Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18  
Autor Wiadomość
kaLo
 Tytuł: Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia
PostNapisane: 3 maja 2018, o 11:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pochwal się jak będziesz miał wyniki.

Rzepka
PostNapisane: 13 paź 2018, o 12:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dostałam wczoraj wyniki z analizy mojej gleby w tunelu, poproszę o interpretację, jeżeli chodzi o tego typu analizy, jestem, jak tabaka w rogu :oops:
Czego za mało, czego za dużo, czym podsypač i kiedy???
Obrazek

Pozdrawiam Irena

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ekopom
PostNapisane: 13 paź 2018, o 14:40 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Ze względu na wysokie pH, przed posadzeniem rozsypać około 30 g siarczanu amonu i tyle samo siarczanu potasu,. Po przyjęciu się roślin około 3 tygodnie po posadzeniu można zastosować saletrę potasową, ilość zależna od rośliny i pogody, czy sadzonki zdążyły pobrać wcześniejsze nawozy.

whitedame
PostNapisane: 14 paź 2018, o 11:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Irenko, nie znam się na zaleceniach nawozowych po analizach ale na chłopski rozum, skoro optymalna dla pomidora zawartość składników pokarmowych w 1 dm3 gleby wynosi:
N-90-120 u Ciebie 62
P-60-80 127
K-200-250 116
Mg-60-90 534
Ca 1200-1500 3378
Masz za mało azotu i potasu ( jak pewnie wszyscy ) a za dużo wapnia, fosforu i magnezu.
Ponieważ mieszkam jak Ty na Wyżynie Śląskiej wiem, że wysoki poziom wapnia i magnezu spowodowany jest rodzajem skały macierzystej i będzie wysoki na wieki wieków. Problemy z pobieraniem składników mineralnych biorą się z wysokiego pH ( jak już napisał Ludwik)

Ja sobie radzę tak: przekopuję jak najwcześniej wiosną( szpadlem lub glebogryzarką) glebę z nawozami, siarczan amonu + siarczan potasu.
Azot amonowy jest dobrze zatrzymywany przez glebę.
Konkretnie rozsypuję na każde 10 m2 0,5 kg siarczanu potasu i 0,5 kg siarczanu amonu i przekopuję na głębokość pół szpadla tj 10-15 cm. i nie zagrabiam.
Potem na tydzień przed siewem lub sadzeniem saletra amonowa w ilości 0,2 kg/10m2 i zagrabiam.
Później saletra potasowa miedzy rzędy najlepiej rozpuszczona w wodzie.
Nie proponuje Ci używania nawozu gołębiego, bo niestety odkwasza glebę a wysokie pH jest Twoim problemem.
W razie kiedy po wsadzeniu rozsady zauważysz problemy z pobieraniem składników mineralnych np żółknące/jaśniejące czubki rozsady podlej wodą z kwaskiem cytrynowym.

Jeszcze jedna uwaga, to zdaje się analiza ziemi spod tunelu?
Jeśli tak to pamiętaj o utrzymywaniu wilgotności gleby, bo o tym często się zapomina. ;:304

kaLo
PostNapisane: 14 paź 2018, o 12:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Analiza podaje zawartość NPK +Mg+Ca w czystym składniku. Trzeba to przeliczyć na postać tlenkową.

Obrazek

Czyli będzie :
N= 62
P=290
K=139
Mg=886
Ca=4729
Przy dawkach podanych przez Beatę azot i potas bedą na odpowiednim poziomie. Woda do podlewania woda powinna być zakwaszana.
Ponadto jest coś takiego jak antagonizm i synergizm składników pokarmowych.
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna ... 70489.html

Rzepka
PostNapisane: 14 paź 2018, o 21:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ludwiku, Beatko, Janusz, dzięki za pomoc, teraz wiem, czym na wiosnę doprawić.
Kilka lat wstecz robiłam analizę z innego kawałka gleby, wtedy też wyszły mi niedobory potasu i azotu, szukałam tych wpisów na forum, żeby porównać, ale nie potrafiłam ich znaleść.

Pozdrawiam Irena

iaxa
PostNapisane: 5 mar 2019, o 21:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Obrazek

Wyniki ze szklarnii, która jest postawiona w miejscu, gdzie przez ostatnie 15 lat był trawnik. Trawniki mocno nawoziłem przez te lata. Ziemia ciężka, gliniasta. Obecny rok będzie trzecim rokiem uprawy pomidorów w tym miejscu. W pierwszym roku do szklarni dałem trochę ziemi ogrodniczej wymieszanej z obornikiem, w celu poprawy struktury ziemi. W czerwcu 2017 zrobiło się gorąco, pomidory się powykręcały i nie wiązały od 3 grona wcale. Na zdjęciach w sieci rozpoznałem problem jako nadmierne zasolenie. Mocno podlewałem i nic nie robiłem. W zeszłym roku podlałem wiosną Rosahumusem i pomidory wsadzałem do dołków z ziemią ogrodniczą z marketu. Nie powykręcały się i do jesieni spokojnie rosły. Chwilowo pojawiały się problemy z SZW. Pytanie jak obniżyć zasolenie ?

ekopom
PostNapisane: 5 mar 2019, o 21:20 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Najprościej zrobić kilku litrowe dołki i dać substratu torfowego, potem przynajmniej przez trzy miesiące niczym nie zasilać. Zbyt dużo azotu, fosforu i potasu, żeby pomidory mogły rosnąć prawidłowo. A tak w miarę ubywania składników pokarmowych w substracie, korzenie zaczną pobierać z gleby.

ekopom
PostNapisane: 31 mar 2019, o 13:11 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Analiza gleby w tym sezonie.
Obrazek
Nawet mnie zaskoczyły tak wysokim fosforem.

kaLo
PostNapisane: 31 mar 2019, o 20:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja też nie stosuję nawozów fosforowych, i w ciągu ponad 30 lat uprawiania działki zużyłem może mały, 3 kg woreczek superfosfatu i to na samym początku uprawy. Przez 25 lat nawozilem obornikiem . Co roku analiza wygląda podobnie . Nawet dałem do badania wodę z wodociągu działkowego i nic. U kolegi kilka działek dalej sytuacja jest podobna chociaż od lat tylko obornik i trochę saletry amonowej + pokrzywówka.

Obrazek

wujeksam
PostNapisane: 23 mar 2020, o 14:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witajcie,
W tamtym roku pierwszy raz spróbowałem uprawy własnych warzyw, niestety uprawa była kompletną klapą.
Chcę zrobić analizę gleby, tzw ogrodniczą. Czy warto, dokupić zalecenia ogrodnicze?

piobuk1
PostNapisane: 24 mar 2020, o 10:34 
200p
200p

1 szt.
Analiza gleby jak najbardziej i to szybko bo niedługo trzeba siać. Natomiast zalecenia nawozowe robi się w oparciu o roślinę jaka ma być uprawiana na danym polu co z przypadku warzywnika jest dosyć trudne, mnogość różnych rodzajów roślin a co za tym idzie różne potrzeby nawozowe.

wujeksam
PostNapisane: 27 mar 2020, o 10:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Najbardziej zależy mi na pomidorach, i zalecania pod tą roślinę wybrałem. Jednak ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, na zalecenia będę musiał jeszcze trochę poczekać.
Niemniej, chciałbym mieć również taki podstawowy zestaw jak ogórki, cukinia, marchew, truskawki.

Same wyniki już mam, tylko jak to teraz zinterpretować :roll:
Gleba jest gliniasta, jak wyschnie robi się jasna i twarda. Na jesieni posypałem wapnem. Działkę teraz przekopałem z ziemią po-pieczarkową, z małym dodatkiem ciemniej ziemi (prawie czarna, sypka i jakby trochę piaszczysta, z byłej łąki), oraz dodatkiem dolomitu.
Tak wymieszaną glebę oddałem do badań.

Obrazek

ekopom
PostNapisane: 27 mar 2020, o 10:41 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Tak na oko, bo mam mało czasu na zastanowienie (praca), możesz dać ogólnie na początku pod wszystko 50g na 1 m2 hydrokompleksu, Trochę duże zasolenie, jak na te wyniki, bo jest chlor, może po poprzednich nawożeniach nawozami chlorkowymi, bądź z pieczarkarni.

wujeksam
PostNapisane: 27 mar 2020, o 11:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dziękuję za radę. Trzeba taż dodać, że cały teren działki był podnoszony jakieś 20-30 cm, niestety nie wiem dokładnie skąd była tamta ziemia.
Przekopałem z ziemią pieczarkową i tą drugą ciemną aby rozluźnić strukturę, bo była zbita.
Co do zasolenia, z tego co przeczytałem, to można pokusić się o zastosowanie gipsu (siarczan wapnia dwuwodny), tylko gdzie ja to teraz dostanę jak dużo sklepów pozamykane.

Problem zasolenia raczej leży w ziemi którą mam. Z tego co wiem, najbardziej na to wrażliwe są siewki. W tamtym roku dużo roślin wcale nie wykiełkowało (koper, ogórki, cukinia). Pomidory w krótkim czasie po posadzeniu, zaczęły żółknąć. Tylko nie wiem czy to przez zasolenie, czy dlatego że gleba była zbita. Pietruszka naciowa, sałata, rzodkiewka urosły (ale nie za duże).

ekopom
PostNapisane: 27 mar 2020, o 13:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Gips i inne nawozy podane jeszcze bardziej zasolą ziemię, stosuje się go do uzupełnienia wapnia i nie podnosząc pH. Powinieneś jak najbardziej ograniczyć nawożenie mineralne przez dwa miesiące, potem, gdy rośliny będą większe, można powrócić do zasilania. Można na początku posadzenia pomidorów raz wykonać oprysk saletrą wapniową, aby ustrzec się w późniejszej uprawie wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołkowej. Umiejętne podlewanie przyczyni się do dobrych plonów, bo nie jest źle z wynikami.

wujeksam
PostNapisane: 27 mar 2020, o 13:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Czyli podsumowując, powinienem teraz nawieźć hydrokompleksem?
Czy lepiej się wstrzymać na razie.
Teoretycznie, gleba jest teraz bardziej przepuszczalna, więc po deszczach sole powinny się wypłukać w głąb gleby.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 296 ]  Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości