Zagospodarowanie wąskiej rabaty/miejsca przy ogrodzeniu itp.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
EwaFr
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 mar 2011, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Długa wąska rabata przy wschodniej ścianie domu. Proszę o su

Post »

;:63 ;:63 ;:63 za szyszki, pięknie to wygląda.
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Długa wąska rabata przy wschodniej ścianie domu. Proszę o su

Post »

Może jeszcze się przyda. Rabata równie długa i wąska. Rosną na niej funkie, języczki, parzydła, hortensje,brunnery i rodgersje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Anka
DMN2015
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 kwie 2015, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

A więc tak, 70cm od płotu betonowego mam posadzone drzewka i krzewy. Chcę zerwać darninę na szerokość ok 130cm. Podrównać teren w razie konieczności dorzucić trochę ziemi. Wyprskać tę ziemię środkiem na chwasty? Dobrze myślę? Nie zaszkodzi to rosnącym tam rośliną? Następnie położyć agrowłókninę i przykryć korą. Chcę tą rabatę oddzielić od reszty jakimś borderem aby kora nie przesypywała się na trawnik.
Czy agrowłuknina o kora nie będą przeszkadząc tym roślinim w odpowiednim rozwoju, nawadnianiu?
Rośliny jakie tam mam to np. Rododendrony, róże na paliku, śliwa ozdobna, bukszpany.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zagospodarowanie terenu przy ogrodzeniu.

Post »

Agro. nie przepuszcza wody w około 40% tach. reszta niby wsiąka. Jeżeli pozbędziesz się chwastów opryskiem to po co agro? mija się to z celem.
Jak chcesz oddzielać czymś korę od trawnika to albo kostka albo kamień. Reszta nie zdaje egzaminu.

Oprysk rób z osłoną na opryskiwaczu. Agro doprowadza do tego że korzenie roślin rosną pod nią bo szukają wody. Jeżeli już chcesz to położyć to rób większe otwory przy roślinach i co roku je powiekszaj.
DMN2015
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 kwie 2015, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zagospodarowanie terenu przy ogrodzeniu.

Post »

Oprysk + agro to raczej 100% pewności, że nic nie wyrośnie a sam oprysk to chyba nie to samo ale mogę się mylić. Raczej oczekuję tego, żeby było też komfortowo dla roślin jak one mają się "męczyć" pod agro i korą, szukać wody jak człowiek na pustyni to wolę samą korę, jednak wydaje mi się, że bez agro na samej ziemi z korą prędzej czy później coś obcego wyrośnie...
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zagospodarowanie terenu przy ogrodzeniu.

Post »

A na agro nie wyrośnie chwast ? oczywiście że wyrośnie. Oprysk dobrze wykonany zabija chwast w 100%tach z korzeniami. Nasiona to inna sprawa bo nawet wykiełkują przez agro. Wybór należy do Ciebie. Chwast będzie tak czy siak, taki ekosystem. Jeżeli nie chcesz pielić to pozostaje Ci wybrukować teren. :roll:
DMN2015
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 kwie 2015, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zagospodarowanie terenu przy ogrodzeniu.

Post »

Zrywam darninę, wybieram jakieś tam widoczne pozostałości roślinne, mam trochę przekopać czy można od razu oprysk (Roundup) ? Teraz tak, ten oprysk jest bezpieczny dla takich krzewów jak bukszpan albo róże czy rododendrony? Korzenie tego nie wchłoną poprzez glebę? Mogę do okoła nich pryskać glebę bez problemu?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zagospodarowanie terenu przy ogrodzeniu.

Post »

Nie pryskasz gleby tylko rośliny które chcesz wypalić (trawa i chwasty). Potem przekopujesz ziemię. Jak zrobisz oprysk z osłoną to nic się nie stanie.
DMN2015
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 kwie 2015, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zagospodarowanie terenu przy ogrodzeniu.

Post »

To jak zerwę darninę to przecież za bardzo mi chwastów nie zostanie bo wszystko zlikwiduję chyba, że jakieś korzenie.

Mam jeszcze takie pytanie, pod oknem chcę zrobić taką rabatę. Mam wysypany żwir, na to położę agro i będzie wysypane parę cm. kmyka ozdobnego i gdzie niegdzie wsadzę np. kosodrzewinę na pniu to wcześniej nie muszę tego terenu ze żwirem wypryskiwać na chwasty tylko kłaść agro, kamień i finito?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zagospodarowanie terenu przy ogrodzeniu.

Post »

DMN2015 pisze:To jak zerwę darninę to przecież za bardzo mi chwastów nie zostanie bo wszystko zlikwiduję chyba, że jakieś korzenie.

Środki na chwasty usuwają nie tylko część zieloną ale i korzeń, przy zerwaniu darni ucinasz część zieloną i trochę korzeni.
DMN2015 pisze:Mam wysypany żwir, na to położę agro i będzie wysypane parę cm. kmyka ozdobnego i gdzie niegdzie wsadzę np. kosodrzewinę na pniu to wcześniej nie muszę tego terenu ze żwirem wypryskiwać na chwasty tylko kłaść agro, kamień i finito?

Musisz dać tam ziemię a nie żwir bo system korzeniowy musi się rozwijać. Jak masz mało chwastów to nie możesz wyrwać ręcznie? środek na chwasty działa kontaktowo. Zlanie żwiru nic Ci nie da.
DMN2015
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 kwie 2015, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zagospodarowanie terenu przy ogrodzeniu.

Post »

Czyli muszę wypryskać to co zostanie.


Ziemia jest słabej jakości i ostatnia warstwa to żwir, czyli wykopię większy dołek i resztę uzupełnię taką kupną z worka aby korzenie miały z czego co pobierać.
Recance1946
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 wrz 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zagospodarowanie małej powierzchni/ wąskiej rabaty/miejsca przy ogrodzeniu

Post »

Dzień dobry,
Szukam pomysłu na zagospodarowanie małej powierzchni - 0.25ha. Nie jest to źródło utrzymania, ma być jako dodatek do finansów.
Nie posiadam własnych maszyn.

Rozważałem orzech włoski i rabarbar. Co o tym sądzicie ?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i propozycje.
Pozdrawiam
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co na 0.25 ha ?

Post »

Napisz jaka jest gleba, gdzie jest to pole czy na wschodzie kraju, czy na zachodzie...

Moja pierwsza myśl to pożytki pszczele- np. facelia + własna pasieka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”