Problem z drzewkami owocowymi

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Bartek_Borowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 paź 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Witam wszystkich.
Postanowiłem zarejestrować się tutaj ponieważ nie mam już sił na walkę z chorobami swoich drzewek.
Liczę na Wasze doświadczenie i pomoc.
Mam na działce kilkanaście sztuk drzewek (wiśnie, śliwy, jabłonie, grusze, czereśnia). Drzewka mają od 2-8 lat.
W zasadzie każde z nich choruje :(
Na początku po posadzeniu liczyłem, że (w związku z tym, że w okolicy nie było innych drzew owocowych) uda się mieć ekologiczne owoce dla dzieci, bez żadnych oprysków. Niestety, ale owoców nie było w ogóle.
W końcu postanowiłem zastosować oprysk. Z tego co pamiętam prysnąłem jednego roku jesienią Miedzianem 50WP i tym samym powtórzyłem na wiosnę. Wówczas w lato troszkę owoców było, ale to były ilości "na smaka". Później znów było coraz gorzej. Włączyłem więc jeszcze opryski z mocznika (jesienią), a wiosną Miedzian 50WP oraz na niektóre drzewka Syllit 65WP.
Dawki jakie dawałem były tak jak w instrukcjach, może nawet troszkę większe.
Dodam również, że drzewka były zawsze opryskane BARDZO dokładnie, aż ciekło po każdej z gałązek. Nie żałowałem im oprysku i robiłem to naprawdę dokładnie.
Niestety, w tym roku się załamałem. Nie było ani 1 gruszki (wszystko załatwia chyba parch - liście na wiosnę robią się trochę czarne, podobnie z pąkami i zawiązkami, robią się czarne i opadają :/), ani 1 jabłka (tutaj też chyba parch). Wiśni jak na lekarstwo (choć jeszcze najlepiej owocują z tego całego towarzystwa). Śliwki z kolei załatwia chyba brunatna zgnilizna drzew pestkowych (niektóre śliwki są normalne, a niektóre robią się brązowe, jakby zgniłem, z takimi białymi kropeczkami i później tak jakby się zasuszały). Z kolei dzisiaj zobaczyłem na gruszy japońskiej jakieś białe kropeczki na korze :/ Tego chyba wcześniej nie było (sadzonka wsadzona rok temu, jesienią).
Czy moglibyście poratować mnie i napisać czym i kiedy pryskać? Szperałem już od długiego czasu po necie, ale poddałem się już sam.
Szkoda mi tych drzewek bo po prostu je kocham i serce się kraje jak widzę jak chorują :(
Może trzeba je częściej pryskać? Niedawno rozmawiałem z pracownicą jednej ze szkółek. Mówiła, że w sadzie, obok którego mieszka, jabłonie pryskają po 10-15 razy w sezonie :/
Będę wdzięczny za każde konstruktywne porady.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

W tym roku możesz śmiało zrzucić winę na mróz wiosną . Nawet zawiązki wyglądające na zdrowe opadały po jakimś czasie . Tu na Forum jest zawarte sporo wiedzy na temat chorób . Pytaj w wątkach dany gatunek np. w choroby i szkodniki jabłoni .
Tak ogólnie ciężko jest określić przyczyny braku owoców , ważny jest wiek ,podkładka , rodzaj gleby , gatunek drzewka itd.
Bartek_Borowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 paź 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Wiem, że te elementy, które wymieniłeś są ważne. Jednak ja mam problem taki,że mimo oprysków, drzewka chorują.
Pytanie czy źle dobieram opryski czy może trzeba częściej pryskać. Sam już nie wiem co robić :/
Czas mija, a ja jedynie mogę patrzeć jak drzewka stoją schorowane :/ mimo, iż każdej wiosny wydaje mi się, że robię wszystko aby było ok.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Robiłeś kiedyś analizę gleby?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Bartek_Borowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 paź 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Nigdy. Kiedyś mierzyłem tylko pH. Wyszło niby neutralne. Jedyne co wiem to, że ziemia jest III klasy (a więc dość dobra). Wybudowaliśmy się na działce, którą sprzedająca przekwalifikowała z łąki.
Gdzie robi się taką analizę?
Na ogrodzie mam jeszcze 10 odmian winorośli (rosną super, bez oprysków), kilkadziesiąt krzewów porzeczek (tutaj pryskam miedzianem 50WP i w zasadzie to wystarczy, jakaś choroba pojawia się dopiero po zbiorze porzeczek). Maliny również rosną pięknie, bez żadnego pryskania.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Analizę robimy w Okręgowej Stacji Rolniczo Chemicznej. Nie wiem skąd jesteś, więc szukaj sam: https://www.google.pl/search?q=okr%C4%9 ... tAHUm6qQCA
Jeśli rosną u Ciebie dobrze winorośle to podejrzewam silnie zasadową glebę, pewnie około a nawet ponad 7. W takich warunkach nadmiar wapnia w glebie blokuje pobieranie innych pierwiastków ( podejrzewam nadmiar magnezu i braki fosforu a szczególnie potasu) i drzewa i krzewy owocowe głodują. Z tego biorą się wszystkie choroby.
To takie moje gdybanie, jak wróżenie z fusów ale jak idziesz do lekarza to po opisie choroby bez badań też tylko może taką diagnozę postawić.
Jak zrobisz analizę to może okaże się, że te opryski wcale nie są potrzebne bo zdrowe i dobrze odżywione rośliny nie są tak podatne na infekcje.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Bartek_Borowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 paź 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Dziękuję za namiar. Postaram się zrobić tę analizę gleby.
Drzewka maluję przed zimą, ale nie zauważyłem aby to coś dawało. To w zasadzie ochrona przed pękaniem kory, a tego tak nie widzę na swoich. Może na niektórych, w niektórych miejscach.

A co z oprysków proponujecie na jesieni i wiosną? To co robiłem jest ok? Czy coś innego? Ile razy pryskacie?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Jakie masz te winorośle? podejrzewam, że jakieś krzyżówki, bo chyba nie masz winorośli szlachetnej?

Jeśli jest jak myślę, to masz glebę raczej o odczynie zbliżonym do obojętnego w kierunku lekko kwaśnym.
Bo krzyżówki czy nawet labruski rosną właśnie zdecydowanie lepiej na takich glebach.
Jednak najlepiej kiedy zrobisz analizę.

Drzewka masz jeszcze młode.
Ja mam dokładnie ten sam problem i też mam mniej więcej w tym wieku drzewka.
To są jeszcze młode drzewka. Niemniej jednak raz jedna śliwa pięknie zaowocowała i nawet było trochę owoców
to było dwa lata temu.
W tym roku nie wiem jakim cudem , bo praktycznie wszystkie zawiązki na drzewkach wszelkich przemarzły,
to Kandil Sinap miała kilkanaście jabłek, które udało mi się doprowadzić do dojrzenia.
Jednak wzięłam się za opryski ekologiczne.
Przede wszystkim octanem wapnia, propionianem wapnia, no i nawozy dolistne.

Chciałam opryskać i mocznikiem i miedzianem teraz jesienią, ale nie bardzo jest jak, bo ciągle pada.

Co do syllitu. Miałam dwa lata temu brzoskwinkę, którą opryskiwałam właśnie octanem wapnia.
To było najpiękniejsze drzewko w całej okolicy. Udało mi się ją utrzymać bez kędzierzawości.
Niestety została niechcący złamana. :cry:

Z gruszami mam problem, który na szczęście rozszyfrowałam, mianowicie miodówka gruszowa.
Jednak walka z tym dziadostwem jest ciężka.
Zobaczymy co pokaże rok przyszły.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Bartek_Borowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 paź 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Jeśli chodzi o winorośle to mam:
- Rondo
- Regent
- Nero
- Canadice
- Kristaly
- Agat Doński
- Talisman
- Liwia
- Arkadia
- Gołubok

Wszystkie pięknie rosną i owocują (te, które nie są młode bo np. Liwię, Arkadię i Talisman sadziłem w tamtym roku więc jeszcze nie owocowały :) ).

Jutro jadę do Wrocka zawieźć próbki gleby do zbadania.
Właśnie wychodzę z domu je wykopać i przygotować :P
Dam znać jak będę miał wyniki.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Bartek_Borowa pisze:Czy moglibyście poratować mnie i napisać czym i kiedy pryskać?
Każdy gatunek ma swoje choroby i inne terminy oprysków i inne środki. To wręcz sztuka...
Zacznij od prostego, a możesz potem wyszukać bardziej wyrafinowane programy ochrony roślin sadowniczych https://www.sadowniczy.pl/Drzewka-owoco ... l-139.html
TERAZ jeszcze na jesień opryskaj liście na gruszach i jabłoniach oraz dokładnie te opadłe 5% mocznikiem.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Bartek_Borowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 paź 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Dzisiaj odebrałem wyniki gleby.
Robiłem 2 poziomy, od 0-20cm oraz 20-40cm, a więc typowe sadownicze badanie.
Zrobiłem też zalecenia dla gruszy.

Obrazek


MAKROELEMENTY i pH:
GR/1467/1 - 0-20cm
Odczyn (pH) lekko kwaśny
Zawartość fosforu - wysoka
Zawartość potasu - średnia
Zawartość magnezu - wysoka, stosunek K/Mg ?bardzo niski!
GR/1467/1 - 20-40cm
Odczyn (pH) lekko kwaśny
Zawartość fosforu - wysoka
Zawartość potasu - wysoka
Zawartość magnezu - wysoka, stosunek K/Mg ?niski!
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

Bardzo mnie ciekawią te zalecenia dla gruszy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Problem z drzewkami owocowymi

Post »

A gdzie zawartość wapnia?
Ja zawsze robię metoda uniwersalną, łatwiej mi potem przeliczyć co brakuje i ile.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”