Pomoc w "wyposażeniu" ogrodu :)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
claudyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 mar 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomoc w "wyposażeniu" ogrodu :)

Post »

WItam! Na wstępie zaznaczę, że jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o tematykę ogrodnictwa :)

Doskonale zdaję sobie sprawę, że zabieram się za to zbyt późno, ale chcę zaprojektować sobie ogród na uroczystość mojego ślubu w przyszłym roku na przełomie czerwca / lipca. Bardzo chciałabym, żeby mój ogród wyglądał lepiej: bardziej bujnie i kolorowo, ale kompletnie nie wiem od czego zacząć.

* najbardziej marzyły mi się piwonie - z tego co wyczytałam, potrzebują ok. 3-4 lata żeby się całkowicie przyjąć. Czy warto jest w ogóle w takim razie sadzić?

Drzewka już mam, bardziej chodzi mi o rośliny / krzewy kwitnące lub bardziej okazałe rośliny zielone.

Proszę o jakieś sugestie! Zarówno o rośliny, które powinnam już zasadzić w tym roku, jak również rośliny jednoroczne (wielorletnie), które miałąbym posadzic w przyszłym roku :)

Mogą być same nazwy, mogą być jakieś pomoce dodatkowe (kiedy posadzić, jak przygotować glebę)

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pomoc w "wyposażeniu" ogrodu :)

Post »

Napisz , sfotografuj co już masz.Jak wygląda sam ogród i otoczenie.Jaka powierzchnia do obsadzenia?
Będziesz tam stawiał na okoliczność uroczystości jakieś pergole ? , namioty? To wszystko trzeba teraz uwzględnić aby zasiewy i nasadzenia nie przeszkadzały.
Uwarunkowań mnóstwo.I jeszcze jedno najistotniejsze pytanie jaki masz budżet ? Czy chcesz to robić zupełnie sam ? Czy masz możliwość zrobić samodzielnie jakieś rozsady ?
Można zrobić piękną ogrodową dekorację , taką właśnie okazjonalną , przy pomocy roślin w donicach ale to może sporo kosztować.
Wydaje mi się , że jeśli jesteś ogrodniczym debiutantem to może jednak jakieś fachowe konsultacje na miejscu byłyby najlepszym rozwiązaniem.

Chociaż nie przesądzam sprawy forumowicze mają olbrzymią wiedzę może ktoś podrzuci projekt .
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomoc w "wyposażeniu" ogrodu :)

Post »

Najważniejsze to jakie masz warunki glebowe: żyzność, wilgotność i pH oraz świetlne, ponieważ do tego dobiera się nasadzenia.
Można oczywiście działać wbrew, ale ostatecznie kończy się to dużą ilością pracy i kosztów. Dlatego, w przeciwieństwie do projektu domu, nie da się zrobić typowego projektu ogrodu.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomoc w "wyposażeniu" ogrodu :)

Post »

Piwonie kwitną w maju/czerwcu, skoro ślub byłby na przełomie czerwca i lipca, to mija się to z celem.

Moim skromnym zdaniem - sama nie dasz rady. Od razu trzeba być przygotowanym na ogromne koszty, bo posadzenie rośłin na tyle dużych, żeby wygladały ładnie i okazale kwitły, nie jest tanie.

Dużo zależy od pogody - w najlepiej utrzymanym ogrodzie rośliny mogą źle znieść np. zimną wiosnę, późny przymrozek, suszę itd i po prostu zakwitnać o tydzień później czy wcześniej niż tego potrzebujesz.

Można kupić róże - bez gwarancji, że będą kwitły akurat w wymaganym momencie, chociaż z dużym prwdopodobieństwem. Lub jakieś rośliny ozdobne z liści - np. funkie są zawsze ładne.

Najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie to zadbanie o trawnik i odkładanie forsy na zakupienie dużej ilości roślin w pojemnikach, tak aby mieć pewność co do wygladu i kwitnienia.
Zielonym do góry!!!
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pomoc w "wyposażeniu" ogrodu :)

Post »

W jeden sezon trudno zrobić efekt "wow". Wsadzone rośliny muszą sie zadomowić, żeby wyglądały obficie, kupowanie starszych roślin znowuż jest kosztowne i obarczone ryzykiem ze moga się nie przyjąć. Zadbany trawnik plus dużo pięknie kwitnących jednorocznych na rabatach w gruncie i w donicach - to powinnaś zaplanować przede wszystkim. Petunie, pelargonie, lobelie, smagliczka, bakopa i wiele wiele innych, jest w czym wybierać. Burza kwiatów zrobi wrażenie :)
Z bylin może trawy, takie duże kępiaste, np rozplenica, miskant? Na wypełnienie wolnych miejsc można użyć szybko rozrastających się roślin np. Przywrotnik ostroklapowy, bodziszek korzeniasty, goździki bylinowe. Irysy (kosaciec) ładnie i szybko mi się rozrosły. Także hosty ładnie wyglądają, ale głównie na cienistych i półcienistych stanowiskach.

Krzewy - szybko i ładnie rozrosły sie pęcherznice kalinolistne te z zielonymi liśćmi, mają duże roczne przyrosty. Także tawuły są "żywotne".
Drzewka - wszystko zależy od funduszy jakie posiadasz.. możesz kupić parę większych drzewek, wolałabym już chyba wydać kasę na drzewko niż np dokładać do starszego krzewu lub byliny- te i tak się stosunkowo szybko rozrosną jeśli będą miały dobre warunki. A drzewko potrzebuje jednak więcej czasu i wieku nie przeskoczysz. Jednak drzewa nawet takie niewielkie muszą być w ogrodzie, np. jako akcent na rabacie, wtedy ogród wydaje się bardziej złożony, ciekawszy.

Peonie wsadziłam dwa lata temu i mają parę liści na krzyż i nie kwitną. To trudna roślina dla początkujących.
Asia81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 mar 2017, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomoc w "wyposażeniu" ogrodu :)

Post »

U nas na samym początku, gdy zakładałam ogród, pomagała mi firma która miała o tym jakieś pojecie w przeciwieństwie do mnie, Z czasem nauczyłam się pielęgnacji, oczywiście były zwycięstwa i porażki, ale koniec końców ogródek ma się dobrze i wygląda naprawdę świetnie. Nie wiem czy własnie zamiast ślepo dobierać, najpierw nie dopytać się kogoś kto widział teren i będzie potrafił dobrać roślinki do gleby i warunków jakie panują??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”