Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
wera95
 Tytuł: Re: Obornik koński jak stosować,czy do wszystkiego?
PostNapisane: 2 lis 2020, o 18:00 
50p
50p
Podepnę się. Porozmawiałem sobie z szefową stajni i wydała mi zgodę na 'eksploatację' góry obornika ze słomą. Góra oczywiście nie jest niczym przykryta. Co do stopnia przerobienia to zależy gdzie wbić łopatę - gdzieniegdzie nie widać nawet śladu kulki - wygląda dokładnie tak jak ziemia, gdzieniegdzie widać zarysy pączków - ale są już czarne, a nie brązowe, gdzieniegdzie wygląda to w miarę świeżo.
Pytanie, czy to, co stamtąd zabiorę, wymaga dodatku dolomitu (nie mam pehametru), a chciałbym mieć stanowisko zdecydowanie uniwersalne. Drugie pytanie, z którego końca najlepiej brać? Taki co wygląda jak ziemia czy jeszcze z kulkami?

Właściwie jeszcze pytanie - czy wsadzenie w taki najlepiej rozłożony peonii teraz - tj wkrótce po przywiezieniu z góry - jest błędem? O ile wszystko rozumiem to w świeży tylko następnej wiosny, ale czym starszy tym to chyba mniej istotne?

gienia1230
 Tytuł: Re: Obornik koński jak stosować,czy do wszystkiego?
PostNapisane: 2 lis 2020, o 21:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Czy dostęp do tej góry "złota" masz ciągły? Bo jeśli tylko jednorazowy to zapasy trzeba zrobić.
Do nasadzeń jesiennych, czyli teraz, bierz obornik "bardzo" przekompostowany - pisałaś o piwoniach, możesz go przemieszać z rodzimą glebą i sadzić. Jeśli dasz do dołków świeży to trzeba go przemieszać z ziemią tak by korzenie go nie dotykały, same sobie po niego sięgną i będzie OK.
Do przykopania na zagonach na zimę bierz słomiasty, świeży. Rozłoży się do wiosny, a słoma też jest potrzebna, bardzo szybko się rozkłada.Do nasadzeń wiosennych potrzebny będzie przekompostowany, możesz u siebie spryzmować kilka taczek i mieć pod ręką w każdej chwili.
Nie mieszaj dolomitu z obornikiem. Nie znasz przecież pH swojej gleby.

trybik
 Tytuł: koński obornik
PostNapisane: 29 sty 2021, o 11:20 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Mam do Szanownych Koleżanek i Kolegów pytanie , ubiegłej jesieni miałem okazję przywieźć z sąsiedniego pola 6 taczek nawozu końskiego , rzuciłem to na kompostownik i pytanie, ile czasu nawóz koński powinien przeleżeć na kupie ?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Biotit
 Tytuł: Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?
PostNapisane: 29 sty 2021, o 13:34 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Obornik koński rozkłada się szybko, do lata z pewnością się rozłoży, trzeba było go czymś przykryć. Więcej dobra by pozostało.

Jelizawieta
 Tytuł: Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?
PostNapisane: 25 lis 2021, o 15:17 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
gienia1230 napisał(a):
Ależ rośliny kwasolubne lubią obornik, a jak po nim rosną!! Np rododendrony podsypane końskim obornikiem jesienią (jako ściółka w stajni były trociny), baardzo skoczył w górę w następnym roku. Miałam porównanie, bo wczesną wiosną (po zastosowaniu obornika w jesieni) wkopałam plastykowy krawężnik wokół rododendronów równo z zasięgiem gałęzi Po dwóch latach gałązki rh przeskoczyły poza obręb krawężnika o 0.5 do 0.8 metra!!! Wyrosły krzaczyska, że wierzyć się nie chciało!! No i obornik nie zmienia pH.

Kupiłam dla kwasolubnych krzewów granulowany koński obornik. Chciałabym teraz zastosować ten obornik, ale czy te granulki zmiażdżyć i posypać wokół krzewów? Ile garstek tego obornika na jeden krzew? Czy przysypać go ziemią? A może poczekać do mrozów?

Jelizawieta.
PS. Czy takim pyłem z granulowanego końskiego obornika można posypać teraz trawnik? Przez cały sezon trawnik po koszeniu posypywałam mączką bazaltową, bo mam problem z mchem, a przed mrozami chcę posypać trawnik wapnem.

gienia1230
PostNapisane: 25 lis 2021, o 17:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
A nie szkoda Ci tego dobra przed zimą? Ten obornik nie musi się kompostować tak jak świeży, bo materii organicznej tam praktycznie niewiele, i trochę posklejanego piachu. Większość się zwyczajnie zmarnuje bo rośliny tego nie wykorzystają. Owszem , daję taki obornik do dołków pod sadzone jesienią róże, drzewka, truskawki wtedy gdy nie mam świeżego lub mam go niewiele i jest przeznaczony pod warzywa. Przesuń dokarmianie na wiosnę, no i trzeba go jakoś przygrzebać - przegrzebać ziemią.

Jelizawieta
PostNapisane: 25 lis 2021, o 21:03 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Uczę się ogrodnictwa na tym forum i wywnioskowałam, że na jesień dostarcza się krzewom obornik, a na wiosnę nawozy mineralne. Jako, że ogródek mam w mieście, to zaopatrzyłam się w granulowane oborniki, aby sąsiadom i przechodniom nie przeszkadzał odór zwierzęcych odchodów. Te granulki też mają mocny aromat, ale może po zmieleniu i po przysypaniu świeżą ziemią aromaty zostaną stłumione. Nie chcąc, aby krzewy ożyły przed zimą czekam na większy chłód. Pewnie na wiosnę też im zaaplikuję, chociaż z duszą na ramieniu :D
Jelizawieta.
PS. Zauważyłam, że w ogródku więcej pieniędzy trzeba przeznaczyć na to co w ziemi, niż na same krzewy.

asprokol
PostNapisane: 25 lis 2021, o 22:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ten obornik nie musi się kompostować tak jak świeży, bo materii organicznej tam praktycznie niewiele, i trochę posklejanego piachu.

Wpadłem w zadumę, zastanawiam się co autor przez to rozumie ?

Jelizawieta
PostNapisane: 25 lis 2021, o 22:57 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Ten granulowany obornik chcę zaaplikować między innymi rododendronom. Po Pańskiej wypowiedzi, to już naprawdę nie wiem, czy jutro pod krzewami zastosować ten nawóz, czy czekać do mrozów. Mam w pamięci Pańskie uwagi na temat niedużego zapotrzebowania rododendronów na nawozy, a te naturalne wydają mi się wskazane ze względu na żywienie się tych krzewów składnikami z materii organicznej. No i teraz znowu mam zagwozdkę.

gienia1230
PostNapisane: 25 lis 2021, o 23:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Asprocol, próbowałeś rozpuścić w wodzie granulat obornika? Mętna, brązowa woda, trochę paćki (jakieś farfocle- może to resztki sieczki) i na spodzie piach. Oczekiwałam jakiejś gęstszej lub rzadkiej ale mazi. Spodziewam się różnic w składzie i na pewno takie będą w zależności od producenta, cudów jednak nie oczekujcie.

Jelizawieta
PostNapisane: 25 lis 2021, o 23:31 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Na pierwszej stronie tego wątku nemo56 podał tabelę nawozów, z niej wynika, że oborniki suszone są bardziej skondensowane niż świeże. Czyżby producenci nawozów granulowanych podczas procesów technologicznych doprowadzają do strat w składnikach?

asprokol
PostNapisane: 25 lis 2021, o 23:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Czy próbowałem rozpuścić w wodzie - oczywiście nie jeden raz.
Moim zdaniem "sieczka" nie pochodzi z pustyni i jest pozostałością produktów organicznych spożywanych przez konia.
Piasku u mnie nie było ani w podsuszanym oborniku ani w granulacie. Może dlatego że konie nie były arabami i nie wypasały się na pustyni.
Zawsze stawiam na towar najwyższej jakości i cena ma trzeciorzędne znaczenie.
już naprawdę nie wiem, czy jutro pod krzewami zastosować ten nawóz
Rododendrony nawozimy do końca lipca to podstawowa zasada - oczywiście z uwagi na pogodę i wygląd krzewów można od niej odstąpić.
Mamy listopad i to koniec czyli rozsypanie teraz obornika to marnotrawstwo. Zastanów się ile zostanie do czasu aż krzew się obudzi ?
Bywało że we wrześniu podawałem granulat bo ................ został w zapasach.
Rododendrony to nie warzywa więc nie sugeruj się tym co ktoś robi przy marchwi.
Obecnie kupuję podsuszany obornik wysyłkowo - do kupienia na portalu aukcyjnym.

Jelizawieta
PostNapisane: 26 lis 2021, o 00:08 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Czyli dwie osoby odradzają zastosowania granulek. Nawet zmielonych :D
Niech nauka nie idzie w las, zastosuję się do mądrych rad. Dziękuje.
Jewlizawieta.
PS. Przy okrywaniu korzeni przed mrozami, też nie? No dobrze, jak nie, to nie.

gienia1230
PostNapisane: 26 lis 2021, o 00:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jelizawieta napisał(a):
Czyżby producenci nawozów granulowanych podczas procesów technologicznych doprowadzają do strat w składnikach?

Oj tak, nie mówię, że każdy producent to oszust, ale tacy się niestety trafiają. Jak wszyscy wiedzą liczy się przede wszystkim zysk. Podane przez Nemo dane mają się nijak do rzeczywistości - już się o tym przekonałam. Kupiony parę lat temu wór takiego obornika jeszcze ciągle jest, traktowany jako nawóz awaryjny, ewentualnie po krzewy ozdobne czy byliny np piwonie. A śmierdzi tak samo jak świeży.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 82 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości