Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
swider21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 kwie 2019, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Chociaż zależy jak duża jest beczka pod tytułem "jakie nawozy". Mianowicie, czy to prawda, że przy systemach automatycznego nawadniania nawozić powinno się częściej? Potraktowałem swój trawnik wiosennym Barenbrugiem (początek kwietnia), ale po miesiącu nie jestem zadowolony z efektów. Zastanawiam się czy to nie kwestia nawadniania. Czy mogę go potraktować jeszcze raz Vila Pro-Complex czy grzecznie jeszcze poczekać? Ale generalnie chodzi mi o zasadę system nawadniania - nawożenie.

Obrazek

Obrazek
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

nie umiem nawozić trawy ?

Post »

Mam 2000m2 samej trawy na działce. Wyczytałem że pierwszym nawozem powinien być azot. W zeszłym roku coś pomieszałem i spaliłem trawę, teraz byłem ostrożny. Kupiłem saletrę amonową i dwa tygodnie temu zasiliłem tak 5kg na całe 2000m2. Jako że przez dwa tygodnie nie było reakcji to 2 dni temu zmieszałem jakieś 3kg saletry i 8kg polifoski 6 ( bo w polifoska jest mało azotu). Dziś tam gdzie spadło ziarenko nawozu jest wypalona żółta trawa. Co robię źle?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: nie umiem nawozić trawy ?

Post »

A padało w międzyczasie?
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Nawożenie trawnika

Post »

ok skosiłem trawę i ukazało się rozwiązanie ... to nie spalenie nawozem. To choroba grzybowa z czerwonymi końcówkami . Czyli dużo wody i brak nawożenia. Czyli tym przedwczorajszym nawożeniem uratowałem trawę bo chyba teraz szybko sie podniesie.
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ada_ssss1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lip 2019, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

swider21 mieliśmy ten sam problem z brzydką trawą w ogrodzie. Mamy jej dość sporo, bo działka ma 60 arów. Próbowaliśmy wielu nawozów. Początkowo zrobiliśmy analizę gleby, gdzie dostaliśmy poradę jaki rodzaj nawozu powinniśmy zastosować. Po pierwsze w związku z tym, że mieszkamy na terenie podmokłym zalecono nam stosowanie nawozu w formie granulatu. Działa troszkę wolniej niż ten w płynie, ale nie zostanie wypłukany przez deszcze czy podlewanie. :D :D Po drugie powinno się wykonywać nawożenie 3 - 4 razy w ciągu okresu wegetacyjnego. Pierwsze w okolicach marca-kwietnia (zaraz po pierwszym koszeniu - jest to ważny aspekt, do którego warto się zastosować!). Dobierając odpowiedni nawóz w tym okresie powinno się przeczytać skład i wybrać ten z wysoką zawartością azotu, fosforu, potasu, magnezu i wapnia. Kolejne powinno wykonać się na przełomie maja-czerwca. link do sklepu usunięto/mod. N. . Trzecie powinno wykonać się na przełomie połowy sierpnia do max połowy października i wybieramy takie nawozy, które nie zawierają azotu lub jest go znikoma ilość. Ponieważ jest on odpowiedzialny za wzrost, a nie potrzebujemy tego na okres zimowy. Stosujemy nawóz link do sklepu usunięto/mod. N. jesienny.
Jeśli chcesz nawozić 4 razy (nie wolno częściej) w ciągu roku, to powinieneś jeszcze w marcu po pierwszym koszeniu zrobić to pierwszy raz, drugi na samym początku maja, trzeci max do połowy lipca i ostatni pod koniec września lub w połowie października. W 3 pierwszych terminach wybierz nawóz wiosenny/letni natomiast w ostatnim jesienny/uniwersalny i pamiętaj o znalezieniu takiego z jak najmniejszą ilością azotu.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
U nas z trawy jak na twoim zdjęciu (pierwszy raz nawóz zastosowany był w marcu 2018 roku) na dzień dzisiejszy trawnik jest piękny, mięciutki, o cudownej barwie mocno zielonej. ;:138
Powodzenia w pielęgnacji ;:168
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

ada_ssss1 pisze:Jeśli chcesz nawozić 4 razy (nie wolno częściej) w ciągu roku, to powinieneś jeszcze w marcu po pierwszym koszeniu zrobić to pierwszy raz, drugi na samym początku maja, trzeci max do połowy lipca i ostatni pod koniec września lub w połowie października. W 3 pierwszych terminach wybierz nawóz wiosenny/letni natomiast w ostatnim jesienny/uniwersalny i pamiętaj o znalezieniu takiego z jak najmniejszą ilością azotu.
Koszenie w marcu? ;:oj Przecież to zależy od tego jaka trafi się zima, w jakiej części Polski mamy trawnik itp. Nie wolno tak generalizować.
U nas na południu zabiegi typu wertykulacja z pierwszym koszeniem da się zrobić najwcześniej w kwietniu. No chyba, że ktoś koniecznie chce sobie zrujnować trawnik i zrobi to marcu gdy gleba jest jeszcze namoknięta. Za szybki wzrost trawy po podaniu agresywnego nawozu-startera spowoduje przy majowych przymrozkach (tak tak "zimni ogrodnicy") przemrożenie młodych przyrostów trawy. Najlepiej podchodzić do tego spokojnie. W lecie jest czas nacieszyć się trawnikiem, po co tak szaleć wiosną.
Po drugie nawożenie --> tyle razy ile trzeba. Dość łatwo przecież zaobserwować kiedy trawa przebarwia się z intensywnej zieleni na bledszą a wzrost wyhamowuje. Wtedy dajemy kolejną dawkę. Np. dość popularny od kilku lat Florovit zaleca się podawać co 14 dni. Fakt, mimo, że jest to granulat, dość szybko się wchłania i dlatego trzeba częściej. To jest właściwie zaleta, bo w ciągu kilku dni widać efekt więc można reagować na bieżąco.
Nawozów typu 180 dni nie warto komentować - śmiech na sali. To jest dla leniuchów :wink: A, że nie dają efektu, to inna sprawa.
Oczywiście, od sierpnia ma być mało azotu. O październikowym nawożeniu nawet nie mówię bo trawnik wtedy najczęściej już "przysypia" (znowu to zależy od szerokości geograficznej ale na południu Polski tak bywa) i najlepiej dać mu spokój niż sypać jakieś jesienne wynalazki. I tak ich nie wchłonie. Zamiast tego dobrze jest korzystając z 1-2 dni jesiennej słonecznej pogody wykonać zabiegi pielęgnacyjne i wyczesać nadmiar filcu. To zaprocentuje wiosną, bo jeśli jesienią ograniczy się procesy gnilne obumarłej trawy to na wiosnę trawnik będzie po prostu w lepszej kondycji.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ada_ssss1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lip 2019, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Tak masz rację, założyłam od razu, że myślimy o Polsce i statystycznych warunkach tu panujących:)
Opisałam tak jak mi doradzono i jak ja robię, mam dzięki temu piękny trawnik.
Marlena_a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 lut 2018, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Tydzień temu zrobiłam dosiewki trawy po afrykańskich upałach.
Zastanawiam się czy w takim przypadku będzie można zastosować jesienny nawóz do trawy?
Czy lepiej nie stosować już w tym roku żadnego nawozu?
Baczu69
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 wrz 2019, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

młody trawnik - czy nawozić??

Post »

Witam
Zasiałem trawę jakieś 4 tyg temu ładnie rośnie tylko co teraz??
Robi się zimno powoli, i czy nawozić go czymś przed zimą? jakimś nawozem jesiennym ?
Jeszcze jedno pytanie odnośnie tui.
mam tuje 60 cm jakieś 3 miesiące co z tym robić nawozić czymś w pierwszym roku ?
Z góry dziękuje jestem tu nowy wiec jak coś zle robię to proszę poprawcie mnie.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: młody trawnik - czy nawozić??

Post »

Witaj Baczu69.
Spójrz proszę ile wątków dotyczących trawnika i jego pielęgnacji mamy na forum:

klik :arrow: viewtopic.php?f=32&t=10197&start=0

Dlatego proszę, umieszczaj swoje zapytania w jednym z nich, odpowiednim do tego.
Ten zamykam, by nie powielać tematów.
Dziękuję. :wink:
Awatar użytkownika
Prokton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lip 2017, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Yaramila compleks, najlepszy
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Yaramila Complex jest owszem super fajnym zbilansowanym bogatym nawozem, ale jeśli trafi się komuś trawnik częściowo zacieniony, co jest zjawiskiem b. częstym, to aby nie dopuścić do powstawania mchu, nie ominie kwestii żelaza. A Yara ma tylko 0,20% Fe. Więc albo ekstra nawóz (siarczan żelaza lub siarczan żelazawy lub chelat do oprysków) albo Florovit na trawnik z mchem, który ma 4% Fe. Cena obu nawozów zbliżona.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Dominika200
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Również długo biłam się z myślami jaki nawóz do trawnika stosować i ile razy nawozić. Postanowiłam posłuchać powiedzenia ''co za dużo to nie zdrowo'' i od 2 lat nawożę trawnik 3 razy w roku . Wczesną i późną wiosną stosuję nawóz regenerujący . Na przełomie marzec/kwiecień i czerwiec działa on regenerująco . Jeśli chodzi o jesień , postawiłam na troszkę lepszy nawóz z Barenbruga . Rewelacyjnie nawozi trawnik przed zimą , a do tego zabezpiecza rośliny przed wymarzaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”