Oprysk na komary vs. owoce na krzewach

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
bezchmurne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 wrz 2020, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oprysk na komary vs. owoce na krzewach

Post »

Witam szanownych forumowiczów, to mój pierwszy post ;:7

Ok. 2 tygodnie temu robiłam w ogrodzie oprysk na komary. Mam na krzewach dojrzałe maliny i zastanawiam się, czy mogę je jeść. Oprysk był wykonywany preparatami Cimex out i Aspermet. Niestety na ulotkach nie znalazłam żadnej informacji na ten temat. Będę bardzo wdzięczna za radę, dziś przyjeżdżają rodzice i mam zamiar zrobić bezę z malinami :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Oprysk na komary vs. owoce na krzewach

Post »

:wit Preparaty na kleszcze jakie ja mam zawierają substancję czynną permetrynę pozyskiwaną
z chryzantemy . Dla ludzi ta substancja nie jest silnie toksyczna . Dwa tygodnie to dość
długo .
Sprawdż jaka substancja aktywna jest zawarta w tych preparatach .
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Oprysk na komary vs. owoce na krzewach

Post »

Cimex out zawiera:
alfa-cypermetryna , zawiera tą substancję np: Fastac 100 EC
Chlorfenapyr,jest pierwszym handlowym pestycydem pochodzącym z klasy związków wytwarzanych przez drobnoustroje, znanych jako chlorowcowane pirole. Zsyntetyzowany w 1988 roku z naturalnie wytwarzanego chlorfenapyru, chlorfenapyru (AC 303,630 Techniczny: 4-bromo-2- (4-chlorofenylo) -1- (etosymetylo) -5- (trifluorometylo) -1H-pirolo-3-karbonitryl) jest używany w co najmniej 32 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Chlorfenapyr jest środkiem proinsektobójczym, tj. Wymaga aktywacji poprzez metabolizm. Związek macierzysty przekształca się w metabolit, który działa jako rozprzęgacz fosforylacji oksydacyjnej w mitochondriach.Głównym i najbardziej toksycznym metabolitem jest N-dealkilowany związek AC 303,268 (ryc. 1). Chlorfenapir ma niską lotność i rozpuszczalność w wodzie; jest lipofilny; silnie wiąże się z cząsteczkami gleby; i rozkłada się powoli w glebie (średni okres półtrwania 1 rok),
Drugi środek zawiera
permetrynę, stosowany w medycynie, jak np. na świerzb.
bezchmurne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 wrz 2020, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oprysk na komary vs. owoce na krzewach

Post »

Bardzo dziękuję za tak merytoryczne odpowiedzi, jestem pod wrażeniem. Czy wobec tego, że chlorfenapyr rozkłada się tak powoli, powinnam spisać maliny na straty? Wiem, że to moja decyzja, ale czy są jakieś zalecenia
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Oprysk na komary vs. owoce na krzewach

Post »

Chlorfenapyr jest ciałem stałym o barwie od białej do bladożółtej. Ma niską prężność par. Plikzwiązek nie posiada grup jonizowalnych - stąd też niska rozpuszczalność w wodzie iwspółczynnik podziału oktanol / woda nie zależy od pH. Składnikiem aktywnym jeststabilny w hydrolizie przy pH 4, 7 i 9 w temperaturze 50 ° C. W symulowanym świetle słonecznym jestrozkład z okresami półtrwania 5-8 dni przy pH 5, 7 i
https://translate.google.com/translate? ... ch&pto=aue
Być może, że po miesiącu przy świetle słonecznym nie będą szkodliwe.
bezchmurne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 wrz 2020, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oprysk na komary vs. owoce na krzewach

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc
;:215
dr_Piotr_J
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2021, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Oprysk na komary vs. owoce na krzewach

Post »

Witam,
Jak napisał ekopom, światło słoneczne - dokładniej promieniowanie UV, destabilizuje wiele związków chemicznych i wpływa na zmniejszenie ich trwałości. Dodatkowo wysokie temperatury zmniejszają trwałość związków chemicznych stosowanych do oprysków na komary. Informacje o chemicznym zwalczaniu komarów można znaleźć tutaj.
Na przyszłość dla pewności lepiej omijać owocujące drzewa i krzewy jeśli to możliwe. Wszystkie owoce ze strefy możliwego oddziaływania preparatu należy dokładnie umyć.
Komary zwykle szukają schronienia w gęstych krzewach i wysokich trawach. Warto kosić trawniki i dbać o zieleń znajdującą się w naszym sąsiedztwie. Poprzez zastosowanie różnych roślin do odstraszania komarów można przedstawić swój ogród jako mniej atrakcyjny niż te sąsiednie pod względem warunków dla komarów. Natomiast jeżeli mamy spory ogród, to w oddalonej jego części możemy posadzić roślinę zwabiającą komary w tą część ogrodu z dala od naszej strefy wypoczynku. :D
Myślę że tego typu informacje mogą być przydatne u progu wiosny, przed posadzeniem i zaplanowaniem naszych rabat oraz donic na tarasach i balkonach.
Pozdrawiam,
Piotr J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”