Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek,podatek,sprzedaż własnych produktów

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek,podatek,sprzedaż własnych produktów

Post »

Witam.
To mój pierwszy post na forum, proszę o pomoc, z góry dzięki za odpowiedzi.
Więc od początku...
Kiedys z rodzicami jezdziliśmy na działkę, pozniej przestalismy. Zarastała kilka lat, nikt tam nie jezdził. Teraz ja dostałem ją w użytkowanie, mam zrobić z nią porządek i utzrymywać go :D
Działka ma 22x44metry, ogrodzona niską siatką (ok 130cm), stoi na niej domek i kilka drzew, przez środek przechodzi rów retencyjny/melioracyjny. Jest zarośnięta trawą, którą powoli przywracam do normalnego wyglądu.
I teraz pytyania:
Chciałem wizualnie odgrodzić się od sąsiadów- co byście radzili? jakie rośliny? w jakiej odległości od siebie i od siatki je sadzić? docelowo chciałbym aby wysokość takiego "ogrodzenia" wynosiła 180cm i to w jak najkrótszym czasie...

Jak widać na obrazku na działce jest strasznie pusto.. jakie drzewa i w którym miejscu byście posadzili?

Gdzie ulokować miejsce na ogniskko?


Ogólnie byłbym bardzoi wdzieczny za wszystkie sugestie,
pozdrawiam serdecznie. Obrazek
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 150
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

HUFCU-nie podałeś kierunków świata-a to może być b. istotne.
Do odsłonięcia się polecam rdest Auberta-w ciągu 2/3 lat będziesz miał/a ścianę liści. Ważnym jego plusem jest też to że już teraz jest pokryty liśćmi-w przeciwieństwie do innych pnączy które później w pełni się zielenią i osłaniają.
Jeśli możesz to posadź go na płocie-po ewentualnym wzmocnieniu jego górnej części (jakiś drut, linka itp.)
Normalnie możesz posadzić go co 4/5 metrów-ale jak posadzisz gęściej to szybciej się zasłonisz.
W tym rowie woda jest cały rok?
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Ja też uważam że dobrym pomysłem jest obsadzenie tego płotu jakimiś pnączami możesz zastosować jakieś jednoroczne jak wilec czy kobea i będziesz miał coroczną zmianę ekspozycji no chyba że nie masz za wiele czasu na taką zabawę to posadź ten rdest choć winobluszcz pięciolistkowy też szybko rośnie a jaki efekt jest na jesień - krwisto czerwone liście - po prostu super, a jak pnącza ci się nie podobają to posadź żywotniki ( tuję ) jakieś odmiany kolumnowe a będziesz miał wysoki żywopłot przez cały rok. Też zastanawiam się nad tym rowem melioracyjnym co z nim masz zrobić ale na razie nie wiem. Pozdrawiam
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

marusmk:
wschód jest po tej stronie, gdzie brama.
na jakiekolwiek pnącza trzeba byłoby kupić coś takiego http://www.allegro i postawić takie coś wzdłuż ogrodzenia? to byłoby dobre wyjście? bo jeśli posadzę go na płocie 120cm to nie spełni swojej funkcji...
ten rdest auberta i pnącza w ogóle spełniają się w roli "ogrodzenia"? to sie przycina?
w rowie woda jest wiosną i po opadach, latem w gorące dni jest suchutko, jutro postaram sie wrzucić dokładne zdjęcia całej działki to może coś doradzicie..


krzysiek 86
nom winobluszcz pięciolistkowy to ciekawa alternatywa dla rdestu jeśli już zdecyduje się na pnącza.
a jeśli chodzi o tuje to bardzo chętnie, chociaż z tego co sie orientuje to w sprzedaży są tylko małe i zanim takie coś dorośnie do 170cm to może potrwać parę lat, druga kwestia -jak takie żywotniki będą "kryły" mi działkę ?
jakie jeszcze drzewka mogę zastosować jako ogrodzenie?

chyba jednak bardziej przemawiałby do mnie gęsty żywopłot niż te pnącza..

dzięki za odpowiedzi
pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

hmy zamiast żywotnika posadź może cyprysiki one są gęste do tego zwisają i zdaję się że rosną szerzej od żywotnika a co do szybkości wzrostu to raczej pnącza rosną szybciej tutaj potrzeba cierpliwości a na pewno zostanie ona wynagrodzona ładnym szpalerem ciekawe jest też zastosowanie grabu jako szpaler choć to też potrzebuje czasu na wzrost a po za tym traci liście i musisz je potem grabić więc masz dodatkową robotę a co do tego rowu to ci powiem ciekawa ta sprawa czekam na zdjęcia może potem wpadnę na coś ciekawego i postaram się doradzić.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Wpisz w Wyszukiwarce hasło "żywopłot", a znajdziesz całe mnóstwo propozycji roślin dobrze sprawdzających się w tej roli.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
HUFCU
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 maja 2008, o 00:29

Post »

Tak to wygląda, proszę o propozycje zagospodarowania...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Działka wydaję się być bardzo przestronna i duża mam wrażenie że rów nie będzie stanowił jakiegoś większego problemu. Widziałem kiedyś jak jakiś działkowiec obsadził okolicę rowu bylinami postawił ciekawe mostki w okolicy altankę i pergolę a efekt był super wyglądało to dość ciekawie. Rów możesz wykorzystać w swojej aranżacji działki.

Co do żywopłotu - jest on konieczny jeśli chcesz mieć choć odrobinę prywatności. Jak wpadnie mi do głowy coś ciekawego albo znajdę coś w internecie fajnego na pewno dam ci znać. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Wypowie, wypowie :D Ja na przykład się wypowiem :)

Jest tak dużo możliwości, że też nie wiem co bym chciała na twoim miejscu. Dlatego musisz strzec się przypadłości początkujących ogrodników - wszystkoizmu :D Nie sadź wszystkiego, co ci się podoba w katalogach. Sprawdź jaką masz ziemię, czy masz możliwość podlewania wiosną i w lecie, jak głęboko masz wody podskórne i dopiero dobierz rośliny z tych, które 1. ci się podobają, 2. tolerują albo wręcz lubią warunki na twojej działce.

Jakie drzewa? A jakie wolisz? Owocowe? Iglaste? Liściaste? Barwne? Purpurowolistne? A może złote, albo po prostu zielone? A może pięknie wyglądałby zagajnik z różnych odmian brzozy? Albo różne odmiany buka? Albo tylko pięć różnych klonów, a niżej wszystkie odmiany kaliny, jakie można dostać w Polsce? A może wolisz same jałowce, ale za to kilkanaście różnych odmian (różne pokroje, różne kolory, rózne wielkości)? A może lepiej kilka lilaków i dwa różne głogi? Albo jeden dąb, a niżej zakole z pęcherznic i mahonii? A może lepsze byłyby róże w różnych kolorach i gatunkach, a między nimi same zioła, lawenda, rozmaryn, łan szałwii? A może ... matko jedyna, ile ty masz możliwości :D

A z rowu możesz zrobić strumień z mostkiem, albo zamocować tam rurę i zasypać na równo.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
TATA 33
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 3 paź 2010, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GĘBICE/CZARNKÓW

Zagospodarowanie dużej działki

Post »

Witam posiadam działke 3865m.kw wtym 865m.kw na której stoi dom garaże i ogródek za co płace 450zł podatku na rok 3000m.kw to grunty orne klasa 6z za co podatku nie płace chciałbym zagospodarować ten grunt (żeby nie płacić większego podatku) co mogę posadzić jak go zagospodarować.pozdrawiam
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zagospodarowanie działki 3000m.kw

Post »

Jeśli jesteś rolnikiem możesz taki teren zalesić i możesz ubiegać się o dotacjię od uni.
TATA 33
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 3 paź 2010, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GĘBICE/CZARNKÓW

Re: Zagospodarowanie działki 3000m.kw

Post »

Nie,nie jestem rolnikiem a chciałbym posadzić tuje, żywopłot z ligustru itp.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zagospodarowanie działki 3000m.kw

Post »

Wysokość podatku jest zależna od przeznaczeniu gruntu w miejscowym planie zagospodarowania, jeżeli jest to grunt rolny, to opłata jest niewielka, lub nawet jej nie ma, w zależności od klasy gruntu, jeżeli jest to grunt o innym przeznaczeniu niż rolny, to już opłaty są wyższe.Z pewnością się dowiesz w miejscowym urzędzie gminy, jakie przeznaczenie ma Twój grunt, a w związku z tym jakie opłaty uchwaliła miejscowa rada gminy.

W Twoim przypadku powinieneś mieć dwie stawki opłat za grunt, za działkę przeznaczoną pod zabudowę wyłączoną z gruntu rolnego i za pozostały grunt o przeznaczeniu rolnym, nie wspominając o podatku za powierzchnię zajętą pod budynki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”