Pszczoła murarka w metalowej rurce na balkonie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
sheray
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 cze 2013, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pszczoła murarka w metalowej rurce na balkonie

Post »

Na moim balkonie, w metalowej rurce, do której przymocowana jest balustrada zagnieździła sie mała pszczoła, na zdjęciach poznałam, że to murarka. Właśnie zalepiła ten otwór wlotowy woskiem, i tu mam mały problem, który polega na tym, że szkoda mi larw pszczoły, które podejrzewam, że tam złożła, bo zimą w metalowej rurce będzie nieciekawie. Pszczoła sama w sobie nie jest upierdliwa, nie jest agresywna więc jej towarzystwo mi nie przeszkadza. Nie znam się jednak na nich, i tu moje pytanie, czy ta pszczoła wróci jeszcze do tego gniazda? Jak długo może w nim mieszkać i co zrobić z nią zimą?
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pszczoła murarka w metalowej rurce na balkonie

Post »

Murarka agresywna nie jest, nie żądli właściwie wcale. Wrócić wg mnie nie wróci ale pszczołom może w zimę stać się kuku. A może masz ochotę założyć małe gniazdo? ;)
wystarczy kilka rurek z trzciny - z kolankiem z jednej strony, o długości tak ok 15 cm. Możesz je spleść razem i przywiązać do balustrady. Pewnie się tam zadomowi. jeśli nie chcesz jej hodować to możesz jesienią komuś ten mini ul oddać. Na jakąś działkę albo gdzieś na wieś.
Ona z tego co wiem nie wraca do młodych. Złożyła tam kilka jaj przedzielonych pokarmem, młode teoretycznie wiosną powinny się przepoczwarzyć a potem wyjśc na zewnątrz. O ile nie załatwią ich ptaki, pasożyty i inne owady oraz mróz i lód.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pszczoła murarka w metalowej rurce na balkonie

Post »

Nie znalazłam na forum innego tematu o pszczole murarce, a myślałam, że podejrzę jakie macie domki dla tych owadów :( i jakie wykorzystaliście materiały do budowy. Mam trochę wysuszonych badyli trawy pampasowej, ale w ogóle nie kojarzę w okolicy roślin z pustymi w środku łodygami. Pozostanie mi chyba tylko kupienie długiego wiertła i wiercenie dziur w jakichś drewnianych pieńkach. Mam kilka cegieł dziurawek, ale chyba za duże mają otwory. Liczę na rady ;:109



Zapraszamy tutaj



MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w naszych ogrodach. Cz. 1,
Cz. 2, Cz.3,Cz.4, Cz.5, Cz. 6
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”