Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Siarczanu amonu kupiłem tylko 2 kg. Teraz mam tylko Yara Mila Complex.
Siarczan amonu miał 21% azotu, Yara Mila ma 12%.

Sypać w tą sobotę czy czekać jeszcze lepiej tydzień ? :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Sypanie nawozu to nie matematyka - używa się go stosując możliwie najmniejszą ilość. Nigdy nie stosować pełnej dawki bo na początku nadmiar szkodzi a na końcu to jest go za mało. Poczekasz nawet miesiąc i ..... problemu nie będzie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawożenie trawnika

Post »

W takim razie czekam.
Pozdrawiam
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Cześć.
Walczę w sadzie z mchem i chcę zastosować nawóz do trawników z mchem. Kupiłem jeden z tańszych nawozów. Pytanie, czy ilość żelaza w takim nawozie (nie mam dostępnego przy sobie składu, ale podejrzewam, ze w każdym jest podobna zawartość żelaza) nie zaszkodzi drzewom owocowym? Pozostałe składniki, chyba jedynie pomogą, bo chociażby azot drzewom też się przyda na wiosnę, jedynie mogę się obawiać o za dużą ilość żelaza. Chociaż w zeszłym roku robiłem już jakieś próby, co prawda nawozem innej firmy, ale drzewa, jak i trawnik na pewno na tym nie ucierpiały. Tylko, że wtedy sypałem na małym kawałku, a teraz chcę posypać po całej powierzchni. Myślicie, że śmiało mogę sypać?
sztolu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 maja 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

trawa siana początkiem kwietnia

Post »

Witam. zasiałem początkiem kwietnia trawę, jednakże kiedpsko rośnie, a na dodatek wyszło sporo chwastów z ziemi, która była nawieziona w zeszłym roku.. (nie odchwaściłem przed posianiem).
mam pytanie co najpierw, herbicyt dwuliścienny a potem nawóz (jeśli tak to po ilu dniach), czy odwrotnie?
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie trawnika a herbicyd

Post »

Trawa kiepsko rośnie bo jest gorąco i sucho. Najlepszy termin siania trawy dla większości Polski to Wrzesień i Październik.

To są dwa niezależne od siebie środki i nie ma problemu żeby stosować je razem. Są nawet nawozy które zawierają w sobie herbicydy. Ja bym jednak uważał zwłaszcza w takie upały na herbicydy przy tak młodej trawie.

Z punktu widzenia rozwoju roślin, dobrze by było jednak podpędzić chwasty nawozem - wtedy te młode przyrosty są słabe i bardziej podatne na herbicyd.
sztolu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 maja 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie trawnika a herbicyd

Post »

Nie cytuj posta, na który bezpośrednio odpowiadasz.Adm.K
ok. a jaki nawóz polecasz na młodą trawę, aby lepiej rosła i szybciej się ukorzeniła?
czy herbicyt starane 250 można używać na młodą trawę skoszoną 5 razy, czy lepiej słabszy chwastox?
golytm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2018, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Płynny nawóz do trawy

Post »

Witam,

Jeżeli temat był (niestety nie znalazłem) albo piszę nie w tym dziale co powinienem, to proszę o wskazanie wątku/przeniesienie zapytania.

Do rzeczy - czy znacie jakieś kompleksowe nawozy do trawy, które są w płynie albo do rozrobienia z wodą ?
Udało mi się zamontować automatyczne nawadnianie i chcę dołożyć inżektor. Obecnie nawożę trawnik tradycyjnie z siewnika, ale wydaje mi się że oprysk byłby raz że wygodniejszy, dwa że bardziej równomierny.
Stosuję saletrę na początku sezonu (i tu wiem że można ją rozrobić z wodą) i w trakcie sezonu nawozy bardziej kompleksowe.

Pozdawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Pytanie o nawozy do trawy to pytanie z serii makaron do pomidorowej. Nie wierzysz to zrób sobie tabele i weź z 20 różnych nawozów "dedykowanych do trawnika". Skład jest tak różnorodny jak zawartość damskiej torebki. Dlatego do tego tematu podchodzi się inaczej jest nawóz wiosenny z dużą zawartością azotu i sezonowy kiedy chcemy mieć trawnik na dwa koszenia tygodniowo. Podając wiosenny w sezonie spowodujemy że trawa będzie się "kłaść". Chcesz dozować nawóz w formie płynnej sięgasz po nawozy do fertygacji i nawożenia dolistnego czyli całkowicie rozpuszczalne w wodzie i w sezonie wybierasz ten co ma najmniej azotu. Ja do swoich używam nawozów effect firmy Małecki - znajdziesz za pomocą google.

Obrazek

Tu obowiązuje zasada chcesz szybki wzrost trawy N azot o wysokiej zawartości chcesz ją dobrze ukorzenić to P fosfor powinien być wysoki.
W swoich trawnikach nie stosuję wapna pod żadną postacią bo prawidłowo prowadzony trawnik musi mieć glebę lekko kwaśną około 6,5 i podniesienie tej wartości zawsze powoduje problemy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
golytm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2018, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Asprokol-dzięki za odpowiedź. Generalnie wiem mniej więcej jak poszczególne składniki nawozów działają na trawnik. W trakcie sezonu raczej unikam dużych ilości azotu (jedynie na start daje saletrę)-moje pytanie skupiało się głównie na sposobie aplikacji. Niestety, zdarza mi się że z siewnika nierówno rozsypie mi granulat,w efekcie czego powstają na trawie pasy o różnym odcieniu.
Pytanie jeszcze o podlewanie z nawozem - czy takie nawożenie przeprowadza się jednorazowo raz na jakiś czas (tak jak granulat) czy np. z każdym podlewaniem przez tydzień?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Nawożenie dolistne trawnika w moim przypadku to raz w tygodniu a że mam podłączony Dozatron to faktycznie jest 5 minut pracy czyli zdecydowanie mniej niż rozsypywanie nawozu w proszku. Jestem leniwym człowiekiem i jeżeli mogą coś zrobić w kilka minut to zaoszczędzony czas poświęcam na przyjemniejsze zajęcia. Zresztą nie wierzę w kalendarze poradniki wierzę w to co widzą moje oczy, kiedy trawa jest za mało "soczysta" dodaje siarczanu żelaza a kiedy wzrost jest za wolny zwiększam dawkę czyli reguluje Dozatron aby wytworzył większe stężenie.
Nie dyskutuję ze znawcami którzy mają łąkę ani z tymi którzy wyznają teorię że trawnik to mało pracy. Wiem swoje ile trawnik wymaga pracy i jakie są koszty samego podlewania.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
mirabella
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 23 kwie 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Też zastanawiam się nad nawozami dolistnymi, znalazłam póki co takie: https://www.ekoplon.pl/kategoria/nawozy ... wniki.html, myślicie, że to dobry wybór? W tym roku mój trawnik nie wyglądał zachwycająco, więc muszę coś zmienić w sposobie jego pielęgnacji.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik - jakie nawozy

Post »

Zakup nawozu w którym producent nie udostępnia składu jest jak zakup kinder niespodzianki coś tam dostajemy i ......... cieszymy się że mogliśmy gorzej trafić. ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”