Przesadzanie dzikich drzew(prawo)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Maciej79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przesadzanie dzikich drzew(prawo)

Post »

Witam,

to mój pierwszy post na tym forum i jeśli zakładam go w złym dziale, to proszę o przeniesienie.
Mam pytanie, wątpliwość... nikt ze znajomych niestety nie potrafił mi udzielić odpowiedzi na moje pytanie (łącznie z google).
Sprawa wygląda tak:
niedaleko mojego domu znajdują się łąki/teren podmokły i ogólnie rzecz biorąc nieużytki nie należące do żadnego prywatnego właściciela (zakładam, że właścicielem ziemi jest państwo/gmina/miast - nie wiem dokładnie jak wygląda sprawa własności gruntów, nigdy tego tematu nie studiowałem). Na części tych nieużytkach znajduje się wiele drzew i krzewów. Dają one sadzonki nowych drzew, często te małe drzewka usychają, bo wyrastają bezpośrednio pod dużym, starym drzewem, które nie daje im możliwości rozwoju. Moje pytanie brzmi - czy jest jakaś regulacja prawna, lub jasna odpowiedź, czy można takie sadzonki wykopywać z miejsca ich wyrośnięcia i zasadzić w innym miejscu? Miejscem docelowym byłaby inna część tego terenu, albo oddalony kilkaset metrów inny nieużytek takiego samego typu, więc raczej nie ma mowy o kradzieży, czy niszczeniu przyrody, tylko przesadzeniu roślin z ziemi "publicznej" na ziemię "publiczną".
Chcielibyśmy ze znajomymi sąsiadami trochę pomóc w rozrastaniu się tej roślinności na nieużytkach, które są puste aby trochę bardziej zazielenić ten krajobraz, ale nie wiemy, czy nie będziemy mieli konsekwencji prawnych działając w dobrej wierze.

Pozdrawiam
M.A.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Może dowiesz się konkretów stąd - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=90458 ?
Nie jestem pewna ale może ustawa mówi coś na ten temat?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Maciej79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Czytałem ten temat, a także ten dokument:

http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/naz ... 2656_u.pdf

ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania... jaką inną ustawę mogę przewertować?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Proponowałabym wejście na strony ochrony środowiska ,tam najszybciej uzyskasz wiążące dane.
U nas to będą raczej tylko przypuszczenia,chyba,ż e ktoś na własnej skórze odczuł skutki takiego dzialania. :wink:

Kliknęłam tutaj np Klik
gdzie jest masa portali z wypowiedziami na ten temat .

Wg. mnie Gazeta Prawna podaje jasną wykładnię

Przesadzanie drzew bez zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta jest równoznaczne z jej usunięciem (wycinką),
a to zgodnie z ustawą o ochronie przyrody podlega karze finansowej.


http://www.ekoportal.eu/Prawo/Przesadza ... eciem.html
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Maciej79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

No tak, ale ciągle jest mowa o przesadzaniu drzew w ramach własnej nieruchomości lub między nieruchomościami i wg:

http://eko-akademia.pl/2012/05/przesadzenie-drzewa/
Przy czym przez posadzenie w innym miejscu należy rozumieć posadzenie na innej nieruchomości. Tak więc przemieszczenie/przesadzenie drzewa lub krzewu w ramach danej nieruchomości nie jest ich ?usunięciem?, a więc nie wymaga zezwolenie na usunięcie. Takie też stanowisko wyraża Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi na interpelację nr 3214:

zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów dotyczy jedynie usuwania ich z terenu nieruchomości, natomiast nie dotyczy przemieszczania ich w obrębie tej nieruchomości.

Dlatego też przesadzenie drzew lub krzewów w ramach tej samej nieruchomości nie wymaga zezwolenia, ale podlega karze, jeżeli zostały zniszczone, gdyż wg art. 88 UOP:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

No tak można myśleć,jednak w myśl Ustawy:
- każde przesadzenie jest równoznaczne z usunięciem a każde usunięcie wymaga zgody właściwego organu.
I nie jest ważne ,że nie jesteś właścicielem nieruchomości na terenie której chcesz dokonać przesadzenia .
... ja rozumiem to jednoznacznie, mój sposób rozumowania zresztą potwierdza dalsza treść tego artykułu mówiąca o wyroku Sądu Administracyjnego.

że [Firma]drzew nie usunęła, a jedynie je przesadziła.
Sąd tego argumentu jednak nie podzielił ...
Należy zatem przyjąć, że przeniesienie zieleni stanowi jej usunięcie. I, zdaniem sądu, nie ma znaczenia, że nie doszło do całkowitego usunięcia drzew.
WSA przypomniał, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Skarżąca firma takiego zezwolenia nie posiadała, więc karę nałożono słusznie.


W tej kwestii nie ma co dyskutować. Kary są nakładane za samowolkę i to dość wysokie.
Poczytaj o tym wcześniejsza część wątku do którego link Ci podałam.

Jeśli masz wątpliwości nadal wejdź na stronę jakiegoś Wydziału Ochrony Środowiska przy urzędzie gminy,wojewódzkim lub podobnego urzędu lub też forum prawnego i zapytaj o interpretację przepisów w tej materii.
Dla mnie sprawa jest jasna. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Maciej79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Ok, dzięki za odpowiedź. Napisałem do wydziału ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego... zobaczymy, co odpiszą.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Zacznij od tego, że chcesz się rządzić na nie swoim terenie. Nie ma terenów niczyich. Po prostu nie wiesz kogo jest.. Więc za działania bez uzgodnienia z właścicielem (nawet jeśli to gmina) to już wykroczenie/przestępstwo. Nie ma znaczenia, czy na usunięcie/przesadzenie drzewa wymagana jest zgoda administracyjna (bo na małe drzewka <25 cm obwodu pnia mierzonego 5 cm nad ziemią, nie wymaga się zgody administracyjnej, ale to nie zwalania od zgody właściciela).
To wynika wprost z ochrony przyrody. Wszelkie takie działanie może zostać uznać za szkodliwe i poniesiesz odpowiedzialność na podstawie Kodeksu cywilnego lub wykroczeń czy karnego - zależnie od klasyfikacji czynu. (kara upomnienia, grzywny, aresztu .... do wyboru :wink: )

Pamiętaj że dobrymi chęciami to piekło jest wybrukowane.


Aha.: powyższe interpretacje Ministerstwa są niczym, nie są uznawane przez sądy, więc nie warto się opierać na ich wykładni, bo czasem są błędne. I zasłanianie się taką interpretacją nie utrzyma się w przypadku sprawy sądowej. To tylko często stanowisko jednego prawnika, nie autoryzowane i w żaden sposób nie wiążące dla stron - w tym Ministerstwa. Na przesadzenie drzewa, nawet w obrębie jednej nieruchomości potrzebna jest zgoda Burmistrza/Wójta/Prezydenta - bo to wynika wprost z ustawy o ochronie przyrody (art. 83-90). Nie ma tam żadnego wyjątku w związku z działaniem w obrębie jednej nieruchomości. Tym bardziej, że na stronie ministerstwa zapewne nie znajdziesz, co autor miał na myśli mówiąc nieruchomość: ogród czy działkę ewidencyjną. A np. jeden ogród, nieruchomość mieszkalna może obejmować kilka działek ewidencyjnych).

Zastanów się, czy właściciel w ogóle chce by więcej drzew mu tam rosło, czy nie będziesz działać na szkodę właściciela.

Wydział Ochrony Środowiska UM zapewne odeślę Cie do właściwej terytorialnie gminy...

Ludzie tak czasem robią, ale bez zastanowienia się, mając gdzieś prawa właściciela, przyzwyczajenie do ziemi "niczyjej". Ogólnie nikt tego nie ściga, bo to często błahe przewinienie. Ale skoro pytasz, to dobrze być wiedział, że w świetle prawa nie są to działania "po bożemu" i mogą (gdy ktoś zrobi "uprzejmie donoszę") wyniknąc z tego konsekwencje prawne.
Maciej79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Sprawdziłem w urzędzie miasta - ziemia należy do gminy. Miejsca, które chcielibyśmy "zazielenić" nie mają przeznaczenia pod żadną zabudowę, ani nie są terenem rolnym, ponieważ znajdują się w bliskiej odległości od torów i są rodzajem podmokłej łąki bez specjalnych gatunków roślin i zwierząt, którym takie działania mogłyby zaszkodzić. Nie chcemy sadzić tych drzew dużo, więc ingerencja w przyrodę raczej nie będzie za duża, zwłaszcza, że systematycznie przybywa tam kilka krzewów i drzew, które sieje sama przyroda.
Zanim cokolwiek zrobimy, chcemy mieć pewność, że to co chcemy zrobić jest legalne i jeśli będziemy musieli, to będziemy na to mieli zgodę. W innym przypadku nie pozostanie nam nic innego niż czekać aż natura sama zrobi swoje. ;:170
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Nie ma czegoś takiego jak nie specjalne gatunki roślin - na środku parkingu rośnie wierzba - niby nic specjalnego ale na niej rośnie jakiś porost i kicha wyciąć jej już nie można.
Teren na pewno ma jakieś przeznaczenie - zwłaszcza jeśli w pobliżu są tory to może się okazać że w stosunku do niego na gminie ciąży obowiązek utrzymania go w określonych warunkach dotyczących bliskości roślinności i wysokości tejże roślinności. Rozumiem że chcecie coś zrobić - najprostsze to pójść do wójta/gminy i tam porozmawiać. Na takie lokalne inicjatywy można też uzyskać dotacje i np. uporządkować teren, kupić sadzonki dobrej jakości.
Ale pierwszy krok to właściciel czyli gmina i ich opinia w tej sprawie.
Pozdrawiam Asia
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Johna pisze:na środku parkingu rośnie wierzba - niby nic specjalnego ale na niej rośnie jakiś porost i kicha wyciąć jej już nie można.
można... (prawnie jest taka możliwość, ale czy jest merytoryczna zasadność?)
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Zgoda na wycięcie nie została wydana ze względu na ten porost więc nie można - owszem istnieje możliwość odwołania ale w tym akurat przypadku odwołanie nie "opłaca" się.
Chodzi o sam fakt niby "zwykłych" nie specjalnych roślin ocenianych przez "niefachowca" ww porównaniu z oceną urzędnika "fachowca" którego zadaniem jest znalezienie argumentów przeciwko wycięciu.
Dla Macieja mogą to być zwykłe rośliny a dla kogoś ekosystem na miarę puszczy tropikalnej.
Pozdrawiam Asia
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie dzikich drzew

Post »

Zajmuję się tym zawodowo, więc wiem, że gdy się chce, to można legalnie. Bez odwoływania się i ukrywania cennej rośliny. (mówię tutaj o podstawie prawnej, nie merytorycznym uzasadnieniu, bo być faktycznie przesłanki do usunięcia są niewystarczające w ocenie organu). Wszak lepiej dwa razy odmówić niż raz wyciąć....
Dla Macieja mogą to być zwykłe rośliny a dla kogoś ekosystem na miarę puszczy tropikalnej.
Zgadza się. Dla jednych zwykłe bagno, dla innego cenne siedlisko roślin błotnych, grądu itp. -terenów cennych przyrodniczo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”