Różnica poziomów w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
olesiak
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2007, o 18:26
Lokalizacja: koło Nowego Sącza

Różnica poziomów w ogrodzie

Post »

Jaką rośliną można zasłonić takie miejsce
Czym zasłonić: rośliny
Obrazek
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Ja też mam różnicę poziomów na działce. Po wypoziomowaniu miejsca pod budowę domku zrobiliśmy murek oporowy z polnych kamieni. Ja posadziłam tam irgę płożącą i truskawkę ozdobną( można obejrzeć na moim wątku "działka na Kaszubach). Uważam że fajnie wyglądają na tle kamieni. Jeśli chcesz mieć gęstą zieloną kurtynę to polecam bluszcz. Ale będziesz musiała go ograniczać bo jest dość ekspansywny. Pozdrawiam AMBA
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Aż się prosi o oczko wodne.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Faktycznie !! Pomysł z oczkiem wodnym jest bardzo fajny. Ale wówczas trzeba zabezpieczyć tę pionową skarpę przed obsuwaniem. Moi znajomi mają coś podobnego na działce. A górną krawędź skarpy obsadzili płożącymi iglakami i irgą płożącą (Od tej koleżanki dostałam moją irgę)
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Takie położenie gruntu można wykorzystać do wykonania miejsca na wypoczynek. :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A jaki jest układ względem stron świata? Co innego dobrze rośnie "na patelni" prażonej w południe słońcem, co innego na zacieniowanej stronie północnej. Napisz coś więcej, jaka to ziemia, jakie rośliny lubisz, jak szybko chcesz mieć zasłoniętą skarpę, czy rzeczywiście jest taka pionowa itd. itp.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
olesiak
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2007, o 18:26
Lokalizacja: koło Nowego Sącza

Post »

Rzeczywiście jest taka pionowa, wyższy poziom jest od południa, więc rośliny rosnące niżej poziomu byłyby w lekkim cieniu. Rośłiny lubię wszystkie dopiero przygotowuje ziemię pod ogród tj. równam, pryskam chwasty i tego typu. Jest to zwykła ziemia.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A chcesz tam mieć rośliny płożące, zadarniające czy np. krzewy?

Może runianka japońska, kopytnik z bluszczem Hedera helix? A może irga i tawulec pogięty? Albo trzmielina i od góry żarnowiec płożący? Albo różne macierzanki i gdzieniegdzie cis? Albo dąbrówka rozłogowa w kilku odmianach? A może trochę tego, a trochę tamtego :) Wszystkie wymienione lubią lub znoszą cień i półcień, a rosną w "zwykłej" ziemi, cokolwiek to znaczy :D Jeśli dodasz do tego jakieś cebulowe, będzie kolorowo wiosną, a później zielono w różnych odcieniach. Nie spodziewaj się jednak szalonych kwiatów :)

Tylko pamiętaj, rośliny się rozrastają, muszą więc mieć wolne miejsce, inaczej się poduszą. A musisz jeszcze wzmocnić skarpę, żeby pierwszy solidny deszcz jej nie rozmył.

Wpisz sobie w wyszukiwarce hasło "skarpa", znajdziesz mnóstwo przykładów i podpowiedzi. Powodzenia!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
olesiak
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2007, o 18:26
Lokalizacja: koło Nowego Sącza

Post »

Deszcz skarpie nie jest straszny, bo już od roku ta skarpa tam jest w tym stanie i nic się nie dzieje, ziemia jest tak ubita, że po deszczach nie ucieka.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

olesiak pisze:Deszcz skarpie nie jest straszny, bo już od roku ta skarpa tam jest w tym stanie i nic się nie dzieje, ziemia jest tak ubita, że po deszczach nie ucieka.
Jeśli jest ubita na kamień, to jak chcesz sadzić rośliny??? Jak one mają tam rosnąć, jeśli to nie ziemia, a ubity beton? A jeśli już nawet posadzisz, to korzonki troszkę ją wzruszą i już nie będzie taka ubita...

Czy dobrze pamiętam, że ta skarpa ma prawie metr wysokości i jest pionowa?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
olesiak
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2007, o 18:26
Lokalizacja: koło Nowego Sącza

Post »

Tak, ubita jest głebiej bo z wierzchu jest doyć miękka ale związana trawą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”