Zagospodarowanie wąskiej rabaty/miejsca przy ogrodzeniu itp.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Podaj troszkę informacji więcej o warunkach.
Nawiasem mówiąc tragicznie ktoś Ci kostkę położył.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Czy w ogrodzeniu jest skrzynka prądowa? Jeśli tak, to dobrze jest zlokalizować, którędy kabel elektryczny przebiega? Teoretycznie krzewy sadzi się min, 1 m od kabla, a drzewa jeszcze więcej. Możliwe, że raczej tylko byliny wchodzą w grę.
Pandora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 maja 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Może tuje zasadzić i kamyczkami wyłożyć :)
Serdecznie wszystkich zapraszam: Do zapoznania się z Regulaminem Forum
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Piwonie róże i lilie - czyli najpiękniejsze kwiaty + cebulowe kwitnące od wiosny do jesieni.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Hosty różnokolorowe
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Ja też nie widzę niedociągnięć ;:oj ale Piotr jest fachowcem i ma pewnie inne spojrzenie na to :D
Myślę tak jak inni,że kable wyprowadzone z tej gabloty skutecznie ograniczają Twoje możliwości.
Jednak jest rozwiązanie posadzenie jałowca czy innego iglaka w dużej donicy - kastrze budowlanej
skutecznie ochroni tę inwestycję i pozwoli Ci na w miarę dużą swobodę.
Ja w rogu posadzilabym własnie jakiś jałowiec kolumnowy i stworzyła kompozycję żurawkowo,haściano trawiastą (niskich traw)...
można wsadzić kilka dosłownie 3-4 kępki wiosennych roślin cebulowych,najlepiej krokusów ....
Kwiaty... kwitnące rośliny będziesz mieć zapewne w innej części ogrodu a ta reprezentacyjna moglaby pozostać bardziej formalna- surowa stwarzająca pierwsze wrażenie uporządkowania,spokoju...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

"Palisado-krawężnik" raz jest równo z kostką, a raz jest nad nią, nie mówiąc że jest przechylony przy bramie w stronę płotu.
Linia żółta jest źle wyprofilowana, układali po nieszczęsnym "krawężniku" i widać efekty.
Co do roślin, KaRo wszystko powiedziała, rośliny z małym systemem korzeniowym.
x-sz-i
---
Posty: 795
Od: 24 lut 2014, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Ja bym tam posadziła róże na pniu i lawendę
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Warto byłoby tak zaplanować ten kącik, aby stylem pasował do reszty rabatek w okolicy (jak sądzę od tej strony domu jest więcej zielonego :)). Możesz posadzić np. kule z bukszpanu i podsadzić je złotymi żurawkami (jeśli ma być elegancko) lub dać smukłego jałowca w kącie a przed nim krzewy różane, jeśli bardziej romantycznie. Ale zależy wszystko, jak wygląda okolica, aby wszystko ze sobą współgrało.
Lukas77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 cze 2014, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

Róże będą ładnie się prezentować gościom już na "dzień dobry"
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

A moja propozycja jest jeszcze inna.
Posadź na całości lawendę, pomiędzy, posadź cebulki tulipanów. Na początku sezonu ładnie wyjdą tulipany, a później lawenda zacznie kwitnąc. Kącik będzie sam się zmieniał w zależności od pory roku. podłoże wyłożyć czarną geowłókniną i przysypać korą żeby chwasty nie rosły i ładnie wyglądało. Z czasem lawenda wyrośnie wysoko i ładnie wypełni kącik. i zakryje korę.

Dodatkowo jeżeli chcesz czymś urozmaicić, obrzeże od kostki wysadził bym bukszpanem, z czasem się zapełni i po docięciu ładnie rozdzieli lawendę od komunikacji.

Co ty na taką propozycję?
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomóżcie zaprojektować

Post »

lukas_ana, lawenda niska jest, a pod płotem w narożniku wydaje mi się, że by się coś wyższego i zimozielonego przydało :D No chyba, że za lawendą jakiś jałowiec kolumnowy czy cuś takiego by się dosadziło :wink: (ale to moje zdanie tylko :D ) Poza tym agrowłókniny nie powinno się dawać pod rośliny, bo to niezdrowe dla nich jest. Podobno też lawendy lepiej nie ściółkować korą, bo kora zakwasza a lawenda lubi wapno, więc jak już to lepiej kamyczkami sypnąć :)

A może bordowego buka, np. kolumnowego, albo po prostu pięknego świerka serbskiego tam dać..?
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Zagospodarowanie wąskiej rabaty/miejsca przy ogrodzeniu

Post »

Witam serdecznie.
Zastanawiam sie nad kolejną rabatą. Będzie to wąska rabata - naokoło 80 cm ale długa na 9 metrów. Miejsce jest półcieniste, bo słońce operuje do około 12 a później jest cień. Stanowisko mimo to jest dość jasne . Myślałam żeby obsadzić to miejsce zurawkami, hostami, tawułkami. Jednak przydałoby się jeszcze coś większego. Czytałam i czytałam i w końcu doszłam do wniosku, że widzę tam hortensje - np blue bird i jakieś różaneczniki . Co o tym sądzicie? A może w jednym miejscu jakiś powojnik lubiący półcień ? Czy jest jeszcze coś co ładnie kwitnie, lubi półcień i nie rosnie wyżej niż półtora metra ?? Bardzo proszę o jakieś opinie sugestie. Mile widziane zdjęcia z podobnymi rabatami. Z góry dziękuję za rady i pomoc. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”