Projekt ogrodu,propozycje czym i jak zagospodarować

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Krzewy owocowe pod liniami wysokiego napiecia

Post »

Nie ma żadnego problemu. Z krzewami.
A wiem bo pod linią mam stary sad (był tam wcześniej) i ekipy co jakiś czas wpadają sprawdzić, gdyż to wysokie drzewa mogą kłopot robić. Im :wit
dorota203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 paź 2021, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ogród na "nowo", pomoc w planowaniu.

Post »

Mam podobny problem. Dostałam dom po babci i od lat nikt nic nie robił w ogrodzie. Teraz podwórko jest bardzo zaniedbane. Nie mam pojęcia od czego zacząć, by zaaranżować piękny ogród, który będzie wizytówką domu. Nigdy za bardzo nie interesowałam się ogrodnictwem, więc nawet nie wiem jakie narzędzia ogrodowe powinnam skompletować. Jakie sprzęty i akcesoria powinnam kupić na sam początek? Jak wyprostować działkę? Liczę na Wasze wskazówki :)
adso28
50p
50p
Posty: 92
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ogród na "nowo", pomoc w planowaniu.

Post »

Popieram przedmówców. Roboty od groma i nie ogarniesz 4000m2 w rok czy dwa. Ja zacząłbym od miejsca do wypoczynku oraz druga ważną sprawa to zrobić kompostownik bo co będziesz chciał wyciąć powinno na niego trafić abyś za rok/dwa mógł mieć własny pewny i porządny kompost, tak aby go później użyć pod nasadzenia.
dorota203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 paź 2021, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Projekt ogrodu,propozycje czym i jak zagospodarować

Post »

Zanim kupisz rośliny, powinieneś przyjrzeć się swojej działce i zobaczyć, gdzie znajdują się miejsca najbardziej zacienione, a gdzie jest słonecznie przez większą część dnia. To właśnie do poziomu nasłonecznienia poszczególnych części podwórka należy dobierać rośliny :)
Zmoderowałam. Zapraszam do ponownego zapoznania się z regulaminem naszego forum /Karo
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Ogród na "nowo", pomoc w planowaniu.

Post »

dorota203 pisze:Mam podobny problem.
A ja też :lol:
I zniszczone kwietniki koło domu, bo trzeba go było styropianem ocieplić.

Działkę, jak już wspomnieli, należy sobie ocenić: gdzie jaka gleba, wilgotność, zacienienie; lecz jeszcze ważniejsze gdzie będzie się przesiadywać, a gdzie wieje i ziąb; gdzie przyda się duże drzewo - w cieniu pod gruszą :D - a gdzie warto warzywka sadzić. Takie rzeczy.

Narzędzia? Sztychówka, motyka, mała łopatka (taka szufelka w jedną rękę), grabie, widły amerykańskie (płaskie zęby). Jeśli potrzeba sekator i piłka sadownicza (lisiak). Warto takie narzędzia kupić w dobrej jakości, aluminiowe styliska, nierdzewne ostrza.

Jeśli co doradzać, polecę zacząć urządzanie od płota - posadzić żywopłot jaki, drzewka owocowe, co tam komu pasuje, pod płotem sadząc nie zagraci się terenu wewnątrz,kłopotu nie zrobi. Jeśli trzeba odgrodzić od silnego wiatru, śniegu, soli z ruchliwej ulicy czy gawiedzi ciekawskiej to, niestety, niestety - tuje i cyprysiki.
Nie sadżcie jałowców jeśli chcecie tego w cieniu pod gruszą!
A jeśli ma to być dla ozdoby tylko to sadzić krzewy kwitnące ładnie i smacznie owocujące do tego. Zapewniam że w przyszłości okażą się przydatne 8-)
Zadowolony jestem w tem użyciu ze świdośliw i oliwników (odmiany owocowe) pigwowców (silnych, pigwowiec okazały lub mieszańce owocowe, japoński jest za mały), aronii, i róż, miniaturowe z odkłądów rozrastające, stulistne (na konfiturę z płatków) i jabłkowe (na owoc); dosadzam jeszcze jarzęby, głogi, czeremchy - też odmianowe owocowe. To wszystko ładnie kwitnie, ma różnorodny, kontrastujący pokrój, a owoce nader zdrowe i w różnych porach. W żywopłot można też wsadzić josty i jagody kamczackie, a nawet jeżyny i maliny.
Takie krzewy potrzebują lat kilku by wyrosnąć zatem warto od nich zacząć , by czasu nie tracić.
Podobnie z drzewami, obmyślić i sadzić a czasu nie tracić.
Trawniczki, klomby, rabatki ozdobne to później, bo szybko zrobi, a najlepiej najpierw pomieszkać, pokręcić się, zobaczyć gdzie się chadza, gdzie wjeżdża, gdzie biesiaduje - gdzie co pasować będzie.
Kwiatki ozdobne nie są problemem i w każdej chwili można klombik zrobić jak i zlikwidować, gdyby co.
A poczytajcie ile tu wątków o przesadzaniu starszych drzew/krzewów gdy, okazało się, wadzą... :wit

P.S. :wink:
Jeszcze jeden krzew pod płot mam o którym nie wspomniałem - a właśnie zebrałem - pieprz syczuański, Żółtodrzew, Zanthoxylum. Kolczasty, mocno rośnie. Owocki dość ozdobne.
Doskonałe do pieczeni, gęsi czy kaczki zwłaszcza, a zebrany bo do baraninki :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”