Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek,podatek,sprzedaż własnych produktów

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: 6 arów ziemi

Post »

Czyli ogłoszenie na słupie i napisać że mam na sprzedaż przetwory?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 6 arów ziemi

Post »

No mniej więcej tak to by wyglądało. Plus do tego jakaś poczta pantoflowa. Ktoś przecież coś robi, przetwarza, wytwarza i potrzebuje produktów. Tylko jak napisałem wcześniej żeby nie iść w ciemno zorientuj się pobieżne co by poszło, żebys nie został przypadkiem z worami czegoś co nikt nie zechce. U mnie naprzykład jeden zainwestował w ogórki . Sprzedaje to od lat już znajomym ludziom, że zapisują się u niego na zeszyt. Robią przetwory i mają pewność, że jak otworzy słoik to będzie ogór a nie kapeć. Do tego sprzeda koper, szkoda, że nie wpadł na sprzedaż chrzanu, ale widocznie się nie przyjął na działce/ czasem trudno się aklimatyzuje/ dodatkowo maja parę sztuk malin, aronii. W Kamczatkę chyba nikt nie poszedł a trzeba wybadać czy byłby popyt na rosyjskie jagody wsio haraszo tawariszcz kamandir :lol: , trochę mają truskawek, ale to upierdliwe. Trochę ziół i innych bylin, chryzantemy, bratki, może byłby popyt na hortensje toto się z patyków rozmnaża. I popyt jest. Idź na targ, poniuchaj po sklepach mniejszych co ludzie kupują, jakie maja zainteresowania. Zobacz nawet tutaj co ludzie gotują , przerabiają w wątku kulinarnym. A jest tu dużo osób co ceni jakość.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
tiimi83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 lut 2016, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa na zarobek?

Post »

Ja bym z kolei postawił na czosnek. Coraz więcej ludzi woli więcej zapłacić i mieć z ekologicznej hodowli, niż chiński z marketu. No i cena się trzyma na dobrym poziomie.
Awatar użytkownika
wro-ona
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 sty 2015, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uprawa na zarobek?

Post »

Topinamburu też nie radzę - podobnie jak chrzanu, cięzko sie go pozbyć.
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Uprawa na zarobek?

Post »

Topinambur nie ma jeszcze w Polsce tradycji kulinarnych. Może kiedyś ulegnie to zmianie.
A kapusta pekińska to najbardziej nafaszerowany chemicznie produkt
z wszystkich kapustnych.
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
kompnet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 lip 2015, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Malina jesienna | Dodatkowy zarobek

Post »

Witajcie,

Ze względu na jednozmianowy system pracy i sporo czasu wolnego (póki co :) chciałbym rozkręcić jakiś mały biznes związany z owocami. Długo myślałem i ostatecznie padło na maliny. Dlaczego? Ze względu na:

- Walory smakowe
- Cenę owoców
- Dobrze sobie radzą z mrozami
- Dobrze sobie radzą z różnymi glebami
- Są to owoce wieloletnie
- Złodzieje są mniej łasy na owoce z krzaków kłujących, mam kawałek pola na wiosce i czasami zdarzają się kradzieże gdy grządki są na tzw. ogrodach poza płotem.
- Możliwość podania w różnej postaci

Co chciałbym rozkręcać? Najwięcej bo ponad 70% zbiorów chciałbym przeznaczyć na soki.

Posiadam bardzo dobrej jakości wyciskacz do owoców.

Zamówiłbym hurtowo sporo eleganckich buterek z dębowym korkiem min:

Obrazek
Obrazek

Dodatkowo wykonałbym swój projekt etykiet. I rozpoczął rozlewanie 100% soku.
Chyba nie muszę pisać, że sok z malin jest bardzo zdrowy, sprzedawany w aptekach za kwotę 25zł 0,5l.

Nie uwzględniając pierwszego roku, gdzie zapewne koszty <-> zyski będą albo równe, albo to pierwsze większe, w kolejnych latach uwzględniając koszt produkcji butelka + etykieta 2zł mógłbym śmiało sprzedawać za 11,99 0,5 litra hurtowo taniej, gdzie czysty zysk to 10zł.

Pozostałe 30% chciałbym robić syrop z malin, nalewkę z malin, konfiturę oraz dżem.

W momencie, gdyby maliny się sprawdziły dołożyłbym do tego jeżyny.

Chciałbym zasadzić ok 60-80 krzaków.

Napisałem, że pierwszy rok to więcej strat ze względu na dodatkową pielęgnację tj. nawozy, dodatkowe nawadnianie etc.

CO WY O TYM SĄDZICIE?

Oczywiście nikogo bym nie zatrudniał, gdyż wtedy nie mógłbym bez działalności gospodarczej tego sprzedawać.

Część z Was posiada doświadczenie ile "na oko" macie kg malin z jednego krzaczka ?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek

Post »

Jak Ci wyszedł zysk 10zl? Nie liczysz kosztów swojej pracy, oprysków czy choćby koszenia miedzyrzędzi?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek

Post »

60-80 krzaków czy 60-80 arów ??????
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek

Post »

Jak ma ogrodzoną posesję, to puści kury to mu wykoszą i jajka będą dodatkowo :roll: , ale też mi się trochę interes nie widzi (ale zawsze musi być ktoś pesymistycznie nastawiony 8-), żeby za kolorowo nie było).

Masz miejsce i chętnych to bym bardziej postawiła na kury i sprzedaż jajek (brojlerów chowanych na trawie, te zajmują w roku 4 miesiące), robota do kilku godzin dziennie a optymistycznie przy 60 kurach możesz się dorobić prawie 11 tysięcy rocznie (ale to oczywiście w pierwszym roku nieśności :roll: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek

Post »

11 tyś zysku czy przychodu z tych kur? Bo nie wiem czy już lać babę że taką kasę ukrywa czy jednak wierzyć że zysku jest dużo mniej ;)
Czy wliczyłaś koszt zakupu/odnowienia stada, kosztów paszy w czasie nieśności i poprzedzającym czasie (od zakupu kurcząt do pierwszego jajka trochę schodzi, a od pierwszego jajka do pierwszego jajka normalnej wielkości jeszcze trochę)?
Co do wpuszczania kur w maliny to trzeba mieć świadomość że gdy maliny zaczynają dojrzewać to kury bardzo chętnie je zjadają (a na czereśni cholery urzędowały nie gorzej od szpaków).
I to nie tak że uważam że nie będzie się opłacać, poddaję tylko w wątpliwość wysokość zysków. 60 krzaków to nawet nie początek plantacji towarowej, to ilość na własny użytek w warunkach gospodarstwa rolnego (znaczy nie trzeba się jak w ROD martwić o każdy m2).
Ale wystarczająca by się przekonać jak to jest z malinami i ile KILOGRAMÓW jest z krzaka (to jest słuszna droga, ja bym najchętniej posadził maliny, porzeczki itd takie żeby owoce były wielkości jabłek, albo arbuzów ;>)
Kompnet niestety nie odpisał jak policzył zysk, zrobił śmiałe, ale IMVHO błędne założenie że nawożenie w pierwszym roku będzie droższe niż w latach kolejnych i wydaje mi się że pomysł powstał w aptece albo za biurkiem ad-hoc bez przygotowania teoretycznego.
Ciekawi mnie też ta wyciskarka do soków co to za cudo.
kompnet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 lip 2015, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek

Post »

Okey odpowiadam, ma to być dodatkowe zajęcie, dodatkowy zysk.

Będę to robił sam razem z narzeczoną po pracy zatem 0 dodatkowych kosztów.

Ma to być ekologiczna uprawa, czyli 0 natrysków etc.

Na początek chciałem 60-80 krzaków.

Chodzi mi o owoce miękkie, takiej jak malina, jeżyna, możliwe porzeczki.

10zł czystego zysku wyszło mi na oko odliczając zakup butelek, etykiet oraz paliwo do kosiarki, własnej pracy nie będę liczył, bo to dodatkowe zajęcie.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek

Post »

Takie zyski mi wyszły przy pierwszym roku po odliczeniu paszy (ale bez zakupu kur, które kosztowałyby ok 1,300 licząc za nioski chodzące w nieśność 5-6 miesięczne 22zł - przy tej ilości pewnie byłaby malutka zniżka), czyli z czystego zysku w pierwszym roku wyszłoby ok 9,300zł (nie wliczając oczywiście elektryczności bo to tak na prawdę nie jest konieczne...chyba że się mieszka gdzieś w mroźnej strefie klimatycznej, ale to można załatwić głęboką ściółką kurniku i ewentualnie w szklarni/tunelu którą można postawić aby miały gdzie rezydować w zimie, a wiosną/lato/jesień można tunel wykorzystać do uprawy warzyw), w tych latach tunel połączony z kurnikiem jest chyba jednak koniecznością przy tym całym straszeniu i karaniu przy ptasiej grypie (wiedząc że można za to podziękować fermom drobiu i niosek, które chcą eliminować małe hodowle...czyli konkurencję).

Te zyski oczywiście mogą być faktycznie większe, ponieważ liczyłam je przy cenie jajka 0,60-70gr, gdzie przy dobrym kliencie i dobrej miejscówce można wołać ile się chce za jajka z wolnego/ekologicznego wybiegu, nawet i ponad 1zł za jajko (co niektórzy czynią).

Jeśli kury mają wystarczająco zieleniny i np stertę resztek kompostowych (można pogadać z sąsiadami aby zbierali resztki które da się przekompostować- w tym trawy do worków/wiader które można im zapewnić i zbierać, sporo małych hodowców tak robi, trzeba by to tylko zaszczepić w Polsce), i maliny nie pokładają się na ziemi to mała szansa że zjedzą owoce, opadłe oczywiście zjedzą...a co do drzew to utrzymują ich ciężar więc naturalnie na nie wskakują (u wujka śpią na wiśniach nawet w zimie), cienkie witki zniechęcają do akrobacji :roll: , kura to nie wróbel :lol: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zagospodarowanie działki,uprawy na zarobek

Post »

Hej Kasia,

Twoje przykładowe stadko powinno zjadać około 8kg paszy dziennie. Jaki jest jej koszt i co to za pasza?

Ile jaj dziennie sprzedajesz? Założyłem sobie dla przykładu, że 45 sztuk. Przy cenie jajka 0,7 roczny przychód to 11680,00 zł.

Piszesz, że zysk to 9300 zł, więc za 2380 zł, czyli 6,52 zł dziennie wykarmiasz 60 kur i opłacasz inne koszty związane z ich utrzymaniem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”