Problem z drzewkami owocowymi

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Ile kosztowała ta szopka?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

W metodzie sadowniczej bada się tak jak wyżej.

Też teraz robiłam badanie i ponieważ miałam sporo tych próbek to / z uwagi na stok/ to wymyśliłam,
że cztery próbki zrobię metodą sadowniczą- ona kosztuje ok.13 zł,
a jedną próbkę zrobię metodą uniwersalną.

Bo niestety, ale met. uniwersalna= ogrodnicza kosztuje ok.53 zł, plus mikroelementy, za które płaci się dodatkowo też ok.53 zł. Za zalecenia płaci się ok. 18 zł. Razem niecałe 130 zł

Dzięki tej jednej próbce uniwersalnej mam obraz co mniej więcej jest, a praktycznie nie ma nic ;:oj
i mam zalecenia.

Z tej metody sadowniczej wiem jakie jest pH, nie mam praktycznie azotu, fosforu, magnezu i potasu.
Nie wiem jakim cudem to wszystko rośnie, aczkolwiek szału nie ma.
Mam do niej też zalecenia odnośnie uprawy winorośli szlachetnej i krzyżówek.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Bartek_Borowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 paź 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

2 poziomy gruntu z zaleceniami 45zł.
Zalecenia dla gruszy konferencji:
Oznaczenie próbki przez klienta Grusze - 7 lat
MAKROELEMENTY i pH:
GR/1467/1 - 0-20cm
Odczyn (pH) lekko kwaśny
Zawartość fosforu - wysoka
Zawartość potasu - średnia
Zawartość magnezu - wysoka, stosunek K/Mg ?bardzo niski!
GR/1467/1 - 20-40cm
Odczyn (pH) lekko kwaśny
Zawartość fosforu - wysoka
Zawartość potasu - wysoka
Zawartość magnezu - wysoka, stosunek K/Mg ?niski!
Propozycja nawożenia:
Wapnowanie - ewentualnie (w okresie poza wegetacyjnym) zaleca się coroczne stosowanie ok. 0,2-0,3tCaO/ha, w celu utrzymania odczynu na odpowiednim poziomie oraz uzupełnienia strat Ca w glebie.
Wysiany nawóz należy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.
Nawożenie fosforem ? czasowo zbędne.
Nawożenie potasem ? ze względu na zawartość w glebie - czasowo zbędne, natomiast uwzględniając bardzo niski i niski stosunek K:Mg, należałoby w przypadku wystąpienia objawów niedoboru na roślinach:
? zastosować dolistne nawożenie np. siarczanem potasu (w okresie wegetacji)
lub
- mimo wysokiej zawartości K w dolnej warstwie ? zaleca się nawożenie tym składnikiem w ilości ok. 60 kg K2O/ha ? najlepiej poza okresem wegetacji ?jesienią lub wczesną wiosną.
Nawożenie magnezem ? czasowo zbędne.
Ewentualne nawożenie azotem na 4-6 tygodni przed kwitnieniem w ilości:
Tam gdzie plony były wysokie:
? 60 kg N/ha - na całą powierzchnię
lub
? 40 kg N/ha ? w pasach o szerokości ok. 2 m
Tam gdzie plony były na poziomie średnim:
? ok.50 kg N/ha - na całą powierzchnię
lub
? 30 kg N/ha ? w pasach o szerokości ok. 2 m
Jeżeli zawiązywanie owoców było dobre i zapowiada się wysoki plon jabłek/gruszek, po opadzie czerwcowym podaje się drugą dawkę w ilości ok. 30 kg N/ha.


W okresie pełni owocowania nawożenie azotowe może być stosowane naprzemiennie:
1 ? w 1 roku na powierzchnię pasów herbicydowych (ew. w pasy wzdłuż rzędów drzew)
2 ? w następnym roku ? na całą powierzchnię sadu.

Należy zaznaczyć, że:
? W sadzie z murawą na całej powierzchni, dawkę azotu należy zwiększyć o 30%
? W przypadku stosowania w rzędach ściółek organicznych o wysokim stosunku C:N (np. słoma, kora), dawkę azotu należy zwiększyć o 30-50%.
? O potrzebie nawożenia azotem i jego dawce decyduje przede wszystkim obserwacja wzrostu drzew i jakości owoców.

Nawożenie nawozami jedno- lub wieloskładnikowymi ? wg uznania i dostępu.

EWENTUALNIE zaleca się oprysk wapniem (np. chlorkiem wapnia):
od 3 -5 oprysków w sezonie (w zależności od odmiany, sezonu wegetacyjnego oraz długości przechowywania owoców).
W celu ograniczenia chorób fizjologicznych ? rozpocząć opryski w połowie czerwca gdy zawiązki mają wielkość orzecha włoskiego.
Opryskiwanie chlorkiem wapnia w podwyższonych dawkach bezpośrednio przed zbiorem uzasadnione jest w uprawie gruszy ?Konferencja?. Badania w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazały, że opryskiwanie drzew chlorkiem wapnia w dawce 15 kg CaCl2/ha, naokoło 7 dni przed zbiorem gruszek polepszało ich trwałość w czasie przechowywania, a także po wyjęciu z chłodni. Zabieg ten nie powodował ordzawienia skórki owoców, a jedynie w niewielkim stopniu uszkadzał liście. Grusze opryskiwane chlorkiem wapnia w podwyższonej dawce nie wykazywały podwyższonej wrażliwości na niską temperaturę w okresie zimowym. Należy podkreślić, że najlepsze efekty w podtrzymywaniu jakości gruszek ?Konferencja? w okresie przechowywania uzyskano w wyniku opryskiwania drzew chlorkiem wapnia w okresie letnio-jesiennym (5 zabiegów) oraz bezpośrednio przed zbiorem owoców.
U gruszy, intensywniejsze opryskiwanie wapniem w sezonie poleca się w warunkach słabego plonowania drzew, wysokiej temperatury powietrza i jednocześnie niewielkich opadów w lecie oraz gdy owoce będą długo przechowywane (szczególnie w chłodni zwykłej).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”