Kompost na balkonie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Tu masz całą wiedże na temat kompostu produkowanego przy pomocy dżdżownic http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5%BCownice
Szczególnie cenne informacje jak przygotować "fabryczkę" masz w postach Piotrka Biotita. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=224
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Dogaressa pisze:Jestem fanką roślin, ale mieszkam w mieście i mam tylko skromny balkon. Marzy mi się własny kompost.
Czy ktoś z Was produkował/produkuje kompost na skalę mikro? Czy to w ogóle ma sens? I jak osiągnąć dobry skutek niewielkim kosztem?
Ja produkuję w 5 litrowych pojemnikach po wodzie mineralnej.
Możesz produkować we wiadrze na balkonie kompost liściowy. Zbieraj ładne opadłe liście. Ogonki obcinaj ale też wrzucaj do wiadra. Za rok będziesz miała piękny kompost. Ja go na zimę biorę do mieszkania, ale ma to tę wadę że wydziela się z niego zapach intrygujący gości. Nie ma w nim szkodników i daję go do roślin pokojowych i używam do produkcji rozsady.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kompost na balkonie?

Post »

kaLo dzięki za linki. Bardzo cenna lektura. Ehh, gdyby jeszcze był tam pomysł na rozciągnięcie balkonu :D to bym ze dwie pryzmy kompostu ustawiła :D

dziadek22 a czy te plastikowe butelki jakoś dziurawisz po bokach, żeby był dostęp powietrza? Bo inaczej to chyba zawartość by gniła, czy się mylę? Kurcze, właśnie zapach mnie przeraża, dlatego nie wiem, jaka jest alternatywa dla przezimowania balkonowego kompostu.. Co się z nim stanie, gdyby pozostał na zimę na balkonie?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Przykrywam papierem gazetowym tak aby nie weszły do środka owady. Zapach tej ziemi sączy się przez papier wiec i świeże powietrze dochodzi do środka. Podlewam tak jak doniczkowe rośliny raz w tygodniu. Więc przy okazji odbywa się wymiana powietrza.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Kompost na balkonie?

Post »

To ja łącze dwa w jednym ;-)
Kupiłem wielkie 20 litrowe wiadra w Castoramie i trzymam na balkonie. Jak jest całe to wywożę na działkę na kompost. Na początku żona patrzyła na mnie jak na wariata. Teraz sama każdy organiczny odpadek wynosi na balkon. W ciągu roku uzbierała się spora kupka. Można jeszcze spróbować z kompostyzerem na balkonie. Tylko tu moje doświadczenia są mieszane, bo u siebie nie widziałem jakiegoś fantastycznego postępu w kompostowaniu, natomiast znajomy chwalił bardzo, że mu przyspieszyło więc nie wiem sam.
:)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Bakterie do kompostu są w PRYZMATIX'ie. Polecam.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Drogie są ? bo może sam bym zainwestował.
:)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

W zależności od miejsca zakupu od 8 do 12 zł.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Dzięki. W sumie pieniądze żadne. A jaka jest ich skuteczność ? sprawdzałeś osobiście ?
:)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Stosowałem PRYZMATIX do kompostowania igieł i gałązek szpilkowych. Z bardzo dobrym skutkiem.
PRYZMATIX sypie się na uprzednio nawilżone podłoże.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Kompost na balkonie?

Post »

normalnie kompost robi się bez ulepszaczy 2-3 lata. Jaki jest czas z tym wynalazkiem ?
:)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Szpilki drzew szpilkowych zczerniały po roku czasu. Wcześniej były moczone w wodzie przez kilka dni.
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Mi się zdarza wrzucać opadłe liście z roślin doniczkowych do doniczek jako ściółkę , mniejsze parowanie z ziemi a i liście się tam kompostują czyli jak w naturze. ;:180
Pozdrawiam
Daro---
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”