Nawozy krzemowe

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
ezechiel

Nawozy krzemowe

Post »

Cześć wszystkim
Macie jakieś doświadczenia z nawozami krzemowymi? Kupiłem by przetestować, ale zimą takie eksperymenty raczej nie wyjdą i czekam na wiosnę. Podobno w rolnictwie dają jakieś efekty, ale obietnice producenta, a własne doświadczenie to co innego. Podzieli się ktoś obserwacjami?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy krzemowe

Post »

ezechiel,
W skałach i glebach Ziemi jedna trzecia to krzem. W zależności od typu gleby krzemu jest w niej od ułamka procenta do 50 %.
Za pierwiastki niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin uważa się: azot, fosfor, potas, magnez, wapń, siarkę, chlor, żelazo, miedź, bor, cynk, mangan, molibden.
Uprawiając konkretną roślinę możesz sprawdzić w Stacji Chemiczno-Rolniczej czy w glebie jest odpowiednia ilość azotu.
Zlecając tak zwane badanie rolnicze dowiesz się czy jest odpowiednia kwasowość gleby oraz ilości fosforu, potasu, magnezu.
Zlecając dalsze badanie ogrodnicze dodatkowo dowiesz się czy jest odpowiednia ilość wapnia, siarki, chloru, żelaza, miedzi, boru, cynku, manganu, molibdenu.
W sumie w roślinach można znaleźć około pięćdziesięciu pierwiastków. Wśród nich także krzem.
Ja od zawsze badam glebę. Raz do roku, czasem co dwa lata robię badanie rolnicze. Co pięć lat lub nawet jeszcze rzadziej robię badanie warzywnicze, lub sadownicze zwłaszcza wtedy gdy podejrzewam, sądząc po objawach na roślina niedobór jakiegoś pierwiastka.
Na co dzień stosuję kompost własnej roboty oraz saletrę amonową.
Nigdy się nie spotkałem z niedoborem krzemu. Nigdy nie wydałbym pieniędzy na nawozy krzemowe.
Zbyt mi to pachnie bardzo drogimi butlami wody z homeopatycznymi ilościami krzemu.
ezechiel

Re: Nawozy krzemowe

Post »

Krzem jest pierwiastkiem raczej nierozpuszczalnym w wodzie i dlatego rośliny nie mogą go pobierać z łatwością. Pytam, bo dużo roślin uprawiam bezglebowo- dlatego badania nie muszę robić- wiem, że podłoże jest jałowe. Chodzi mi o uprawę tylko roślin ozdobnych.
W ogólnodostępnych nawozach raczej nie znajduje się krzemu w składzie.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nawozy krzemowe

Post »

W ostatnim sezonie stosowałam Alkalin ( nawóz potasowy z dodatkiem krzemu i ewentualnie
boru , są dwa rodzaje ) , przede wszystkim ze względu na ochronę przeciw grzybową .
To preparat wysoko zasadowy .
ezechiel

Re: Nawozy krzemowe

Post »

Anulab i pomógł coś, czy zero rezultatów?
Ja kupiłem Optysil, właśnie ze względu na neutralne pH.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nawozy krzemowe

Post »

Alkalin ma pH około 13 . Robiłam opryski profilaktyczne i było ok .
Nie wiem czy ma działanie interwencyjne . Kilka lat wstecz pryskałam
gnojówką ze szkrzypu i chyba efekt był lepszy niż po Alkalinie .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”