się rozkładała...
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

A jak mam sprawdzić pH (najlepiej jakimś domowym sposobem)?
Wiem, że azotu powinno być mało, bo on podobno powoduje szybki wzrost trawy, a tego nie chce (jednorazowe koszenie zajmuje mi ok. 5h :/).
Czego więc powinno być więcej (fosforu czy potasu), aby korzenie się zagęściły?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Syp polifoskę 6 i będzie dobrze :wink:
Fosfor wzmacnia korzenie. Najprosciej chyba zbadać pH takim płynnym pH metrem - bierzesz próbkę gleby, zalewasz płynem i porównujesz kolor do skali.
Pozdrawiam, Maciek.
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

A ile powinienem wsiać tego nawozu? Cały plac ma wymiary 130x65, czyli prawie 1 ha.
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

no właśnie nawoź do trawnika powinien mieć sporo azotu. Polecam nawóz długodziałajacy intermag - nie jest tak koszmarnie drogi jak substrala
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Ale czy po dużej ilości azotu trawa nie będzie zbyt szybko rosła? Słyszałem, że po azocie trawa idzie "w górę", a po fosforze się rozkrzewia (a o to głównie mi chodzi). Czy mam rację? Proszę o poradę.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Hmm polifoska ma wszystkiego po trochu, azotu tam wiele nie ma, należałoby go uzupełnić jakimś saletrzakiem lub saletrą. Co do ilości, myślę że powinneś sypnąć minimum 100 kilo na hektar + azot. Normy wysiewu są zazwyczaj podane na opakowaniu nawozu.
Po azocie owszem rośnie, ale jest on jednak konieczny dla prawidłowego wzrostu trawy :wink:
Najlepiej posypać go w kilku małych porcjach co jakiś czas, lub w postaci saletrzaku, który ma bardziej długotrwałe działanie.
Pozdrawiam, Maciek.
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

A jak często będę musiał kosić po wsianiu takiego nawozu? Czy raz na 2 tygodnie wystarczy? Jest to dość duży obszar i nie zawsze mam czas.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

A czym kosisz?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Traktorkiem 102cm.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki nawóz na trawnik piłkarski ?

Post »

Na intensywnie użytkowane tereny trawiaste dobry jest długodziałający nawóz Sierrablen, wystarczy jedna aplikacja na sezon. Azot jest w formie wolno uwalniającej się, tak że trawa nie będzie nadmiernie wybujała. Niestety jest dość drogi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”