Rośliny w przeciągu i na zimne stanowiska

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
nimfa10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 wrz 2006, o 16:50
Lokalizacja: Pogórze Kaczawskie

Rośliny w przeciągu i na zimne stanowiska

Post »

Mam duże przeciągi na ogrodzie, jakie krzewy powinnam sadzić, żeby dobrze rosły pomóżcie ?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Czyż nie lepszym rozwiązaniem Nimfo byłoby w ciągu zimy zastanowić się nad docelowym urządzeniem ogrodu,zagospodarowaniem go tak,aby większość krzewów mogła rosnąć w nim bezpiecznie?
Plan możesz zrobić na papierze lub w komputerze a wiosną zacząć go realizować.

Pytanie,które dotyczy większości nowoprzybyłych forumowiczów - w jakim rejonie kraju mieszkacie? - podawajcie to w profilu,bo jakie rośliny można Wam polecać,bez obawy że Wam zmarzną,skoro mieszkamy w tak zróżnicowanym klimatycznie kraju

Jest to ważna informacja.
Pozdrawiam serdecznie :wink: :lol: :lol:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

nimfa10 pisze:mieszkam na dolnym śląsku góry kaczawskie
W dolinie czy na górze??? Jakas róznica chyba jest....
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

nimfa10 pisze:mieszkam na dolnym śląsku góry kaczawskie
Juniperus chinensis 'Pfitzeriana'
Juniperus communis
Juniperus communis depressa
Juniperus horyzontalis 'Douglasii' 'Glauca' 'Plumosa'
Juniperus sabina
Juniperus sabina 'Cupressifolia' 'Tamariscifolia'
Juniperus virginiana 'Tripartita'
Taxus media 'Hatfieldii' 'Hicksii'
Thuja occidentalis
Thuja occidentalis 'Aureo-spicata' 'Columna' 'Compacta' 'Filiformis' 'Globosa' 'Hoseri' 'Hoveyi' 'Wareana' 'Wareana lutescens'


pozdrawiam
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Myślisz, że tylko iglaste się nadadzą?? :shock:
I, że to co proponujesz to są krzewy? :wink:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Nimfo jeśli wpiszesz w profilu to będzie to informacja na stałe i nie trzeba będzie cię za każdym razem pytać gdzie mieszkasz.

Dla mnie wyjściem byłoby rozglądnięcie się co dobrze rośnie wokół ciebie, na miejskich skwerkach w parkach. Nawet jak nie znasz nazw to popytaj na forum podpowiemy.

Innym wyjściem jest to co podała KaRo posadź gęsty żywopłot i stworzysz sobie miejsce, gdzie wiele roślin będzie dobrze rosło. Ogród z pięknymi i ciekawymi roślinami zakłada się w miejscu uprzednio przygotowanym do tego bo w innym przypadku nie będzie to OGRÓD
nimfa10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 wrz 2006, o 16:50
Lokalizacja: Pogórze Kaczawskie

Post »

Dokładnie mieszkam na Pogórzu Kaczawskim. Dziękuje Januszowi za rośliny iglaste. Interesują mnie również rośliny kwitnące .Krzewuszki ani róże się nie utrzymują wiatr niszczy liście i łamie gałezie.Z Klonami Palmowymi jest tak samo.
Awatar użytkownika
Stokrotka76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 gru 2007, o 17:20
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Rośliny w przeciągu

Post »

:D Witam wszystkich bardzo cieplutko
Czytam Was od jakiegoś czasu ale jakoś nie miałam odwagi sie odezwać bo moja wiedza na temat kwiatów jest marna większość prac koło kwiatów robie na wyczucie i jakoś rosną ale chce się troszkę doinformować bo mam taras jeszcze nie zagospodarowany .
Mam do Was pytanko jakie rośliny na taras zadaszony (słonce jest od południa do wieczora na całym tarasie) jest tylko problem strasznie na nim wieje czasem głowę chce urwać. Wieje mimo ze z jednej strony jest orzech strasznie wielki wszystko zasłania ale i to nic nie pomaga. W tamtym roku wystawiłam na taras kwiaty z domu, nas nie było a była burza i zostały strasznie potraktowane (większość połamana) niektóre uratowałam ale większość nawet na zaszczepki się nie nadawała :( :( :( taki jest tam przeciąg
Poradźcie jak to zrobić jakie rośliny może jakieś ciekawe rozwiązania bardzo będę wdzięczna za każdą rade
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Może jedną stronę tarasu po prostu zasłonić np szkłem lub roletami.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

lub od nawietrznej zbudować solidną pergolę z kantówek 10x10cm, w rozstawie 2 m i posadzić przy niej wytrzymałe rośliny ( np. wytrzymałą różę New Dawn)?
Solidna konstrukcja ,
osłabiłaby pęd wiatru , rozbiła trochę jego siłę, a siedząc na tarasie mielibyście różany płot przez 5 miesięcy w roku :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Duzy taras jak zagospodarować (straszny przeciąg)

Post »

Stokrotka76 pisze:W tamtym roku wystawiłam na taras kwiaty z domu, nas nie było a była burza i zostały strasznie potraktowane (większość połamana)
To chyba naturalne, że jak jest burza, to mocno wieje i może połamać rośliny na otwartym terenie. Pojedyncze drzewo, nawet duże, tego nie zmieni, chyba, że będzie to żywopłot z wysokich krzewów, najchętniej iglastych. Możesz też zasłonić się od wiatru ścianą bardziej, czy mniej ażurową.

Pooglądaj sobie ogrody forumowiczów, często pokazują na zdjęciach swoje tarasy i werandy, jest gdzie podpatrzeć różne rozwiązania.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Przesłona ażurowa, czy to z formowanego grabu, modrzewia czy z betonu, pozwala na rozbicie prądu, czyli zm,niejszenie jego prędkości i podzieleniu głównego prądu na mniejsze strumienie.
Ściana pełna, czy zwarty żywopłot zimozielony, powodują wzniesienie prądu przed ścianą, wzrost ciśnienia prądu, wir i opad za przeszkodą, ze zwiększoną prędkością.

Robiąc więc pełną ścianę od nawietrznej, przed obrysem tarasu ( np. parę metrów od tarasu) można sobie tylko zaszkodzić i zwiększyć siłę " ciągu" na tarasie, czyli od zawietrznej.

Skoro piszesz, że często Ci " głowę urywa na tarsie" wnioskuję, że taras jest położony w tunelu powietrznym i główny prąd, odbijając się od elewacji I-go pietra - wiruje i kumuluje się z prądem przyziemnym, trafiając pod cofnięty element domu, jakim jest zadaszony taras.
Takie prądy najlepiej rozbija niepełne ogrodzenia lub korony drzew liściastych. Tworzą się wtedy małe strumienie, o obnizonym ciśnieniu, a część wirów powstających przed przeszkodą, uderza w ziemię i traci prędkość. To co przejdzie przez gęsty ażur, jest już tylko "powiewem".:D

Nie wiem czy przystępnie wyjaśniłam ten ruch powietrza, ale jeśli chcesz zgłębić tajniki przeciągów to poczytaj proszę publikacje, które pojawią się w google po wpisaniu sekwencji:
zawirowania+wiatr+wysokość przeszkody

I pomyślnych ale słabych wiatrów życzę :)
Awatar użytkownika
Stokrotka76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 gru 2007, o 17:20
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Jesteście wspaniali bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi
hanka55 wyjaśniłaś to bardzo dobrze wszystko zrozumiałam poczytam jeszcze o tym

lub od nawietrznej zbudować solidną pergolę z kantówek 10x10cm, w rozstawie 2 m i posadzić przy niej wytrzymałe rośliny ( np. wytrzymałą różę New Dawn)
czy ta roślina szybko rośnie i czy ten wiatr jej nie uszkodzi????
i jeszcze jedno czy będę musiała jakoś zabezpieczyć donice w której ja posadzę przed zimą (żeby nie przemarzła)???
Czy musza być doniczki bardzo duże???? To nie problem mam dużo miejsca
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”