Nawożenie trawnika

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Kod: Zaznacz cały

Trawa - tej to mam ho ho ho (około 1500 m), wiem że trzeba ją areatorem potraktować i nawóz tak?  
Co do nawiezienia trawy to nie zwlekałbym z zasileniem nawozem trawnika. Jaki nawóz zastosować to zależy od zasobności kieszeni. Wiem że "Osmocote" jest bardzo dobrym długo działającym nawozem lecz jest również drogim i z pewnością dużo go trzeba na 1500 m.2.

Ja na swój trawnik ( o podobnej powierzchni) za około 70 zł kupuję w punkcie sprzedaży nawozów dla rolnictwa worek ( 50kg.) wieloskładnikowa POLIFOSKĘ ( ( do wyboru 4,5,6,8,12,13,) lub POLIMAG i rozsiewam ją wczesną wiosną na trawnik- drugą dawkę o podobnej ilości rozsiewam przed końcem czerwca.

Na iglaki w ubiegłych latach kupowałem kupowałem nawóz w cenie 15 zł za 5 kg. Kupując w tym roku polifoskę 8 sprzedawca zaproponował mi bym zamiast nawozu na iglaki w cenie 15 zł za 5kg. kupić worek (50 kg za cenę ok.70zł.) Polifoskę M - która ma takie same składniki jak nawóz do iglaków w o połowę niższej cenie ( mam bardzo dużo iglaków i starczy mi na zasilenie ich wiosną i początkiem lata).

Co do"areacji " trawnika proponuję ją przeprowadzić po pierwszym koszeniu gdy trawa nabiera intensywności w rośnięciu.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Nawożenie trawnika

Post »

Trawniczek cudo. Gratulacje. Tylko polifoska 8 na niego idzie? Bez grama żelaza?

Od 8 lat zasilam trawnik 2 razy do roku (wczesna wiosna i połowa czerwca) nawozami typu POLIFOSKA i POLIMAG jako nawozy podstawowe. W sezonie jako uzupełnienie w mniejszych ilościach rozsiewam nawóz Saletra amonowa i mocznik. Innych nawozów nie daję. Tadeusz.
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

Czyli azot jednak idzie w trawnik a dodatkowo magnez w polimag-u. I o to mi chodziło. Twój post zabrzmiał jakbyś tylko i jedynie polifoskę dostarczał.

Swoją drogą dosilam teraz trawnik magnezem i w końcu zaczął się zielenić.

Pozdrawiam
Michał
qqbartasqq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 kwie 2009, o 23:31

Trawnik - nawóz,nawożenie, czym ,problemy itp.

Post »

Witam
Mam kilka pytań do państwa, kilka dni temu peirwszy raz mój 4 letni trawnik zrobiłem areatorem.... dużą część zarówno mchu jak i suchej trawy wybrał, niestety część mchu została. Czy stosować jakieś środki chemiczne na mech i jak zapobiegać jego występowaniu? O dziwo występuje właśnie w miejscach nasłonecznionych. Jeżeli po areacji nawiozłem trawnik jak dobrze pamiętam "doktorem trawnikiem" to po jakim czasie mogę dosiać trawę w prześwitujących miejscach? Jakiego najlepiej używać nawozu do trawy i jak często? Dotychczas używałem azofoski zarówno do trawy jak i do innych roślin, czy nawożenie właśnie azofoską było dobrym wyborem? w tym roku zamierzam także dokupić osobno fosfor do trawnik czy można mieszać dwa nawozy jednocześnie? I ostatnie jakiego nawozu najlepiej używać do tui szmaragdowych?
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A może znajdziesz odpowiedź na swoje pytania tutaj:
- Trawnik - spis linków, opisy problemów

Zapraszam do przeczytania naszego regulaminu :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
qqbartasqq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 kwie 2009, o 23:31

Post »

niestety na wszystkie moje pytania nie uzyskałem w tamtych postach odpowiedzi, jak będzie ktoś skłonny udzielić mi rady będę wdzięczny :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Trawnik, jakie nawozy oraz inne pytania dotyczące jego e

Post »

qqbartasqq pisze:Mam kilka pytań do państwa,
Nieprawda. Masz do forumowiczów jedno pytanie, ale za to bardzo ogólne. Jak pielęgnować trawnik :P
kilka dni temu peirwszy raz mój 4 letni trawnik zrobiłem areatorem.... dużą część zarówno mchu jak i suchej trawy wybrał, niestety część mchu została. Czy stosować jakieś środki chemiczne na mech i jak zapobiegać jego występowaniu? O dziwo występuje właśnie w miejscach nasłonecznionych.
- Zwalczanie mchu na trawniku.
- Uporczywy mech - jak się go pozbyć?
Rozumiem, że łatwiej przeczytać jeden post, niż kilka stron wątku :P
Jeżeli po areacji nawiozłem trawnik jak dobrze pamiętam "doktorem trawnikiem" to po jakim czasie mogę dosiać trawę w prześwitujących miejscach?
Od razu. Ta sama informacja jest w wątkach:
- Trawniki na wiosnę...
- Odnowa trawników
Jakiego najlepiej używać nawozu do trawy i jak często? Dotychczas używałem azofoski zarówno do trawy jak i do innych roślin, czy nawożenie właśnie azofoską było dobrym wyborem?
Tak. Ta sama odpowiedź jest w wątkach:
- Trawniki na wiosnę...
- Odnowa trawników
- Trawnik ruina. Jak zrobić super trawnik ?
- Trawnik
- Trawnik od zera
- Trawnik... trudna sprawa
w tym roku zamierzam także dokupić osobno fosfor do trawnik czy można mieszać dwa nawozy jednocześnie?
Można. Korzystaj z naszej wyszukiwarki, naprawdę warto, no chyba, że ci się strasznie nie chce :P
- Przyklejony: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin
I ostatnie jakiego nawozu najlepiej używać do tui szmaragdowych?
- Tuje żywotniki - nawożenie
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi
Proszę bardzo :twisted:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
milax1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 22 kwie 2009, o 13:26
Lokalizacja: spod Warszawy ale sercem zawsze z Wrocławia

Nawożenie trawnika a herbicyd

Post »

Górale zapowiedzieli 2 dni bez opadów! Nikt wiadomo, kiedy znów trafi się taka gratka więc chciałabym jak najszybciej spryskać trawnik odchwaszczaczem (co za piękne słowo!).
Możliwie szybko chciałabym też rozsypać nawóz. Jaką przerwę zrobić między tymi działaniami, by nie wchodziły sobie w paradę, tj. by nie dożywiać półżywych jeszcze chwastów?

Zapodziałam ulotkę do mojego herbicydu, a mam jak zwykle przy opryskach problem z psem opychającym się trawą - jaki okres karencji będzie obowiązywał mojego trawożercę?
cx

Post »

Witam.
Nawożenie i opryskiwanie herbicydem nie koliduja ze sobą....no jedynie lepiej najpierw opryskać niż nawozić-jeżeli miałaby być długa przerwa między tymi zbiegami :wink: .
Hej.
sowkam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 gru 2009, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

Witam,
praktycznie tak jak w temacie chciałam się dopytać o termin nawożenia po oprysku dolistnego na mniszka?
Trawnik zakładany we wrześniu 2009 trzy razy koszony - potem zima i śnieg zalegający dużymi warstwami zrobił swoje.. 3 dni temu zrobiłam oprysk na chwasty a teraz chciałabym możliwie szybko dać trawce składników odżywczych by miała siłę zadarnić te ohydne łyse place pośniegowe.. Czy są jakieś przeciwwskazania oprócz palącego słońca i deszczowej pogody? Nawóz jest do przygotowania na płynny serii magiczna siła. Trawnik 2 tygodnie przed opryskiem na chwasty został wygrabiony, napowietrzony i zwałowany.. Co mogę jeszcze zrobić? i po jakim czasie po nawożeniu jeśli place pośniegowe nie zadarnią się dosiać regeneracyjnie trawę?

dziękuję za wszelkie rady
pozdrawiam serdecznie
marzena
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

O matko :shock: współczuję temu trawnikowi.
Od września 3 razy koszony, opryskany na chwasty (przecież jeszcze ich nie ma), wygrabiony, napowietrzony, zwałowany, a teraz jeszcze tą Magiczną Siłą chcesz go chyba dobić.
Dosiej gdzie trawa wypadła , podlewaj w lecie, koś w miarę potrzeby i na razie mu wystarczy.Nie nawozi się młodych trawników, bo go spalisz.
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

Tak jak Selli napisał(a) , po co oprysk na chwasty skoro jeszcze ich nie ma . Środki te działają poprzez liście chwastów , ale one jeszcze nie wyrosły . Młody trawnik też można nawozić . Trzeba to zrobić bardzo umiejętnie , najlepiej rzutowo jak przy siewie zboża , lub przy pomocy siewnika . By zminimalizować ryzyko spalenia trawnika ( zbyt duża ilość nawozu w jednym miejscu ) powinno się nawozić w czasie gdy zapowiadana jest deszczowa pogoda , lub po rozsianiu nawozu podlać obficie trawnik ( min. kilkadziesiąt minut ).
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: ile czekać od oprysku na chwasty by zasilić młody trawnik?

Post »

jeśli już nie możesz wytrzymać i musisz nawieźć :D , to przynajmniej poczekaj do końca kwietnia,
jak na 100 % nie będzie żadnych silnych przymrozków
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”