Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Ostróżeczka dwa lata temu przywleczona z piaskiem ze żwirowni .
Teraz mam dużą rabatę w warzywniku
Zdjęcie sprzed kilku dni , nie udało mi się wtedy objąć całości

Obrazek

Mam też storczyki podkolany .
Lata temu kosząc trawę trafiłam na nie w swoim ogrodzie na swoim trawniku wiec je wykopałam ,przeniosłam na rabatę i tak co roku cieszę się kwiatuszkami .
Widać ptaszki rozniosły nasionka bo w moim zagajniku brzozowym też rosną

Obrazek

Rośnie też u mnie wielka kępa żywokostu , aktualnie zdjęcia brak .
Kozłek lekarski obowiązkowo

Obrazek

Nie muszę niczego wykopywać , zresztą nigdy tego nie robiłam .
To co jest dostępne wolę kupić , to co rośnie dziko szanuję i podziwiam
W moim lesie i na moich łąkach rosną przeróżne ciekawe rośliny których nie mam w swoim ogrodzie i jakoś nie kusi mnie by je wykopywać i sadzić na rabatach . Pięknie wyglądają w swoim naturalnym środowisku .
Nie mam czasu inaczej pobiegała bym po łąkach i sfociła kilka .
Jakiś czas temu przeszła ulewa , stąd luzik i zdjęcia w wątku
Arcydziegiel88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 cze 2016, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

tija Twoje ostróżeczki są wręcz cudne. Podkolanów zazdroszczę. Jeśli masz na działce jakiś zagajnik to jest normalne,że się pojawiają. Ponadto widzę,że masz niezłą "kępę" waleriany. Wszystko takie bujne. U mnie aktualnie kwitnie wielosił błękitny. Jutro postaram się dodać zdjęcie. A moje naparstnice zwyczajne już przekwitają. Ale zaczyna kwitnąć goryczka krzyżowa:) Moim wielkim marzeniem jest posiadanie goryczki kropkowanej. I chciałbym też ostrożenia głowacza i ...wiele innych
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Arcydziegiel88 ;:180
Coś "podobnego "do ostrożenia głowacza widziałam w okolicy , w ogrodzie mam ostrożeń japoński .
Na poboczach polnych dróg kwitnie dzwonek skupiony , w ogrodzie też
Obrazek

Na łąkach kwitną dzwonki brzoskwinio listne i inne , w ogrodzie też mam .
Zrobiłam zdjęcie żywokostu.
Wiosną krzak był ogromny z masą kwiatów a na nich trzmiele .
Szybko ścięłam by mi się nie rozsiał , wystarczy ,że rozrasta się przez korzenie . Już dzieliłam , mam go w dwóch miejscach .

Obrazek

Mam też sporo macierzanek , szałwii , tojad dużą kępę , przylaszczki , kaczeńce , zawilce gajowe ,czosnek niedźwiedzi ,szczawik zajęczy ,knieć błotna , konwalie, kokoryczki , stokrotki ,dziewanna , bluszczyk kurdybanek , pierwiosnek lekarski ,fiołki różniaste , miodunki i sporo innych ,to tak na szybko .
Na poboczach rośnie tojeść rozesłana , w ogrodzie też , aktualnie kwitnie .

Mam też sporą kępę nawłoci . Rośnie w murach nie rozłazi się rozłogami . Wcześnie ścinam , nie dopuszczam do kwitnienia .
Paproć pióropusznik strusi i inną leśną która rozlazła się rozłogami z zagajnika .

Jak się mieszka otoczony lasami ,łąkami i bagnami to co jakiś czas w swoim ogrodzie odkrywa się nowe rośliny które wyrastają z samosiewu przyniesione przez wiatr albo przez ptaszki które roznoszą nasionka .
Jedne zostawiam inne przesadzam na łąkę .
Wiosną miałam wysyp siewek różyczek dziko rosnących .
Sporo tego powędrowało na kompost bo na łące przed domem i w zagajniku już rosną

Może z czasem uda mi się odkopać albo zrobić zdjęcia innym roślinkom
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

U mnie też sporo dzikiej przyrody, tej przesadzonej, sadzonej i przyniesionej przez wiatr i ptaki. Mam głóg i dziką róże, kozłek lekarski, lubczyk, lebiodkę (oregano), tymianek, hyzop, szałwia, różne mięty, dziurawiec i wiele innych. Nie pielę też całkiem (tzn. część zostawiam) wielu roślin powszechnie uważanych za chwasty, a mających działanie lecznicze lub zastosowanie w ogrodzie (krwawnik, bylica, wrotycz, a nawet łopian). Niestety wciąż brak mi żywokostu, dlatego
wystarczy ,że rozrasta się przez korzenie . Już dzieliłam , mam go w dwóch miejscach
się bardzo uśmiechnę i poproszę o kawałek jak znów będziesz dzieliła i nie będziesz miała co z nim zrobić :D
pozdrawiam Ewa
Arcydziegiel88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 cze 2016, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

tija czy mozesz zrobić zdjecie wolną chwilą Twoim tojadom? Piszesz, ze masz dużą kępę. Jak przygotowałaś glebę?
Poniżej mój wielosił błękitny
Obrazek
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Arcydziegiel88 zdjęcie zrobię wieczorem albo rano , teraz słońce nie daje .
W tej chwili nie jest jeszcze wysoki i listki ma drobne , pewnie z powodu upałów i suszy . Jak podrośnie i jak zakwitnie wtedy wygląda ładnie . Z ziemią nie kombinowałam , nie zależało mi na nim specjalnie więc wsadziłam w miejscu nasłonecznionym przy żywopłocie ze śnieguliczki /za wiatrem totalny tam zaduch / a ziemia , jak wszystka u mnie nawet nie piach a popiół . Inne rośliny rosnące na tej samej rabacie więdną podczas upałów , jemu się to nie zdarza . Nie wiem jakie ma korzenie , jak głęboko sięga .
Wielosił miałam , dużą kępę . Dzieliłam, zostawiłam sobie małą sadzonkę , wziął i przepadł . Na targach sprzedają ale jest zawsze coś ważniejszego .

Ewikk77 Lubczyk też mam.
Nie wiedziałam ,że on taki wielki rośnie ;:oj
Posadzony na piachu , wokoło niego kładę grubą warstwę koszonej trawy by ziemia nie przesychała a on rośnie wyższy ode mnie ;:oj znaczy miał ponad 1.70 :lol: Też mam dużą kępę . Zdjęcie mam tylko z maja jak jeszcze był "maluchem" w dodatku wycięte z dużego więc jakość nienajlepsza
Obrazek

Co do żywokostu
Nie musimy czekać jesieni .
Aktualnie nie jestem w stanie robić przesyłek , dopiero za 2 tygodnie . Wtedy ciachnę ile będziesz chciała :D

Mam fają roślinkę , zapomniałam jak się nazywa :oops: może ktoś pomoże ;:180
Obrazek

Obrazek

Jedna roślinka marzy mi się w ogrodzie to cykoria podróżnik .
Mam nadzieję , że w przyszłym roku już będę się mogła nią pochwalić :D .

Czy do dziko rosnących można zaliczyć chabry górskie ?
Jak tak to mam niebieski biały i różowy .
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Twoja roślinka wygląda na rodzinę "ślazowatych", może Ślaz Zygmarek http://kwiatypolski.mintshost.com/atlas ... marek.html , już się cieszę na żywokost ;:138 .
Cykoria podróżnik rośnie często przy drogach, dziś widziałam ją na działce, ponieważ nie przesadzam jej, ale też jej nie przeszkadzam, pojawia się w różnych częściach działki, niemal co roku w innych.
pozdrawiam Ewa
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Dzięki za pomoc ;:180 to na pewno ta roślina :D

Jadąc do miasta widziałam kępy cykorii , w mieście też , w swoich stronach bliżej domu nie spotkałam.

Obiecane zdjęcie tojadu

Obrazek

Przy okazji
Rumian żółty rośnie w okolicy .
Zdjęcie z ogrodu
Obrazek

Wiesiołek pospolity też rośnie w okolicy , porasta pobocza
Zdjęcie z ogrodu
Obrazek

Wiosną , kosząc trawę w ogrodzie , znalazłam kępkę zielono/żółtych kwiatuszków , ładniutkie , to złoć żółta .Zdjęcia nie zrobiłam bo normalnie najnormalniej w świecie zapominałam :oops: Na szczęście pamiętałam gdzie rośnie , wykopałam cebulki , przesadziłam na rabatę . Mam nadzieję że jej nie stracę i wiosną na nowo zakwitnie .
Arcydziegiel88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 cze 2016, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

tija Twoja kempa tojadu jest wręcz przepiękna!!! Czy ja się doczekam u mnie takich okazów...Niestety moja gleba jest bardzo słabiutka. A się pochwalę: kupiłem cebulki czosnku niedźwiedziego. Nie dość,że użyteczny, ozdobny to i jeszcze chroniony. Tylko ciekawe czy mi się przyjmie. Ponoć powinien.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Z dziko rosnących roślin udomowiłam w ogrodzie krwawnicę, bodziszka łąkowego i różne trawy.
Krwawnicy mam kilka sztuk. Spiczaste kwiatostany ładnie wyglądają w połączeniu z płaskimi i okrągłymi kwiatami krwawnika i róży.

ObrazekObrazekObrazek

Bodziszek jest bardzo wysoki i rośnie obok perovski. W tle widać wrotycz, roślinę typowo ruderalną. Jeszcze nie kwitnie.

ObrazekObrazek

Trawy. Ta pasiasta na ostatniej fotce jest bardzo ekspansywna i rośnie w zakopanym wiadrze.
ObrazekObrazekObrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Krwawnica u mnie rośnie nad stawem .
Mam zamiar posadzić na rabacie , ma piękny kolorek będzie wspaniałym dodatkiem .
Zastanawiam się , jak ją przenieść .
Przesadzić roślinę czy zebrać nasiona ?
corazonbianco w jaki sposób "udomowiłaś "swoją ?
Trawa w paski to mozga trzcinowata ? jak to ona to faktycznie , rozłazi się strasznie , też ją mam.
Arcydziegiel88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 cze 2016, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Krwawnicę najlepiej wykopać i przesadzić. Z nasion to będziesz musiała długo czekać.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Krwawnicę wykopałam w sierpniu po przekwitnięciu. Po posadzeniu trzeba ją przyciąć krótko i regularnie podlewać. Będzie wyglądała mizernie, ale na drugi rok zakwitnie. Wiosną późno wychodzi z gruntu, więc trzeba uważać żeby jej nie wykopać.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”