Rośliny na glebę gliniastą?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Rośliny na glebę gliniastą?

Post »

Proszę o pomoc w doborze roślin na glebę gliniastą - ciężką i suchą w miejscu mocno nasłonecznionym. Oczywiście będę je podlewać i dbać o nie! Ale nie wiem co ma szansę przetrwać w takich warunkach? Jeszcze jedna miła rzecz to wiatr, który wieje cały czas!
Sprawdziły się brzozy, sosny, świerki i modrzewie ale to zarys działki a fajnie jest mieć coś ozdobnego - krzewy, byliny....
Aśka
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Asiu jak już pisałam też mam gliniastą glebę. :(
Z krzewów, które u mnie rosną bezproblemowo to: Pęcherznica (bordowa i żółta), berberysy, iglaki (różne gatunki i odmiany, bo przed posadzeniem sypię w dołki dobrą ziemię), a właściwie wcale się nie przejmuję gliniastością gleby, sadzę co mi się podoba, tylko dbam o właściwe wypełnienie dołków.
Z bylin, też sadzę to co mi się podoba, też dbając o dołki. :D
A jeśli chodzi o szczegóły, to np. piwonie lubią gliniastą glebę.

Żeby za dużo nie wymieniać, wejdź do mojego ogrodu, i zobacz co u mnie rośnie.
Zaznaczam, że wydmuchowisko jest u mnie solidne, z tego względu nie sadzę wysokich, wiotkich bylin, takich jak np. ostróżka, czy dalie.
Mam jedną ostróżkę ale jest zawsze mocno sfatygowana przez wiatr.
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Z wielką przyjemnością obejrzę Twój ogród. Masz rację też będę sadziła to co mi się spodoba tylko w dole działki tam jest lepsza ziemia!!!
Martwi mnie ta moja górka jest wysoka i naprawdę sucha!
Aśka
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Asiu co do górki, nie mam żadnego doświadczenia. :(
Ale tak sobie myślę, że górka jest sucha bo glina wolno wchłania wodę. Padający deszcz nie zatrzymuje się na ziemi tylko spływa, a gdybyś tak pomyślała o zrobieniu poziomych tarasów, wzmacnianych, np. wikliną.
Wtedy poziome powierzchnie lepiej zatrzymywały by wodę, no i łatwiejsze sadzenie, a efekt wizualny, zapewne byłby bardzo ciekawy.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Asiu możesz też oprócz trasów wykopać duże doły pod cenniejsze rośliny i zaprawić je lepszym podłożem (kompost + glina 2:1) z domieszką agrohydrożelu w dawce 1,2 kg na 1m3 przygotowanego podłoża - agrohydrożel zatrzymuje wodę, działa do 5 lat - jest to duże ułatwienie w pracy w ogrodzie. Dobre wyniki daje też mulczowanie korą, liśćmi, zrębkami drzewnymi nawet skoszona trawa jest dobra - byle nie było w tym nasion chwatów - 5-10 cm organicznego smietnika na powierzchni gleby zatrzymuje wilgoć i sprawia, że gleba pod spodem staje się pulchniejsza (rozwój fauny i flory glebowej - skąposzczety, promieniowce, grzyby, bakterie i inne żyjątka).
Możesz też przekopywać stopniowo taki organiczny śmietnik na 20-25 cm z miejscową ziemią - w sumie najlepiej po takich zabiegach obsadzić górkę roślinami dobranymi do warunków trochę im pomóc na starcie a one same się urządzą na stoku - wzmnocnią go, zapobiegną erozji, wzbogacą w próchnicę z rozkładających się liści i korzeni.

z bylin na suchą górkę polecam kosaćce syberyjskie (mają tak rozległy i mocny system korzeniowy, że umocnią górkę, nie bęą może zbyt okazałe tak o 1/3 mniejsze niz na wilgotnej glebie ale sobie poradzą - będą miały bardziej wybarwione kwiaty), podobnie liliowce ale te starsze odmiany (nowe "falbankowokwiatowe" odmiany wolniej się rozrastają), zapewne sprawdziłyby się też i trawy ozdobne (tu polecałbym raczej gatunki kępkowe, wszelkie rozłogowe są trudne w opanowaniu). Na górkę z drzew i krzewów polecam sosny (banka, smołowa, kosodrzewina, wirginijska, czerwona - czyli gatunki pionierskie sosen), żarnowiec, klon francuski (też preferuje suchsze stanowiska), jałowce (sawiński, pospolity), irgi, jarzębina, rokitnik, oliwnik, róża pomarszczona. Roślin na takie stanowisko jest dość sporo i jest z czego wybierać.

pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Bardzo dziękuje za dobre rady! Wszystko notuję i wiosną ruszam do boju z moją gliną! Jeszcze małe pytanko, które umknęło uwadze fachowców z forum - co z uprawą orzechów włoskich? Mam kilka i słabo rosną - przesadzić na lepsze stanowisko czy ściółkować? Drzewka 3 letnie ale małe ok 1.20.
Aśka
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Asiu orzech włoski jest baaardzo leniwą rośliną.

Jeżeli nie jest szczepiony, to na owoce będziesz musiała trochę poczekać.
Ja dostałam kilkuletnią siewkę, u mnie rośnie już 6 lat, i łaskawie wydał w 2006 roku 4 orzechy.
W tym roku obmarzł, więc nie było na nim ani jednego orzeszka. :(

Jeżeli chcesz mieć orzechy włoskie dosyć szybko, to musisz kupić szczepione drzewko.
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Moje są szczepione, wyraźnie widać miejsce szczepienia. Zastanawia mnie tempo w jakim rosną moje ponieważ sąsiad posadził swoje rok wcześniej i pięknie mu rosną i nawet owocują on ma też glinę ale bardziej wilgotną (staw obok) ma działkę w dole jakieś 4 metry poniżej mojej. Z tego powodu zastanawiam się czy drzewka przesadzić niżej. Z drugiej strony słyszałam, że orzechy nie lubią wód gruntowych w pobliżu korzeni a korzenie mają przecież potężne.
Aśka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”