Kompost na balkonie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kompost na balkonie?

Post »

I zauważyłam że ziemiórki się obudziły ;:oj
Bardzo je lubię ale po 2 minutowym pobycie w mikrofalówce ;:306 tylko wtedy mam gwarancję że przestaną wyłazić z ziemi. Sprawdzona metoda aby zioła nie miały problemów.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Kompost na balkonie?

Post »

asprokol czy radzisz aby przed wywozem tej ziemi z robalami na działkę zapakować do mikrofali? Bo zastanawiałam się wcześniej nad wyprażeniem ziemi w piekarniku, bo jakoś się naczytałam że te mikrofale takie szkodliwe itd. Czy nie ma sensu, bo taka ilość działce nie zaszkodzi, a tam i tak nawłazi much i innych szkodników?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kompost na balkonie?

Post »

W moim ogrodzie, pewnie tego żyją miliony ale w domu nie przepadam za takim towarzystwem. Pobyt w mikrofali zabije wszystko co żywe łącznie z jajami z którymi nie radzą sobie chemiczne zatruwacze. Nie używam chemii do ziemi z marketów mam ograniczone zaufanie (chwasty i różne żyjątka) dlatego przy przesadzaniu kwiatów czy sianiu ziół "green kitchen garden" wkładam ziemię do mikrofali na 2-3 minuty.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Kompost na balkonie?

Post »

A po co chcesz wyprażać ziemię zanoszoną z domu na kompost?
Kapuję to jeśli byś brała z kompostu do domu, ale na odwrót jakoś nie widzę sensu.
Ziemiórka w kompoście to akurat mały pikuś, na działce tylko pomoże rozkładać kompost w asyscie innych robaczków.

Ja prażę ziemię przed włożeniem do doniczek, zarówno kompostową jak i kupną. Do tej pory nie zdarzyło mi się z kompostu sobie przynieść robaka ( niebiosom dzięki, bo bym chyba zwariowała!!) ani nie wylazły mi nigdy z kompostu chwasty jak to ludzie piszą, że niby wychodzi ich tona.
Z tym, że ja mój kompost robię w piekarniku - wkładam na kilka godzinek, pyrkoli się to wolno przez jakiś czas , aromat nieziemski ( a raczej ziemski/ ziemisty :D) , a potem wyciągam. Czasem ustawiam na chwilę piekarnik na maxa i przez moment jeszcze go piekę na full. Dolałam też raz wody dla lekkiego podgotowania, ale ogólnie nie polecam :D
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Teraz po przemyśleniu to już nie chce ;:131 , bo to robota na darmo, ziemiórek i tak najdzie do tego. Myślałam z początku że może być ich przez tą moją dostawę za dużo na działce, ale jakoś przestałam sie tym przejmować. Szkoda czasu na wyprażanie :wink:
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Kompost na balkonie?

Post »

Nie mam doświadczenia z hodowlą dżdżownic w pojemniku zamkniętym, ale jak się rozmnożą do ilości znacznej to zawsze można część wypuścić na wolność :wink:
Ponieważ na działkę dojeżdżam autem to od jakiegoś czasu robię tak, że biorę trochę kompostu z działki w donicę jako "zaszczepkę mikrobiologiczną", trzymam to na balkonie i dokładam tam odpadki roślinne z kuchni, a przy najbliższej okazji wywożę na działkę, wywalam na kompost, a zabieram w zamian samą ziemię. W ten sposób nic mi się nie psuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”